Blog

Wieniec żelbetowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
30.05.2018

Budowa obiektu liniowego a plan zagospodarowania przestrzennego

W artykule znajdziesz:

Budowa obiektu liniowego a plan zagospodarowania przestrzennego

Budowa obiektu liniowego a plan zagospodarowania przestrzennego

Ustawa z dnia 17 lipca 2010 definiuje dość dokładnie, co kryje się pod pojęciem obiektu liniowego. Według prawnej definicji obiektem liniowym nazywany jest obiekt charakteryzujący się długością, np. linia kolejowa, wodociągi, gazociąg czy trakcje elektroenergetyczne.

Wieniec żelbetowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Budowa obiektu liniowego a plan zagospodarowania przestrzennego

Kiedy budowa obiektu liniowego jest możliwa- miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Budowa obiektów liniowych podlega szczególnym przepisom prawnym o czym więcej w poniższym tekście. O tym, czy na danym terenie można realizować obiekt liniowy mówi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (opinie o programie). Do realizacji obiektu liniowego należy więc pobrać w odpowiednim urzędzie gminy lub miasta wypis planu. W ten sposób inwestor może zapoznać się z warunkami realizacji. Gdy plan zagospodarowania przestrzennego nie wyklucza możliwości budowy obiektu liniowego, można zabrać się za projekt budowlany.

<Gdy brak planu zagospodarowania przestrzennego…

<Sytuacja komplikuje się jednak gdy teren, na którym ma powstać obiekt liniowy nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W takim wypadku należy wystąpić o decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Tutaj pojawia się konieczność dokładnego sprawdzenia przepisów. Należy bowiem wziąć pod uwagę art. 4 ust. 2 ustawy z 27 marca 2003 roku. Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku obiektów liniowych odnosi się do lokalizacji inwestycji celu publicznego. Ten proces jest bardzo skomplikowany. Należy bowiem powiadomić wszystkich właścicieli nieruchomości, na którym planowana jest budowa obiektu liniowego o wszczęciu postępowania administracyjnego. Dane na temat właścicieli gruntów pozyskuje się przy pomocy ewidencji gruntów. Jak łatwo można się domyślić to najbardziej wydłuża procedurę. Trzeba bowiem doręczyć do wszystkich użytkowników i właścicieli pisma. To w głównej mierze od tego zależy to, jak szybko decyzja zostanie wydana. W skrajnych przypadkach, gdy nie można stwierdzić kto jest właścicielem danego terenu, do starostwa powiatowego można wystąpić z wnioskiem o wywłaszczenie.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Wieniec żelbetowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Wieniec żelbetowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Wieniec żelbetowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Wieniec żelbetowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Wieniec żelbetowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Wieniec żelbetowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Wieniec żelbetowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Wieniec żelbetowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Wieniec żelbetowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Wieniec żelbetowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wieniec żelbetowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wieniec żelbetowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami