Blog
Budowa geologiczna podłoża
W artykule znajdziesz:
Budowa geologiczna podłoża
Przy wyborze obliczeniowego kierunku drgań należy brać pod uwagę przede wszystkim ten kierunek, w którym stężenia są najsłabsze, a sztywność pozioma względnie stateczność budynku - najmniejsza (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przytoczone tu wymagania ogólne mają charakter międzynarodowy i oparte są na materiałach.
Należy je stosować przy projektowaniu budynków miejskich, przemysłowych i rolniczych oraz budowli wznoszonych w regionach o sejsmiczności 7-9 stopni w skali (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W regionach o sejsmiczności 6 stopni i poniżej projektuje się i buduje w oparciu o zasady przyjęte w danym kraju.
Dane o obserwowanych trzęsieniach ziemi wydają się, szczególnie na pierwszy rzut oka, pozbawione wszelkiej prawidłowości. Bardzo często w strefie dość spokojnej obserwuje się rejon o bardzo intensywnym działaniu sił sejsmicznych i odwrotnie, w strefach o znacznej sejsmiczności można wydzielić obszary zupełnie spokojne. Powodem takich nieprawidłowości jest zróżnicowana budowa geologiczna podłoża (uprawnienia budowlane).
Wpływa ona w znacznym stopniu na sejsmiczność regionu jako całości (makrosejsmiczność), jak też na sejsmiczność poszczególnych obszarów regionu (mikro- sejsmiczność).
Pamiętać należy, że ocena w stopniach jest oceną uwzględniającą przeciętne warunki geologiczne (z pewnym przesunięciem w stronę gorszych) danego regionu; nie może jednak ona uwzględniać ani szczególnie dobrych, ani szczególnie złych warunków geotechnicznych jakie w danym regionie występują. Dlatego tak konieczna jest znajomość - możliwie najdokładniejsza - warunków geologicznych i gruntowych w miejscu budowy (program egzamin ustny).
Układ przestrzenny budowli
Przy wyborze miejsca pod budowę należy kierować się następującymi wskazówkami praktycznymi:
- Szczególnie niebezpieczne są obszary gruntów nasypowych (opinie o programie).
- Budowle najlepiej lokalizować na zwartych (zagęszczonych) i jednorodnych gruntach. Tylko w wyjątkowych przypadkach można posadawiać budynki na gruntach słabo zagęszczonych, jeśli miąższość warstw pod fundamentami nie jest mniejsza od 4 m.
- Lokalizowanie budowli na stokach złożonych z gruntów nasypowych lub wykazujących skłonności do obsuwów (piaski, żwiry, gliny, iły na podłożu skalistym, po którym płynie woda gruntowa) nie powinno być dopuszczane w żadnym przypadku.
- Na stokach skalistych można posadawiać budowle tylko wówczas, gdy stwierdzimy, że nie ulegną one obsuwowi, a powierzchnię ich uformujemy w kształcie stopni.
- Należy unikać zabudowy miejsc, gdzie można spodziewać się obsuwów, obwałów lub spiętrzenia wody wskutek tych zjawisk.
- Nie należy lokalizować budowli w rejonach o znacznej wilgotności gruntu lub o wysokim poziomie wód gruntowych.
- Nie należy posadawiać budowli na gruntach bagnistych.
- Nie należy lokalizować budowli na uskokach geologicznych lub na obszarach zmiany gruntów, np. przy przejściu stoku doliny w jej podnóże lub przy przejściu stoków gór w równinę.
- Nie należy lokalizować budowli u stóp urwisk, gdzie najłatwiej o pęknięcia tektoniczne lub o spadanie dużych brył.
- Jeśli na rozważanym obszarze zostały już ustalone (w wyniku dotychczasowych obserwacji i pomiarów) warstwice sejsmotektoniczne, należy przy lokalizacji budowli brać pod uwagę ich przebieg.
W przypadku posadowienia na skale górna warstwa zwietrzałego gruntu skalistego przy wykonywaniu fundamentów powinna być zdjęta na całą głębokość. Fundamenty wszystkich części budowli powinny znajdować się w ośrodku o jednakowej gęstości i sprężystości (segregator aktów prawnych).
Przy wyborze ogólnego schematu konstrukcyjnego budowli należy dawać pierwszeństwo takim układom, które nie wymagają znaczniejszego dodatkowego zwiększania wymiarów z uwagi na potrzebę zabezpieczeń antysejsmicznych w porównaniu do wymiarów koniecznych dla zabezpieczenia trwałości na działanie obciążeń stałych i zmiennych w najniekorzystniejszej kombinacji.
Zaleca się zatem stosować układy proste w planie z równomiernym i symetrycznym rozkładem objętości, mas i sztywności elementów podtrzymujących, stosować osiowe i bezpośrednie przenoszenie pionowych i poziomych obciążeń na fundamenty, redukować ciężar własny konstrukcji, maksymalnie uwzględniać przestrzenną pracę wszystkich elementów nośnych w czasie działania efektów sejsmicznych. Aby zabezpieczyć współpracę pionowych elementów podtrzymujących w budynkach, zaleca się wykonywać stropy w postaci monolitycznych tarcz poziomych względnie wykonywać je z połączonych monolitycznie elementów (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32