Blog

16.08.2018

Budowa mostów – rusztowania stacjonarne

W artykule znajdziesz:

Rusztowania stacjonarne

Wznoszenie różnego rodzaju obiektów, w tym również mostów, z wykorzystaniem stacjonarnych rusztowań to zdecydowanie najstarsza metoda budowy, nie przysparzająca większych trudności (program na komputer). Jej stosowanie jest uzasadnione przede wszystkim w przypadku obiektów relatywnie krótkich, których całkowita długość nie przekracza 300m. Technologia budowy za pomocą stacjonarnych rusztowań wyróżnia się uniwersalnością i może być stosowana do różnych rodzajów oraz typów mostów (program na telefon). Stosowane podczas budowy stacjonarne szalunki cechują się dość skomplikowaną geometrią, a także zmienną szerokością i bardzo zróżnicowanymi kształtami. Wykorzystywane są również jako technologia wspomagająca, dzięki której można znacząco przyspieszyć i ułatwić realizację takich inwestycji, jak np. mosty podwieszane.

Pytania testowe na uprawnienia budowlane

Rusztowania stacjonarne

Rusztowania stacjonarne stosowane są wspomagająco m.in. pod skrajnymi przęsłami znajdującymi się na drodze dojazdowej do głównego obiektu (program na egzamin ustny). Stosowanie takich rozwiązań jest uzasadnione ekonomicznie wyłącznie wtedy, gdy występują dobre warunki gruntowe i nie ma przeszkód w postaci szerokich ciągów czy szerokich koryt rzek (promocja 3 w 1). W przypadku, gdy podłoże jest niejednorodne istnieje ryzyko osiadań szalunków i rusztowań, dlatego konieczne jest ich wzmocnienie lub wymiana. Za pomocą metody stacjonarnej można etapować budowę na pojedyncze przęsła, co pozwala na uzyskanie sporych oszczędności w zakresie kupna czy dzierżawy szalunków.
Dużą zaletą metody rusztowań stacjonarnych jest duża powszechność różnego rodzaju szalunków oraz systemów deskowań (segregator). Co więcej, wszystkie elementy są sprawdzane pod kątem granic użytkowalności i nośności. Kontroli podlega również posadowienie rusztowań. Dokładnie określane są m.in. takie parametry jak:
• podniesienie konstrukcyjne ustrojów,
• przewidywane odkształcenia rusztowań,
• przewidywane odkształcenia styków.
Metodą rusztowań stacjonarnych wykonano między innymi obiekt MS-31 na autostradzie A4 między Jarosławem a Radymnem. Jest to obiekt belkowy sprężony, składający się dwóch ustrojów nośnych (opinie).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami