Blog

Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Centralnego zdjęcie nr 2
22.06.2018

Budowa dróg z płyt drogowych

W artykule znajdziesz:

Budowa dróg z płyt drogowych


Budowa drogi z płyt drogowych to konstrukcja z pozoru nieskomplikowana. Jednak pod wpływem pewnych czynników może okazać się niemożliwa do prawidłowej realizacji. Płyty betonowe to jednej z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do utwardzania placów oraz budowy tymczasowych dróg. Są powszechnie spotykane na placach budów oraz w gospodarstwach rolniczych czy zakładach przemysłowych. Wykorzystuje się je również do budowy dróg dojazdowych do osiedli domków jednorodzinnych, ogrodów działkowych czy różnego rodzaju zakładów komunalnych. Bardzo często stosowane są także jako powierzchnie parkingów, zwłaszcza tych, które przeznaczone są na ciężki sprzęt. Płyty drogowe dostępne są w różnych rodzajach, ale zdecydowanie najpopularniejsze są płyty:
• betonowe sześciokątne, tzw. trylinka,
• betonowe ażurowe,
• żelbetowe prostokątne.
Najbardziej trwałe drogi dojazdowe konstruowane są z płyt prostokątnych żelbetowych, które mogą być uzupełniane za pomocą płyt ażurowych układanych na środku traktu lub po bokach. Najpopularniejszy rozmiar płyt prostokątnych żelbetowych to 3,0×1,5×0,15m. Dzięki powszechnemu zastosowaniu płyt wykonywane z nich nawierzchnie można projektować w sposób uproszczony. Projektant najczęściej przyjmuje daną płytę bez dodatkowych obliczeń, ponieważ może oprzeć się na nośności deklarowanej przez producenta, podawanej w kN na oś.
Wymagania co do podłoża znajdują się w instrukcji montażu płyty. Najczęściej sprowadzają się one do opisu zalecającego wyrównanie i odpowiednie zagęszczenie podłoża oraz usunięcie z niego kamieni. W przypadku, gdy drogi z płyt mają pełnić rolę konstrukcji tymczasowej, np., na placu parkingowym dla ciężkiego sprzętu czy na placu budowy, użytkownicy powinni liczyć się z możliwością uszkodzenia płyt. Najczęstsze uszkodzenia do złamania i zarysowania. Jednak nawet pomimo pęknięć płyty zachowują swoją integralność, co jest efektem zbrojenia. Nieco inna sytuacja jest wtedy, gdy płyty mają stanowić warstwę wierzchnią w trwałych konstrukcjach.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Centralnego zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Centralnego zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Centralnego zdjęcie nr 7 Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Centralnego zdjęcie nr 8 Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Centralnego zdjęcie nr 9
Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Centralnego zdjęcie nr 10
Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Centralnego zdjęcie nr 11 Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Centralnego zdjęcie nr 12 Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Centralnego zdjęcie nr 13
Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Centralnego zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Centralnego zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Centralnego zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami