Blog
Brusy prefabrykowane
W artykule znajdziesz:
Brusy prefabrykowane
Wykonywano również brusy sprężone stalą prętową. W Polsce ścianek szczelnych z takich brusów jeszcze nie wykonywano, natomiast przeprowadzono doświadczenia z brusami strunobetonowymi (program uprawnienia budowlane na komputer). Przedmiotem badań były brusy o przekroju 33X50 cm, długości 13,30 m, zbrojone 240 strunami.
Średnica strun wynosiła 2,5 mm, wykonane one były ze stali o wytrzymałości 220-230 kG/mm2. Uzbrojenie poprzeczne stanowiło uzwojenie z drutu 0 3 mm. Brusy były obliczone na moment zginający ok. 10 Tm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Próbne zagłębianie tych brusów przez wbijanie i wpłukiwanie wykazało, że nie ulegają one uszkodzeniom, jeżeli przy wbijaniu energia pojedynczych uderzeń nie przekracza 900 kGm, zaś przy młotach szybkobieżnych liczba uderzeń na minutę nie przekracza 130. Jeśli brusy są wpłukiwane nie zachodzi potrzeba stosowania jakichkolwiek ograniczeń. Zastosowanie ścianek szczelnych z betonu sprężonego przynosi znaczne oszczędności, przede wszystkim na ciężarze stali, dochodzące do 75% w porównaniu ze zwykłymi ściankami żelbetowymi i jeszcze nieco więcej w porównaniu ze ściankami stalowymi (uprawnienia budowlane).
Zagłębianie ścianek szczelnych z betonowych brusów prefabrykowanych.
Brusy prefabrykowane wykonuje się prawie w taki sam sposób jak prefabrykowane pale. Podobnie i zagłębianie brusów prefabrykowanych odbywa się tymi samymi metodami i przy użyciu tego samego sprzętu, jak to ma miejsce przy palach prefabrykowanych, z tą tylko różnicą, że stosowane jest jedynie wbijanie za pomocą kafarów lub wpłukiwanie. Inne metody nie znalazły tu na razie zastosowania.
Istnieje kilka rozwiązań zamków żelbetowych i sprężanych brusów oraz związanych z tym sposobów ich uszczelniania (program egzamin ustny).
Najprostsze rozwiązanie polega na stosowaniu gładkich ścian bocznych poszczególnych brusów, a więc bez zamków.
W takim przypadku nie ma mowy o wodoszczelności ścianki ani też o zapobieżeniu przenikaniu przez ściankę drobniejszych cząstek gruntu, a nawet ziaren takich gruntów jak grube piaski lub żwiry. Podane rozwiązanie jako najprostsze może znaleźć zastosowali nie w pewnych konstrukcjach, jak np. przy wykonywaniu nabrzeży oczepowych lub płytowych, pod warunkiem, że za ścianką od strony lądu zastosowany będzie zasyp odciążający z kamienia o ziarnach większych niż szerokość szczeliny pomiędzy brusami.
Ścianka szczelna
Ścianki tego typu mogą być użyte również wtedy, gdy grunt za ścianką, przykryty warstwą kamienia, ułożony jest w pochyleniu i nie styka się ze ścianką. W dolnej części ścianki zagłębionej w gruncie i z obu stron sąsiadującej z gruntem kwestia szczelności nie odgrywa w zasadzie roli, choć np. w gruntach drobnoziarnistych, zwłaszcza gdy istnieje powolna nawet filtracja wody z jednej strony ścianki na drugą, szczeliny pomiędzy brusami mogą być zaczątkiem przebicia hydraulicznego (piping) (opinie o programie).
Wadą takiego rozwiązania jest również brak prowadzenia brusa w czasie wbijania przez uprzednio wybity sąsiedni brus. Ścianka szczelna wskutek tego staje się jeszcze bardziej nieszczelna, gdyż bardzo często, zwłaszcza gdy w gruncie znajdują się różne przeszkody, poszczególne brusy skręcają się wychodząc z płaszczyzny ścianki i powiększając szczeliny pomiędzy sobą (segregator aktów prawnych).
Innym dość często spotykanym rozwiązaniem jest wykształcenie zamka w postaci wpustu w jednym brusie, a żeberka (pióra) w sąsiednim. Tu szczelność ścianki jest również niepewna, ale za to brus uzyskuje jednostronne prowadzenie, a ponadto droga przenikania wody przez szczelinę jest dłuższa niż w rozwiązaniu poprzednim.
Także postępujące z czasem uszczelnianie zamka cząstkami gruntu przenikającego przez szczelinę jest prawdopodobniejsze niż w poprzednim przypadku.
Często stosowane jest połączenie obu rozwiązań w nabrzeżach oczepowych lub płytowych, gdy górna część ścianki z jednej strony przytyka do gruntu, a z drugiej jest odsłonięta, dolna zaś zagłębiona w dno basenu wodnego styka się z gruntem obustronnie. Wówczas w górnej części stosować można rozwiązanie pierwsze - z gładkimi ścianami bocznymi (przy założeniu zasypu kamiennego), w dolnej zaś - rozwiązanie drugie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32