Blog

20.05.2021

Budownictwo przemysłowe

W artykule znajdziesz:

Budownictwo przemysłowe

Budownictwo przemysłowe

W stosunku do budownictwa przemysłowego mogą być przyjęte następujące dopuszczalne wymiary kwadratury stref (podłóg), ograniczonych ścianami pożarowymi (program uprawnienia budowlane na komputer). Poniższe dane mają charakter orientacyjny. W praktyce natomiast należy liczyć się z warunkami lokalnymi, mając na względzie przede wszystkim konieczność oddzielenia pomieszczeń o wysokim stopniu niebezpieczeństwa oraz takiego podziału długich budynków, aby były zachowane niezbędne warunki bezpiecznej ewakuacji.

Służą one do podziału tylko górnych części budynków, a mianowicie konstrukcji dachowych i strychów i z tego tytułu mogą mieć zastosowanie tylko w budynkach, gdzie nie istnieje niebezpieczeństwo gwałtownego rozszerzenia się pożaru (wybuch, łatwopalne płyny itd.), zaś ze względów konstrukcyjnych budynek może być zagrożony przede wszystkim od strony palnego dachu lub poddasza. Do tych budynków mogą być zaliczone hale targowe, składy niektórych materiałów itp. oraz pomieszczenia przemysłowe kategorii III, IV i V-tej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Stanowiąc niepełne zabezpieczenie, częściowe ściany pożarowe mogą zastępować całkowite ściany tylko w rozmiarach ograniczonych, a mianowicie wtedy, gdy szerokość budynku nie przekracza 20 m, zaś powierzchnia chroniona nie jest większa niż 3000 m2; w przeciwnym razie budynek rozbija się na strefy o odpowiedniej powierzchni za pomocą całkowitych ścian pożarowych lub niżej opisanych pasów ochronnych, zaś między nimi stosuje się ściany częściowe w odstępach 25 m przy stropach nieogniochronnych i ogniochronnych i 40 m przy ognioodpornych lub ogniotrwałych (uprawnienia budowlane).
W budynkach parterowych nie posiadających poddaszy odległości pomiędzy tymi ścianami uzależnione są od odporności ogniowej pokrycia.
Przy pokryciu nieogniochronnym odległość ta powinna wynosić 25 m. zaś przy ogniochronnym - 40 m.

Pasy ochronne

Częściowe ściany pożarowe opierają się na elementach ogniotrwałych w postaci ścian, podciągów i podpór. W budynkach bez stropów ściany te mają charakter ścian wiszących, zaś w budynkach ze stropami - stanowią ogniotrwałe przegrody, przedzielające strychy i stropy (program egzamin ustny).
Istniejąca ustawa budowlana przewiduje wykonanie częściowych ścian pożarowych w pomieszczeniach, w których z uwagi na przeznaczenie (kina, teatry) stosowanie całkowitych ścian pożarowych jest niemożliwe (art. 200). Nie stawia jednak ona ograniczeń co do długości budynku względnie pomieszczeń, które mogą być tymi ścianami bronione. Niezbędne uzupełnienie w tym wypadku stanowią pasy ochronne.

Pasy ochronne stanowią wyodrębnione odcinki ogniotrwałego pokrycia i konstrukcji dachowej opierające się na szeregach ogniotrwałych podpór. Celem ich jest podział ogniochronnej. lub nieogniochronnej konstrukcji dachowej i pokrycia na poszczególne strefy oraz stworzenie dla straży pożarnych taktycznych punktów oparcia dla akcji ratowniczej (opinie o programie).
Tego rodzaju konstrukcje mogą zastępować całkowite ściany pożarowe, ale tylko w warunkach podobnych do tych, jakie są przewidziane dla częściowych ścian pożarowych.

Powierzchnie stref, które mogą być utworzone przez pasy ochronne, odpowiadają na ogół normom dla ścian całkowitych dla budynków parterowych; powierzchnie te nie powinny przekraczać w kwadraturze 3.000 m2.
Pasy ochronne muszą być wykonane ogniotrwałe (z żelbetu) (segregator aktów prawnych). Przy nieogniochronnych ścianach budynku pasy ochronne należy opierać na ogniotrwałych podciągach, słupach oraz ogniotrwałych przyczółkach, które, podobnie jak ściany pożarowe, powinny wystawać o 30 cm poza obrysie nieognioodpornych ścian.

Boczne ścianki pasów powinny być również wyprowadzone w formie barier ponad dach i tworzyć po obu stronach pasa ognioodporne grzebienie (beton 5 cm grub), wystające na 60 cm. Szerokość pasa ochronnego powinna wynosić nie mniej 6 m. Ze względu na swoje położenie pasy ochronne mogą być podłużne i poprzeczne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami