Blog

08.11.2018

Budownictwo – podstawowe informacje o przepisach

W artykule znajdziesz:

Budownictwo – podstawowe informacje o przepisach


Prowadzenie prac budowlanych niemal w każdym terenie wiąże się z występowaniem wielu niedogodności, nie tylko dla samych pracowników, ale i dla osób zamieszkujących sąsiadujące z placem budowy tereny. Na takim terenie często występuje hałas, drgania, rozmaite zapylenia, a także wszelkie inne zanieczyszczenia powietrza i okolicznego terenu. W tej branży jest to nieuniknione. Taką sytuację można zniwelować przestrzegając odpowiednie normy.
Przepisy
Budownictwo wiąże się z przestrzeganiem wielu przepisów, ekspertyz, norm i planów. Np. jeśli chodzi o zwykły dom, ekspertyza techniczna stanu konstrukcji poparta jest badaniami i wyliczeniami wytrzymałości jego fundamentów, ścian, stropów i innych elementów konstrukcji, elewacji oraz dachu. Jest to opinia wystawiona na podstawie oględzin i pełnej, rzetelnej, dostępnej dokumentacji projektowej.
Jeśli mamy własny dom i zamierzamy zmodernizować, ów budynek, musimy zlecić wykonanie opinii lub ekspertyzy technicznej, bo jest ona wymagana przez prawo budowlane. Rozbudowa budynku też wiąże się z takimi wymaganiami.
Opinie techniczną może wystawić zwykły technik, lub inżynier posiadający tylko uprawnienia budowlane. Natomiast ekspertyzę budowlaną trzeba powierzyć osobie z doświadczeniem i odpowiednimi, właściwymi dla szczegółowości badań uprawnieniami, czyli konkretnie, rzeczoznawcy budowlanemu.
Przebudowa
Często w budownictwie stosowana jest nadbudowa lub przebudowa budynku, gdzie zwiększa się powierzchnia obiektu, z najnowszymi technologiami, które pozwalają budować szybciej, zdecydowanie lepiej, bezpieczniej, ale przede wszystkim… o wiele, wiele taniej, niż jeszcze np. dwadzieścia, trzydzieści lat temu.
Technologie mają też, co oczywiste, ogromny wpływ na rozwój budownictwa. Obecnie można wybrać domy z bali, domy szkieletowe, czy tradycyjne murowane, a nawet domy z glinianych bloczków. Wybór jest dosyć duży jednak widać gołym okiem powrót do naturalnych materiałów w budownictwie.
To chyba dobre rozwiązania dla nas wszystkich.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami