Blog

Śruby z częścią gwintowaną zdjęcie nr 2
07.09.2018

Budowa – co warto wiedzieć?

W artykule znajdziesz:

Budowa – co warto wiedzieć?

Pierwszym krokiem, który jest niezbędny do rozpoczęcia inwestycji budowlanej, jest uzyskanie decyzji właściwego organu dotyczącej warunków zabudowy oraz zagospodarowania terenu (program na komputer). Wiąże się to z koniecznością złożenia wniosku oraz zdobycia niezbędnych uzgodnień. We wniosku należy podać numery ewidencyjne działek, dzięki którym możliwe jest określenie nieruchomości, której wniosek dotyczy. Decyzja o warunkach zabudowy może być wydana przez wójta, prezydenta miasta lub burmistrza. W przypadku terenów zamkniętych decyzję może wydać odpowiedni organ nadzoru budowlanego. Dopiero po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania ternu lub po ustaleniu przeznaczenia danej działki w planie zagospodarowania przestrzennego możliwe jest zlecenie opracowania projektu budowlanego. Projekt budowlany może być wykonany przez osoby mające odpowiednie uprawnienia budowlane.(program na telefon) Zakres oraz forma projektu budowlanego są szczegółowo ustalone w przepisach prawa budowlanego. Po uzyskaniu projektu można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.(promocja 3 w 1)

Sporządzenie projektu budowlanego

Śruby z częścią gwintowaną zdjęcie nr 3Sporządzenie projektu budowlanego oraz niezbędnych opracowań może być zlecone wyłącznie uprawnionemu projektantowi lub instytucji, która świadczy usługi projektowe. Projekt musi być opracowany w zgodzie z ustaleniami decyzji o warunkach zabudowy lub miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.(program na egzamin ustny)
W projekcie muszą się znaleźć następujące dokumenty:
• projekt architektoniczno-budowlany, w którym określona jest funkcja, forma oraz konstrukcja danego obiektu budowlanego wraz z jego charakterystykę ekologiczną i energetyczną, a także proponowane rozwiązania materiałowe i techniczne,(segregator) które obejmują zasady nawiązania do otoczenia,
• projekt zagospodarowania terenu lub działki, który musi być wykonany na aktualnej mapie i zawierać usytuowanie oraz układy istniejących i planowanych obiektów budowlanych, określenie granic działki, usytuowanie układu komunikacyjnego, układu zieleni i sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania ścieków,(opinie)
wymagane oświadczenia.

Najnowsze wpisy

12.05.2025
Śruby z częścią gwintowaną zdjęcie nr 4
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

08.05.2025
Śruby z częścią gwintowaną zdjęcie nr 5
Co to jest membrana dachowa?

Membrana dachowa to specjalna warstwa ochronna stosowana pod pokryciem dachowym (np. dachówką, blachą) w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu przed wodą,…

Śruby z częścią gwintowaną zdjęcie nr 8 Śruby z częścią gwintowaną zdjęcie nr 9 Śruby z częścią gwintowaną zdjęcie nr 10
Śruby z częścią gwintowaną zdjęcie nr 11
Śruby z częścią gwintowaną zdjęcie nr 12 Śruby z częścią gwintowaną zdjęcie nr 13 Śruby z częścią gwintowaną zdjęcie nr 14
Śruby z częścią gwintowaną zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Śruby z częścią gwintowaną zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Śruby z częścią gwintowaną zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami