Blog
Budowa rurkowa
W artykule znajdziesz:
Budowa rurkowa
Obecnie powszechnie przyjęty jest pogląd, iż żel C-S-H pierwotnie powstaje w postaci igieł o budowie rurkowej, które następnie rozwijają się tworząc folie o dwu- lub trój warstwowej strukturze, przy czym grubość każdej elementarnej warstwy jest rzędu 1,0 mm. R. H. Smith i in. |1371 stwierdzili, że przestrzenie między warstwowe C-S-H zmniejszają się znacznie i nieodwracalnie przy intensywnym usuwaniu wody, z jej wymrażaniem nad lodem w temperaturze - 78°C (D-drying, suszenie „D”) (program uprawnienia budowlane na komputer). Oznaczałoby to, że cząsteczki wody nie mogą powrócić do przestrzeni międzywarstwowych C-S-H po zupełnym wysuszeniu żelu.
Powstające produkty hydratacji, a więc głównie żel cementowy, zajmują objętość przeszło dwukrotnie większą od objętości cementu, z którego wspomniany żel powstał. Mniej więcej połowa żelu, powstając topochemicznie, lokuje się w przestrzeni zajmowanej pierwotnie przez bezwodne ziarno cementu, druga zaś połowa .rozrasta się prawdopodobnie na drodze reakcji jonowych, a więc przez roztwór w przestrzeni otaczającej pierwotnie bezwodne ziarno cementu, czyli w przestrzeni mię- dzyziarnowej, zapełnionej pierwotnie przez wodę zarobową. Model ten nie wymaga bliższych wyjaśnień, przedstawia bowiem poglądowo stopniowe rozprzestrzenianie się produktów hydratacji do wnętrza ziarna cementu i do przestrzeni zewnętrznej, międzyziarnowej, wypełnionej wodą zarobową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Produkty hydratacji szczelnie otulają nienaruszoną jeszcze przez wodę pozostałość bezwodnego ziarna cementu stale narastającą warstwą, której grubość zwiększa się w miarę postępującej hydratacji (uprawnienia budowlane). Wewnętrzne bezwodne ziarno cementu jest więc w znacznym stopniu izolowane od działania otaczającej fazy ciekłej, zawierającej jony Ca", SO/’, K’, N*.
Wypada więc zgodzić się z badaniami amerykańskimi [19], że na określonym zaawansowanym etapie hydratacji dalszy jej postęp w znacznej mierze, jeżeli nie wyłącznie, zależy od szybkości, z jaką woda i zawarte w niej substancje mogą dyfundować przez bardzo wąskie pory w produktach hydratacji, które otaczają niezhydratyzowany rdzeń ziarna cementu.
Faza glinianowa
Omawianej dyfuzji sprzyja rurkowa budowa włóknistych uwodnionych krzemianów wapniowych, wyrastających promieniście z powierzchni bezwodnych krzemianów wapniowych (program egzamin ustny).
Rurkowa budowa C-S-H jest więc przyczyną tego, że dalsza hydratacja wewnętrznej, bezwodnej pozostałości ziarna cementu (klinkieru) może postępować bez pękania zewnętrznej otuliny zbudowanej z produktów hydratacji (opinie o programie).
Faza glinianowa CSA reaguje z wodą bardzo szybko, z utworzeniem obfitych mas żelowych, składających się z uwodnionych glinianów wapniowych C4AH1B bądź C2AH8. Hydraty te, w postaci cienkich heksagonalnych płytek, stanowią luźną strukturę, która umożliwia dostęp wody zarobowej do dalszych partii C3A i wytwarzanie dodatkowych ilości żelu [76]. Opisane procesy są przyczyną znanego zjawiska polegającego na tym, że klinkier zmielony i zarobiony wodą bez udziału jonów SO"4 daje materiał nie nadający się do praktycznego zastosowania, tzn. cement szybkowiążący (segregator aktów prawnych).
W obecności dwuwodnego siarczanu wapniowego woda zarobowa bardzo szybko nasyca się jonami SO",. Większa część tych jonów już w pierwszych minutach po zarobieniu cementu wodą współdziała z ziarnami C3A, Z utworzeniem na nich szczelnej otoczki ettryngitu, która utrudnia dalszą reakcję C3A z wodą, hamując przez to i przedłużając proces wiązania. Niezbędnym warunkiem powstawania otoczki ettryn- gitowej jest jednak wystarczająco wysokie stężenie jonów SO"4, utrzymujące się w ciągu kilku godzin.
Tak więc do skutecznego uregulowania czasu wiązania niezbędny jest odpowiednio minimalny dodatek CaS0,-2H20 dostosowany do właściwości klinkieru. Uzasadnione więc jest stosowanie pojęcia optymalnego dodatku gipsu, którego ilość zależy przede wszystkim od zawartości C3A W cemencie (klinkierze) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32