Blog

Typizacja elementów instalacyjnych zdjęcie nr 2
15.02.2022

Budownictwo monolityczne

W artykule znajdziesz:

Typizacja elementów instalacyjnych zdjęcie nr 3
Budownictwo monolityczne

Budownictwo monolityczne jest typowym przykładem udokumentowania korzyści wynikających z wprowadzenia mechanizacji, wyrażających się w zmniejszeniu zużycia materiałów, zmniejszeniu pracochłonności i kosztów oraz skróceniu cyklu realizacyjnego (program uprawnienia budowlane na komputer). Analiza pracochłonności robót monolitycznych w latach 1970-85 wykazuje poważne zmniejszenie (do ok. 40% w 1985 r.). Wykres pokazuje, które procesy ulegają znacznym uproszczeniom, na skutek czego następuje zmniejszenie się nakładów pracochłonności. Natomiast zwiększenie nakładów pracochłonności wystąpi przy zagęszczaniu mieszanki betonowej oraz przy pielęgnacji świeżego betonu, co jest spowodowane dążeniem do uzyskania lepszej jakości wyrobu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Właściwy dobór maszyn i urządzeń do realizacji konkretnej konstrukcji betonowej może być dokonany za pomocą schematu. W schemacie przewidziano odpowiednio zsynchronizowane w czasie prowadzenie robót deskowaniowych i zbrojarskich (uprawnienia budowlane).

Złożony proces technologiczny robót betonowych podzielono na sześć operacji:

  • produkcja mieszanki betonowej,
  • transport mieszanki betonowej na budowę,
  • przechowywanie mieszanki betonowej na budowie,
  • rozprowadzanie i układanie mieszanki betonowej w deskowaniach,
  • zagęszczanie mieszanki betonowej,
  • wykończenie powierzchni konstrukcji oraz pielęgnacja i ochrona świeżego betonu (program egzamin ustny).

Podział środków transportu

Każda operacja charakteryzuje się innymi parametrami; zależnie od nich dokonuje się podziału maszyn i urządzeń możliwych do zastosowania przy wykonywaniu danej operacji. W produkcji mieszanki betonowej decydującym parametrem jest jej godzinowe zapotrzebowanie. Jak wynika z obserwacji i analiz prowadzonych w ramach prac wdrożeniowych, decyzja o wyborze między betoniarką a betonownią zależy również od innych parametrów (m.in. od rodzaju mieszanki betonowej i odległości betonowni od miejsca układania mieszanki) (opinie o programie). Podziału środków transportu dokonano zależnie od odległości wytwarzania do miejsc układania mieszanki. Transport na małe odległości (do 200 m) zaleca się prowadzić wózkami wannowymi, a na odległości 201-5000 m wywrotkami wannowymi.

Do przewozu dalekiego 5-H5 km stosuje się mieszalniki samochodowe, a powyżej 15 km przewozić należy suchą mieszankę betonową, wykorzystując do tego celu mieszalniki samochodowe z pojemnikiem wody zarobowej. Niejednokrotnie ze względów organizacyjnych zachodzi konieczność krótkotrwałego przechowywania mieszanki betonowej na budowie. Służą do tego zasobniki przejściowe, których pojemność dobiera się zależnie od nośności jednostek transportowych i wydajności maszyn oraz urządzeń do rozprowadzania i układania mieszanki (segregator aktów prawnych).

Kolejną z umownie wyodrębnionych operacji jest układanie mieszanki betonowej. W grupie maszyn i urządzeń przeznaczonych do tego procesu ujęto urządzenia lub maszyny podające mieszankę betonową bezpośrednio do deskowań. Podziału wewnątrz tej grupy dokonano zależnie od zapotrzebowania: do 8 m3/h przewidziano pojemniki, a powyżej pompy. Dalsze uściślenie doboru maszyn przy zapotrzebowaniu ponad 8 m3/h zależy od wysokości podawania i warunków terenowych. Przy wysokości podawania do 15 m w terenie łatwo dostępnym przewidziano pompy samochodowe, a w trudno dostępnym pompy stacjonarne i samodzielne wysięgniki na podstawie balastowej. Podawanie mieszanki betonowej na wysokość ponad 15 m przewiduje się pompami stacjonarnymi współpracującymi z wysięgnikami przestawianymi z kondygnacji na kondygnację(promocja 3 w 1).

W konkretnych warunkach budowy trzy ostatnie operacje (transport, przechowywanie i układanie) należy rozpatrywać łącznie; np. przy niewielkich (do 200 m) odległościach i dużym (ponad 8 m3/h) zapotrzebowaniu na mieszankę betonową wskazany jest transport rurociągowy pompami stacjonarnymi i wysięgnikami.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Typizacja elementów instalacyjnych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Typizacja elementów instalacyjnych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Typizacja elementów instalacyjnych zdjęcie nr 8 Typizacja elementów instalacyjnych zdjęcie nr 9 Typizacja elementów instalacyjnych zdjęcie nr 10
Typizacja elementów instalacyjnych zdjęcie nr 11
Typizacja elementów instalacyjnych zdjęcie nr 12 Typizacja elementów instalacyjnych zdjęcie nr 13 Typizacja elementów instalacyjnych zdjęcie nr 14
Typizacja elementów instalacyjnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Typizacja elementów instalacyjnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Typizacja elementów instalacyjnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami