Blog

Stosowanie izolacji parochronnej zdjęcie nr 2
06.04.2023

Budownictwo mieszkaniowe

W artykule znajdziesz:

Stosowanie izolacji parochronnej zdjęcie nr 3
Budownictwo mieszkaniowe

W budownictwie mieszkaniowym rozróżnia się średnie (qśr) i maksymalne (qmai) dobowe wskaźniki zużycia ciepłej wody użytkowej. Wartości qjr służą do obliczania wielkości zużycia ciepłej wody w przekroju roku, natomiast wartości qmax są wielkościami wyjściowymi do obliczania węzłów cieplnych bądź źródeł ciepła w instalacjach centralnego zaopatrzenia budynków w ciepłą wodę (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przytoczone wartości odniesiono do normatywnego mieszkańca, przy czym liczba tych mieszkańców wynika z powierzchni mieszkalnych projektowanego obiektu oraz obowiązujących normatywów ustalających wielkość powierzchni mieszkalnej przypadającej na jednego mieszkańca. Ponadto podane wskaźniki dotyczą wyłącznie centralnych instalacji nie wyposażonych w indywidualne liczniki ciepłej wody użytkowej, a więc instalacji ze zryczałtowaną opłatą za zużywaną wodę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy projektowaniu urządzeń podgrzewających ciepłą wodę w budynkach mieszkalnych, w których znajdują się niewielkie lokale usługowe, należy pominąć w obliczeniach zużycie ciepłej wody w tych pomieszczeniach (sklepach spożywczych, przemysłowych, punktach krawieckich, szewskich itp.), jeżeli używana” jest ona wyłącznie do potrzeb higienicznych personelu. Zużycie wody i ciepła w tych pomieszczeniach należy uwzględniać jedynie w bilansach rocznych. Uwaga ta wynika z faktu, że w okresach pracy zakładów usługowych urządzenia przygotowujące wodę dla budynków mieszkalnych nie są w pełni wykorzystywane, ponieważ maksymalny rozbiór ciepłej wody w obiektach tego typu występuje w godzinach wieczornych(uprawnienia budowlane).

Jeżeli w pomieszczeniach usługowych oprócz wody do celów higienicznych pobierana jest również woda do celów technologicznych (np. w pralniach, restauracjach, barach czy kawiarniach), w bilansie wody i ciepła należy zapotrzebowanie to uwzględnić. W tych przypadkach pomieszczenia takie powinny być zaopatrywane z osobnej instalacji ciepłej wody (program egzamin ustny).

Maksymalne wydajności cieplne

Obliczając zapotrzebowanie wody oraz średnie i maksymalne wydajności cieplne urządzeń ją podgrzewających w hotelach, pensjonatach, domach wypoczynkowych, szpitalach oraz sanatoriach korzysta się również z zależności. W tych przypadkach jednak qmax jest jednostkowym zużyciem ciepłej wody odniesionym do jednego łóżka i doby, Kh współczynnikiem nierównomierności rozbioru wody w tego typu obiektach, a liczbą łóżek (opinie o programie).

Obliczanie wydajności cieplnych urządzeń podgrzewających wodę w łaźniach i umywalniach zakładów przemysłowych, szkół, internatów i domów studenckich przeprowadza się przy założeniu jednoczesnej pracy wszystkich punktów czerpalnych: natrysków czy umywalek (segregator aktów prawnych).

W budynkach specjalnego przeznaczenia, np. w zakładach przyrodoleczniczych, przy projektowaniu instalacji ciepłej wody należy w oparciu o wydajność poszczególnych punktów czerpalnych oraz harmonogram ich pracy zbudować dobowy wykres rozbioru ciepłej wody, na którego podstawie zostanie ustalona maksymalna i średnia dobowa wydajność instalacji. Należy pamiętać, że w podanych w przykładach o maksymalnych.

Instalacje ciepłej wody użytkowej można podzielić na:

  • lokalne, zaopatrujące w ciepłą wodę jedno mieszkanie lub jeden bądź parę punktów czerpalnych,
  • centralne, zaopatrujące w ciepłą wodę większą liczbę mieszkań lub punktów czerpalnych.

Woda zimna w instalacjach ciepłej wody użytkowej może być podgrzewana w urządzeniach opalanych paliwem stałym, ciepłym, gazowym lub energią elektryczną (promocja 3 w 1).

Centralne instalacje ciepłej wody mogą być zasilane w energię cieplną z:

  • kotłowni lokalnych,
  • ciepłowni osiedlowych,
  • miejskich sieci cieplnych,
  • sieci elektrycznych.

Instalacje te mogą być zasilane bezpośrednio pod ciśnieniem wodociągowym lub gdy ciśnienie to jest niewystarczające, za pośrednictwem hydroforów lub pomp uzupełniających zbiorniki usytuowane nad najwyższą kondygnacją budynku.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Stosowanie izolacji parochronnej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Stosowanie izolacji parochronnej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Stosowanie izolacji parochronnej zdjęcie nr 8 Stosowanie izolacji parochronnej zdjęcie nr 9 Stosowanie izolacji parochronnej zdjęcie nr 10
Stosowanie izolacji parochronnej zdjęcie nr 11
Stosowanie izolacji parochronnej zdjęcie nr 12 Stosowanie izolacji parochronnej zdjęcie nr 13 Stosowanie izolacji parochronnej zdjęcie nr 14
Stosowanie izolacji parochronnej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stosowanie izolacji parochronnej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stosowanie izolacji parochronnej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami