Blog
Brygady remontowe
W artykule znajdziesz:
CRS „Samopomoc Chłopska” wykonuje tym systemem rocznie 90-120 min zł, Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w zakresie budownictwa w lasach państwowych dysponuje mocą przerobową 120-160 min zł, w pozostałych jednostkach działają mniejsze lub większe brygady remontowe w ramach systemu gospodarczego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przedstawiona sytuacja na odcinku budownictwa na wsi spowodowała, że niezależnie od dokładnego określenia zdolności produkcyjnej przedsiębiorstw budowlano-montażowych, działających na terenie wiejskim, zachodzi konieczność przeanalizowania i ustalenia kierunków dalszej organizacji i rozwoju przedsiębiorstw tego typu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Należy bowiem wziąć pod uwagę, że ogromny przerób roczny jest wykonywany na wsi bezpośrednio przez budujących się indywidualnych rolników i ludność wiejską. W tym zakresie w dalszym ciągu działa niezorganizowany rzemieślnik wiejski, który często współdecyduje o wielu elementach budownictwa chłopskiego, które w swojej masie znacznie przewyższa program budownictwa państwowego i społecznego na wsi. W tej sytuacji Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów uchwałą nr 226 61 z dnia 13. VI. 1961 powołał trzy doświadczalne przedsiębiorstwa budowlano-montażowe dla budownictwa produkcyjnego i ogólnego na wsi oraz ogólnomiejskiego na terenie powiatu (uprawnienia budowlane).
Przedsiębiorstwa zostały powołane w powiatach: Białystok, Tomaszów Lubelski i Kościan. Przedsiębiorstwa mają swoją działalnością objąć kompleksowo sprawy budownictwa dla wszystkich inwestorów terenowych, łącznie z budownictwem dla gospodarstw indywidualnych (np. stany surowe), poradnictwem i instruktażem fachowym, komórkami projektowymi i produkcją niektórych materiałów budowlanych. natomiast z drugiej strony stwarza duże możliwości szerokiego stosowania typowej dokumentacji projektowej, a tym samym stosowania wielu elementów typowych (program egzamin ustny).
Rozwój uprzemysłowienia budownictwa
W państwowych przedsiębiorstwach realizujących budownictwo wiejskie, zamierzenia w zakresie postępu technicznego zmierzają do unowocześnienia technologii wykonawstwa, wprowadzenia nowych materiałów i elementów konstrukcji oraz zwiększenia mechanizacji robót - szczególnie bardziej ciężkich i pracochłonnych. Ponadto konieczne jest dążenie do dalszego skrócenia cykli produkcyjnych przez poprawę organizacji pracy na budowie oraz szersze niż dotąd stosowanie stypizowanych elementów- budowy, pod warunkiem dalszego ograniczenia ilości typorozmiarów oraz rozpoczęcia produkcji gotowych elementów na skład (opinie o programie).
Dalszy rozwój uprzemysłowienia budownictwa wiejskiego jest jednak ściśle uwarunkowany przygotowaniem przez inwestorów i biura projektowe odpowiednio opracowanej typowej dokumentacji projektowej oraz upowszechnieniem stypizowanych elementów konstrukcyjnych i wyposażeniowych.
Niestety, postęp w tym zakresie jest niedostateczny, a realizacja kierunków i zadań wynikająca z uchwał Rządu nr 235 i 507 poważnie jest opóźniona. Brak szybkiej poprawy na tym odcinku może spowodować, że wiele słusznych postępowych kierunków i inicjatyw przedsiębiorstw’ zostanie zahamowanych, co w konsekwencji odbije się niekorzystnie na tempie wzrostu produkcji w przedsiębiorstwach budujących na wsi (segregator aktów prawnych).
W latach 1962-65 przewiduje się dalsze rozszerzenie stosowania cegły kratówki, która powinna stanowić do 20°, o ogólnej ilości masy ściennej, natomiast cegły wapienno-piaskowej do 25° n, według zadań wynikających z uchwały nr 35 62 Rady Ministrów. Zadania na 1962 rok określają dla PBT zastosowanie 52 min j. c. cegły kratówki i 50 min j. c. cegły wapienno-piaskowej, analogicznie w ZBR 13 min i 17 min. Również znacznie wzrośnie zastosowanie spoiw i prefabrykatów gipsowych na ścianki działowe oraz suchych tynków (do 135 tys. m8 w PBT w 1962 r.).
Planuje się dalszy wzrost zużycia stali wysokowartościowych przy produkcji betonów, z jednoczesnym uruchomieniem produkcji elementów strunobetonowych dla potrzeb budownictwa wiejskiego. Ministerstwo Budownictwa i PMB oraz Ministerstwo Rolnictwa są już w posiadaniu niezbędnej dokumentacji projektowej, przy czym uruchomienie produkcji w obu pionach przewidziano jeszcze w 1962 r. Ponadto wzrasta produkcja i zastosowanie cienkościennych żelbetowych elementów konstrukcyjnych, jak łupiny stropowe i dachowe typu „DECE” oraz elementy typu „KBK” (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32