Blog

10.07.2020

Budownictwo melioracyjne

W artykule znajdziesz:

Budownictwo melioracyjne

Budownictwo melioracyjne

W budownictwie melioracyjnym ilości robót betonowych wykonywanych na poszczególnych obiektach są niewielkie i rozrzucone na znacznej przestrzeni (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy budowie sztucznych dróg wodnych - kanałów, zabezpieczanych warstwą z płyt betonowych, ilość betonu przypadająca na 1 m długości kanału jest nieduża, jednak nieraz rozciągnięta na bardzo długich odcinkach. Charakter tych robót jest więc liniowy. Natomiast przy budowlach piętrzących dla celów energetycznych i’ żeglugowych budowane obiekty są skoncentrowane i zachodzi konieczność wykonywania znacznej ilości betonu na jednym miejscu. Oczywiście ilość ta może być rozmaita - od kilkudziesięciu do kilku milionów nP. Dlatego też urządzenia do wytwarzania masy betonowej, ich wyposażenie i układ są różne. Przy małej ilości robót produkcja masy betonowej ogranicza się właściwie jedynie do mieszania składników.
Liniowy charakter robót betonowych narzuca stosowanie maszyn przewoźnych lub samojezdnych. W tych przypadkach nie można wyposażać je w dokładniejsze urządzenia dozujące, które są czułe na wszelkie wstrząsy, występujące w czasie transportu.

Jedynie przy obiektach o charakterze skoncentrowanym o dużej objętości budowli betonowych możliwe jest prowadzenie przemysłowej metody produkcji wysokogatunkowej masy betonowej. W tym przypadku są to wytwórnie o dużej i bardzo dużej zdolności produkcyjnej. Na małych zaś budowach będą to raczej punkty wytwarzania mieszanki betonowej, charakteryzujące się tzw. układem dwustopniowym, w przeciwieństwie do dużych wytwórni, których układ jest zazwyczaj jednostopniowy.
Zasadnicza różnica polega na tym, że w jednostopniowym układzie wszystkie składniki suche dostarczane z zasobników przemieszczane są poprzez dozatory i lej wsypowy do betoniarek grawitacyjnie, podczas gdy w układzie dwustopniowym składniki te podnoszone są do betoniarki umieszczonej na podwyższeniu za pomocą przenośników, koszy zasypowych itp.
Przy małej i średniej ilości robót betonowych stosowane są wytwórnie inwentaryzowane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wytwórnie tego typu mogą być rozbieralne lub przewoźne.

Kierunki rozwojowe

Konstrukcja zależy od wymiarów urządzenia. Załadowanie cementu odbywa się za pomocą podnośników kubełkowych, przenośników śrubowych (ślimakowych) lub przy zastosowaniu instalacji pneumatycznych. Dla ułatwienia ładowania kruszywa często ustawiane one są na zboczach małych wzniesień, aby transport kruszywa do zasobników’ odbywał się poziomo (np. po prowizorycznych estakadach - pomostach) (uprawnienia budowlane).
Kierunki rozwojowe nowoczesnego budownictwa wodnego wskazują na konieczność stosowania betonów wysokogatunkowych, te zaś można uzyskać jedynie przy użyciu składników odpowiedniej jakości, racjonalnym ich zestawie i bardzo dokładnym dozowaniu (program egzamin ustny).

Dozowanie cementu powinno być przeprowadzane z dokładnością do ±1,0%, kruszywa do ±2,0% i wody do ±1%. Warunki te mogą być spełnione jedynie w wielkich wytwórniach masy betonowej. Jak praktyka wykazuje, również i w tych przypadkach zdarzają się większe błędy w dozowaniu, w wyniku czego właściwości wytwarzanych betonów są często gorsze niż należałoby się spodziewać. Przyczyn tej rozbieżności należy szukać w niedoskonałości konstrukcji dozatorów i maszyn służących do mieszania składników, w niewłaściwym sposobie transportu masy betonowej i jej nieprawidłowym zagęszczaniu (opinie o programie). Nowoczesne wytwórnie masy betonowej stanowią zakłady obejmujące zestawy urządzeń produkcyjnych, coraz bardziej skomplikowanych i kosztownych. Układ i rodzaj zestawów maszyn i urządzeń wchodzących w skład wytwórni masy betonowej może być różny w zależności głównie od ilości, rodzaju i jakości składników betonu oraz od warunków, jakim ma on odpowiadać (segregator aktów prawnych).

Ilość urządzeń lub zestawów wchodzących w skład wytwórni będzie najmniejsza, gdy składniki betonu, a zwłaszcza kruszywo, nie będą wymagały przeróbki. W tym przypadku w skład wytwórni masy betonowej wchodzą: operacyjne składy kruszywa i cementu wraz z odpowiednimi urządzeniami i maszynami, dział transportu do przemieszczania składników ze składowisk operacyjnych do właściwej wytwórni, dział zasobników i dozatorów, dział mieszania i rozdziału masy betonowej do poszczególnych zasobników i wreszcie dział wydawania i transportu wyprodukowanej mieszanki (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami