Blog

12.03.2020

Elementy drewniane

W artykule znajdziesz:

Elementy drewniane

Elementy drewniane

Na duże budowy elementy drewniane przygotowuje się w ciesielniach, tj. centralnych warsztatach przedsiębiorstwa, wyposażonych w sprzęt mechaniczny. Podczas skrawania powstają odpady drewna. Powinny one być sortowane i wykorzystane przez zakład zajmujący się produkcją materiałów drewnopochodnych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Element, aby otrzymał właściwe wymiary i kształt, powinien być starannie wytrasowany, zgodnie z rysunkami projektu techniczno-roboczego realizowanej budowy. Wytrasowanie polega na narysowaniu elementu w skali 1:1 na materiale, z którego ma on być wykonany. Jest to czynność pracochłonna, ale ponieważ najczęściej elementy powtarzają się wielokrotnie i nieraz takich samych elementów wykonuje się dziesiątki, a nawet setki i tysiące sztuk, wytrasowanie sprowadza się do sporządzenia elementu wzorcowego, wg którego wycina się elementy pozostałe. Czasem, aby wyznaczyć element wzorcowy, tzw. wzornik, trzeba w skali 1 : 1 rozrysować całą konstrukcję (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dotyczy to szczególnie dźwigarów o większych rozpiętościach, krążyn, słupów złożonych itp. Rysunek taki wykonuje się na równej podłodze z desek lub płyt pilśniowych. Na rysunek układa się materiał i trasuje na nim linie przecięć i nadcięć, miejsca otworów i gniazd. Do trasowania używa się różnych przyborów. Długości odcinków odmierza się miarką zwijaną. Krótkie odcinki odmierza się miarką składaną (uprawnienia budowlane).
W warsztatach używa się miarek metalowych, gdyż są trwalsze i dokładniejsze.

Na budowach posługujemy się zwijanymi miarkami parcianymi lub składanymi drewnianymi. Miarki metalowe w razie zawilgocenia, którego nie można uniknąć, szybko się niszczą. Linie proste kreśli się liniałami metalowymi lub drewnianymi. Liniały są też zaopatrywane w nasadki, w których montuje się kolec i ołówek, otrzymując w ten sposób cyrkiel, który pozwala wyznaczać okręgi o dużych promieniach (program egzamin ustny).

Krótkie odcinki wyznacza się za pomocą kątowników, gdyż można nimi wykreślić linię od razu pod zadanym kątem do krawędzi elementu lub uprzednio wyznaczonej linii. Za pomocą kątowników wyznacza się również zaciosy, czopy, gniazda i inne elementy złączy. Linie nachylone do krawędzi elementu pod kątem prostym znaczy się za pomocą kątownika przylgowego prostego, nachylone pod innymi kątami - przylgowego ukośnego.
Prostopadłe do linii naniesionej na element wyznacza się kątownikiem prostym, który często ma naniesioną podziałkę, jest wykonany z metalu i nazywany węgiel nicą ciesielską.
Okręgi kół o małym promieniu wyznacza się cyrklem, przeważnie metalowym (opinie o programie).

Obróbka siekierą i toporem

Siekiera i topór są podstawowymi narzędziami używanymi do wznoszenia budowli z drewna okrągłego. Topór jest od siekiery dużo większy i cięższy i służy głównie do wyrównywania powierzchni drewna. Z tego względu topór z jednej strony jest zupełnie płaski, podczas gdy przekrój poprzeczny siekiery jest symetryczny. Topory używa się przede wszystkim do ścinania boków okrąglaków w celu otrzymania jednej lub dwóch płaszczyzn na całej lub części długości okrąglaka. Siekiera służy do zaostrzania końców okrąglaków, łupania (rozszczepiania) szerokich lub grubych elementów, jak również do wbijania gwoździ lub ich wyciągania za pomocą specjalnego wycięcia umieszczonego na obuchu siekier ciesielskich (segregator aktów prawnych).

Piłowanie służy przede wszystkim do wycięcia z materiału drzewnego elementów odpowiedniej wielkości. Do cięcia ręcznego cieśle używają pił o uzębieniu dostosowanym do cięcia poprzecznego, wzdłużnego lub pił o uzębieniu uniwersalnym, tzn. służącym do obu rodzajów cięć. Piły o krótkich brzeszczotach i jednym uchwycie - płatnice służą do przecinania cienkich elementów i nadcinania drewna podczas wykonywania złączy. Otwornice mają również jeden uchwyt i używane są do wycinania otworów.

Piły te mają najczęściej uzębienie uniwersalne do cięcia wzdłuż i w poprzek włókien. Są też wykonywane krótkie piły o uzębieniu do cięcia wzdłuż włókien lub w poprzek, ale z uwagi na ograniczone ich zastosowanie używa się ich raczej w warsztatach. Piły o długich brzeszczotach mają dwa uchwyty jak w pile poprzecznej używanej przez cieśli do cięcia poprzecznego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami