Blog

05.01.2023

Przygotowanie masy

W artykule znajdziesz:

Przygotowanie masy

Piroluzyt wypala się w temperaturze 1000°C i miele w młynie do przemiału mokrego. Korzystnie jest przemielać barwnik razem z gliną. Masa do wyrobu płytek może być sypka, plastyczna lub płynna (masa lejna). Sposób półsuchy stosowany jest wtedy, gdy zakres temperatur spiekania gliny jest nie mniejszy niż 70°C i daje płytki bez wad (plam, wytopów, słabej wytrzymałości), związanych głównie z teksturą surowców. Szarą glinę mikołajewską (w pobliżu m. Sławiańska) stosuje się do wytwarzania żółtych płytek, glina mikołajewska żółta i nikiforowska (w pobliżu st. Sol Donieckiej linii kolejowej) dają płytki czerwone, a gliny czasowiarskie i drużkowskie płytki jasno słomkowe (program uprawnienia budowlane na komputer).

Stosowana masa lejna musi mieć wieloskładnikowy zestaw. Ma to praktyczne znaczenie w przypadku przygotowywania sypkiej masy do prasowania, ponieważ pozwala otrzymać płytki o lepszym wyglądzie i większej wytrzymałości na zginanie. Składy mas przeznaczonych do szybkościowego wypalania płytek powunny za- pewniać spiekanie do 4% nasiąkliwości w tych temperaturach, jakie można uzyskać w rolkowych piecach konwejerowych, tj. w ok. 1100°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dlatego gliny trudno topliwe należy mieszać z topnikami sjenitem nefelinowyin, perlitem lub szkłem.

Mieszanie proszku z masą lejną w celu otrzymania masy do formowania przeprowadza się w zakładzie produkującym wyroby. Mieszanie mas ma szczególne znaczenie. Dobre wyniki uzyskano w mieszarce nowego typu firmy G. Eirich (RFN) z zastosowaniem wibratora. Tradycyjne bieguny mieszalne zastąpiono w tej mieszarce mimośrodowo rozmieszczonymi krzyżakami z łopatkami (uprawnienia budowlane). Materiał ładowany okresowo zostaje rozmieszczony na misie obrotowej i znajduje się pod działaniem systemu krzyżaków z łopatkami, obracającymi się pod powierzchnią tacy, oraz jednego, dwóch lub trzech wibratorów.

Zbiorniki sektorowe

Przy pojemności mieszarki od 50 do 4000 1 moc graniczna zużywana na mieszanie wynosi 0,2 kW na 100 1. Czas mieszania proszku i masy lejnej potrzebny do otrzymania masy całkowicie jednorodnej wynosi ok. 1,5 min. Opróżnianie mieszarki trwa 15-30 s (program egzamin ustny).

Pierwszy w przemyśle ceramicznym w krajach europejskich zautomatyzowany zakład do przygotowywania 100 t sypkiej masy o wilgotności 5-7% w ciągu 1 doby został wybudowany przez firmę „Lorenz-Hiittenreuter” (m. Selb, RFN) dla scentralizowanego zaopatrywania zakładów ceramicznych. Według schematu (rys. 3-1) kaolin przyjęty z wagonu 1 po przejściu przez zasobnik 2 i wagę 3 zostaje podajnikiem pneumatycznym 4 przekazany do zsypu 10 i za pomocą pokrętnego przewodu 11, sterowanego elektronicznie, dostaje się do jednego z dziesięciu zbiorników sektorowych 13 i 14, rozmieszczonych dookoła zasobnika odbiorczego 12. Zbiornik ten jest przeznaczony do przechowywania mielonego pegmatytu. Każdy zbiornik sektorowy ma pojemność 180 t, a zbiornik dla pegmatytu 1000 t (opinie o programie).

Dwa zbiorniki sektorowe przeznaczone są do magazynowania mielonego złomu wyrobów. Doprowadzenie złomu 5 i pegmatytu 6 odbywa się za pomocą niezależnego systemu transportu pneumatycznego 9 poprzez przenośnik ślimakowy 7 i wagę 8 (segregator aktów prawnych).

System doprowadzania sypkich surowców i odprowadzania ich za pomocą przenośnika 15 i 16 jest, z ekologicznego punktu widzenia, poprawny, ponieważ nie powoduje zapylenia. Centralna stacja wag 17 do dozowania sypkich surowców jest sterowana elektronicznie, automatyczna linia zawiera urządzenie wstrząsające i sondę izotopową do kontrolowania wilgotności. Zważony materiał zostaje na impuls systemu elektronicznego wypuszczony przewodem pokrętnym 18 poprzez jeden z dwunastu stojaków do jednej z sześciu mieszarek sześciościennych w celu rozpuszczenia w wodzie. Woda jest dozowana za pomocą rozdzielacza (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami