Budowa domu - inwestycja na lata


Budowa domu - inwestycja na lata

 

Wybudowanie nowego domu należy do prawdziwych życiowych osiągnięć każdego człowieka. Co prawda obecnie niewielu inwestorów decyduje się na fizyczne zaangażowanie w budowę, jednakże nadal każda budowa związana jest z dużym nakładem finansowym oraz z wysiłkiem i stresem. Warto jednak podjąć ten trud, by móc cieszyć się swoim własnym domem, w którym wraz z najbliższymi mieszka się przecież przez lata.

 

Etapy budowy domu.

 

Proces budowy domu składa się zawsze z kilku etapów, których znajomość pozwala na sprawne przygotowanie i przeprowadzenie prac budowlanych.

 

1. Pierwszym etapem jest zakup działki budowlanej, a potem ogrodzenie całego placu budowy.

 

2. Kolejny etap to wytyczenie dokładnej lokalizacji domu (jest to zadanie dla geodety). To bardzo ważny etap, trzeba bowiem wiedzieć, że granica działki budowlanej nie może znajdować się zbyt blisko budynku. Domu nie można bowiem wybudować w mniejszej odległości od granicy niż 3m, gdy jest zwrócony do niej ścianą bez okien, a 4m jeżeli w ścianie są otwory okienne lub drzwiowe.

 

3. Dalszy etap to wykopanie fundamentów, ścian zewnętrznych, stropów i dachu.

 

4. Następnie wykonuje się w budynku instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne oraz gazowe. Na tym etapie zakłada się także stolarkę okienną i osadza drzwi zewnętrzne.


Zamontowane instalacje należy odpowiednio przetestować.
W tym miejscu warto wspomnieć, że jeżeli ktoś zdecyduje się na budowę instalacji zbiornikowej do ogrzewania domu gazem płynnym, czeka go dopełnienie dodatkowych formalności. Zbiorniki z gazem płynnym mogą być zakopane w ziemi, ale też mogą znajdować się na powierzchni. Wymagane jest jednak zgłoszenie tej inwestycji w starostwie powiatowym.

 

5. Późniejszy etap to montaż urządzeń grzewczych oraz wykończenie wnętrz, które obejmuje wykonanie ścian działowych, położenie tynków, gładzi gipsowej i ułożenie podłóg. Na tym etapie zająć się trzeba poddaszem i piwnicą, wykończyć kuchnię i łazienkę, pomalować ściany. Pozostanie jeszcze tylko zamontować gniazdka elektryczne i umeblować wszystkie pomieszczenia.

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

Powiązane artykuły

Wyroby hutnicze

Wyroby hutnicze do produktów usuwanych w procesie hutniczym, czyli przetwarzania substancji metalicznych, takich jak żelazo, stal, aluminium, miedź i inne,…

Pręty stalowe

Pręty stalowe do produktów w postaci walcowanych lub ciągnionych wałków wykonanych ze stali. Są jednym z szeroko dostępnych w różnych…

Punkty geodezyjne

Punkty geodezyjne, także punktami geodezyjnymi, są dokładnie i po wycelowaniu w punkty na powierzchni ziemi, które służą jako punkty odniesienia…

Działka gruntu

Działka gruntu do fragmentu ziemi, który jest oddzielony od innych działek lub terenów na podstawie prawnych lub geograficznych granic. Działka…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami