Blog

Uzyskanie realnych efektów zdjęcie nr 2
09.07.2020

Budownictwo wodne

W artykule znajdziesz:

Budownictwo wodne

Uzyskanie realnych efektów zdjęcie nr 3
Budownictwo wodne

W budownictwie wodnym stosowane są następujące rodzaje cementów produkowanych przez przemysł krajowy: cement portlandzki marki 250, 350 i 400, cement hutniczy marki 250 i cement glinowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wiązanie i twardnienie cementu jest procesem egzotermicznym, wyraźnie występującym w betonach na cementach portlandzkich, w których bardzo intensywnie przebiega zjawisko samo ocieplania się, szczególnie gdy w grę wchodzą znaczne objętości betonu.

W wyniku samonagrzewania się w betonie powstają wewnętrzne naprężenia rozciągające powodujące powstawanie rys i pęknięć. Cementy portlandzkie są mało odporne na działanie kwasów i zasad. Im wyższa jest marka cementu, tym silniej występuje w betonie skurcz i pełzanie, a co za tym idzie zwiększa się ilość rys i pęknięć (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Cement hutniczy jest mniej kaloryczny, bardziej odporny na działanie kwasów i dlatego bardziej odpowiedni w betonowych konstrukcjach hydrotechnicznych niż cement portlandzki, zwłaszcza jeżeli temperatura otoczenia jest wysoka lub gdy woda oddziaływająca na beton jest zanieczyszczona np. kwasami humusowymi (uprawnienia budowlane).

Proces wzrastania wytrzymałości w betonie na cemencie hutniczym przebiega wolniej, zwłaszcza gdy obniża się temperatura otoczenia. Przy temperaturze +5°C betony na cemencie hutniczym wymagają ocieplenia np. przez okrywanie matami.
Cement glinowy stosowany jest w betonach narażonych na działanie czynników agresywnych, niskich temperatur oraz wtedy, gdy niezbędny jest szybki wzrost wytrzymałości betonu. Oprócz wymienionych cementów, w budownictwie wodnym stosowane są cementy z różnymi domieszkami np. cementy tzw. hydrofobowe, wykazujące mniejszą absorbeję wilgoci z powietrza, zaś betony na cementach hydrofobowych mają strukturę mikroporowatą (program egzamin ustny). Inne cementy zawierają domieszki smołowcowe. Wykonane z nich betony są bardzo odporne na działanie czynników agresywnych, wykazują jednak zwiększone pełzanie. Stosowane są również cementy plastyczne uzyskane przez zmielenie na mokro wielkopiecowych żużli zasadowych z dodatkiem cementu portlandzkiego w ilości 20-30%.
Cement dostarczany jest w opakowaniu papierowym lub luzem. W pierwszym przypadku cement przechowuje się w magazynach zamkniętych, w drugim zaś w silosach. Cement dostarczany luzem wymaga specjalnego taboru kolejowego lub samochodowego (opinie o programie).

Przeładunek cementu

Przeładunek cementu ze specjalnych wagonów kolejowych do cementowozów lub z cementowozów do silosów na placach budowy odbywa się za pomocą urządzeń pneumatycznych.
Przewóz i przeładunek cementu dostarczonego luzem zmniejsza straty cementu wskutek rozkurzu, eliminuje koszt opakowań workowych i zwiększa wydajność środków transportowych, wymaga jednak znacznych nakładów inwestycyjnych na tabor, silosy do magazynowania cementu na placach budowy, w wytwórniach oraz niektórych stacjach kolejowych lub drogowych. Stacje takie powinny być wyposażone w silosy o odpowiedniej pojemności, co w przypadku nierównomiernych dostaw cementu zapobiega przestojom w robotach betonowych. Z tych względów przewóz cementu luzem znajduje coraz szersze zastosowanie.

Kruszywo. Największym objętościowo składnikiem, bo wynoszącym 85-^90% objętości betonu, jest kruszywo, stanowiące jego szkielet (segregator aktów prawnych).
Do betonów hydrotechnicznych używa się różnego rodzaju kruszywa, jak naturalne kopalniane i rzeczne, kruszywa uzyskane z przeróbki materiału skalnego (tłuczeń) i wreszcie kruszywa sztuczne zaliczane do kruszyw lekkich, w przeciwieństwie do kruszyw naturalnych i tłuczni, które nazywamy ciężkimi. Wśród kruszyw sztucznych najszersze zastosowanie zdobywa keramzyt, uzyskiwany przez spiekanie odpowiednich gatunków glin i iłów.

Od właściwości kruszywa zależy w znacznym stopniu jakość betonu, a beton hydrotechniczny znajduje się normalnie w bardzo niekorzystnych warunkach eksploatacyjnych, gdyż narażony jest na działanie mrozu, mechaniczne ścieranie, uderzenia, przesiąkanie wody pod ciśnieniem, często zanieczyszczonej szkodliwymi substancjami. Oprócz tego powierzchnie niektórych partii betonu podlegają okresowemu nawilgoceniu i wysychaniu (promocja 3 w 1). Dlatego też kruszywo używane do betonów hydrotechnicznych powinno być odporne na wymienione czynniki.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Uzyskanie realnych efektów zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Uzyskanie realnych efektów zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Uzyskanie realnych efektów zdjęcie nr 8 Uzyskanie realnych efektów zdjęcie nr 9 Uzyskanie realnych efektów zdjęcie nr 10
Uzyskanie realnych efektów zdjęcie nr 11
Uzyskanie realnych efektów zdjęcie nr 12 Uzyskanie realnych efektów zdjęcie nr 13 Uzyskanie realnych efektów zdjęcie nr 14
Uzyskanie realnych efektów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uzyskanie realnych efektów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uzyskanie realnych efektów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami