Blog

Otwory na kotwie zdjęcie nr 2
27.02.2021

Wydłużenie płyty

W artykule znajdziesz:

Wydłużenie płyty

Otwory na kotwie zdjęcie nr 3
Wydłużenie płyty

Przyczółki dzielą się na sztywne i sprężyste. W pierwszym przypadku mamy płytę drogową sztywnie zaciśniętą, a więc sprężoną pomiędzy dwoma przyczółkami bez możności zmian długości. Ewentualne wydłużenie płyty na skutek wzrostu temperatury jest uniemożliwione przez przyczółki (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wydłużenie to powoduje zwiększenie sprężenia płyty. Natomiast spadek temperatury wywoła nie zmianę długości płyty, lecz okresowe zmniejszenie sprężenia, a nawet całkowitą jego eliminację, co powinno być uwzględnione przy obliczaniu wielkości potrzebnego sprężania. W drugim przypadku połączenie płyty nawierzchniowej z przyczółkiem jest sprężyste (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Płyta nie jest zaciśnięta pomiędzy ścianami przyczółków, końce jej leżą na przyczółkach połączone z nimi sprężyście za pomocą kabli zakotwionych z jednej strony w płycie, a z drugiej w przyczółku. Dotychczas osiągnięte doświadczenia praktyczne uzupełnione rozważaniami teoretycznymi pozwalają wnioskować, iż przyczółki mogą być stosowane w odstępach 400-1000 m. Urządzenie do sprężania. Przy sprężaniu nawierzchni betonowej w oparciu o przyczółki naprężania wywoływane są przez prasy naciskające bezpośrednio na beton nawierzchni.

Po uzyskaniu odpowiedniego sprężenia prasy te są zamieniane na kliny betonowe lub są pozostawione na stałe w miejscach pracy, tworząc tzw. złącza czynne, przy czym wolną przestrzeń między nimi i czołami płyt wypełnia się odpowiednią, wytrzymałą zaprawą cementową (uprawnienia budowlane). Złącza czynne biegnące przez całą szerokość i grubość płyty umieszcza się na odcinku pomiędzy przyczółkami w odstępach co 60-5-100 m. Najbardziej odpowiednie do tego celu są prasy płaskie o kształcie okrągłym lub owalnym, pomysłu E. Freyssineta.

Prasa taka składa się z dwóch ścianek stalowych połączonych pierścieniami z tej samej blachy. Do prasy podłączone są dwa przewody, z których jeden doprowadza do wnętrza prasy płyn pod ciśnieniem 150-200 atn, drugi zaś służy do odpowietrzania (program egzamin ustny). Prasy takie połączone po 2 lub 5 sztuk umieszcza się w specjalnie pozostawionych w nawierzchni przerwach w odstępach co 60-100 m.

Całkowite sprężenie płyt

Przerwy te, zwane złączami czynnymi, przebiegają przez całą szerokość sprężanych płyt i przez wysokość równą grubości płyt. Liczba zblokowanych pras zależna jest od założonej długości skrótu płyty i wielkości rozsunięcia ścianek prasy (opinie o programie). Na przykład dla skrótu 10 cm przy rozsunięciu ścianek 2,5 cm należy blokować po cztery prasy. Stosowane wielkości sprężania w dotychczas wykonanych nawierzchniach tego typu są rzędu 40-70 kG/cm2. Całkowite sprężenie płyt wymaga kilkakrotnej pracy pomp zwiększających ciśnienie w prasach w ciągu kilku miesięcy. Przy projektowaniu nawierzchni z betonu sprężonego w pierwszym rzędzie należy ustalić wielkość początkowego skutecznego sprężania, które powinno uwzględniać naprężenia rozciągające od sił tarcia płyty betonowej o podłoże na skutek wahań temperatury oraz od obciążenia ruchem drogowym.

Siła tarcia jest zależna w stosunku prostym od ciężaru płyty oraz współczynnika tarcia dolnej powierzchni płyty o podłoże naturalne lub sztuczne, którego wartości według danych z literatury technicznej wynoszą dla gruntów gliniastych od 1,3-1,8, a dla gruntów piaszczystych od 1,0-1,2 (segregator aktów prawnych).

Przez zastosowanie warstw izolacyjnych pomiędzy płytą betonową a podłożem wartości współczynnika tarcia można obniżyć do 0,35. Następnie w czasie sprężania betonu należy wyeliminować skutki zjawiska tzw. pełzania betonu przez zastosowanie bądź pewnej nadwyżki nacisku sprężania (10-15 kG/cm2) w stosunku do wartości zaprojektowanej, bądź też przez zastosowanie stopniowego kilkakrotnego wywierania nacisku na czoło płyt prasami aż do momentu osiągnięcia projektowanego nacisku i zupełnego zaniku spadku ciśnienia (promocja 3 w 1).

Przy sprężaniu w oparciu o przyczółki sztywne należy mieć na uwadze temperaturę otoczenia w czasie sprężania oraz granice jej wahań (ze względu na zanik sprężania przy spadku temperatury).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Otwory na kotwie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Otwory na kotwie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Otwory na kotwie zdjęcie nr 8 Otwory na kotwie zdjęcie nr 9 Otwory na kotwie zdjęcie nr 10
Otwory na kotwie zdjęcie nr 11
Otwory na kotwie zdjęcie nr 12 Otwory na kotwie zdjęcie nr 13 Otwory na kotwie zdjęcie nr 14
Otwory na kotwie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Otwory na kotwie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Otwory na kotwie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami