Blog

Roślinność zdjęcie nr 2
30.05.2018

Budownictwo zrównoważone

W artykule znajdziesz:

Budownictwo zrównoważone

Roślinność zdjęcie nr 3
Budownictwo zrównoważone

Rozwój budownictwa bezpośrednio wiąże się z ochroną środowiska. Nowoczesny obiekt użyteczności publicznej powinien spełniać normy regulowane przez przepisy prawa. Budynki nie powinny negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne (segregator aktów prawnych). Wykorzystanie zasobów naturalnych powinno być racjonalne i zrównoważone. Należy uwzględnić m.in. rosnącą liczbą ludności w stanie zmniejszających się źródeł zasobów naturalnych, zmiany klimatyczne, czy też zagrożenia związane z szkodliwym wpływem budownictwa na ekosystemy. Głównym celem jest poprawa jakości infrastruktury, a także przestrzeni zabudowanych. Zrównoważone budownictwa jest priorytetem wskazanym przez Komisję Europejską. Należy dążyć do zwiększenia efektywności energetycznej obiektów budowlanych. Ważne jest również stosowanie takich materiałów budowlanych, które są najmniej inwazyjne z punku widzenia ochrony środowiska naturalnego. W „Europejskim planie naprawy gospodarczej” znalazły się również kryteria dotyczące czystych technologii. Zmiany powinny zostać uwzględnione nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również obiektach użyteczności publicznej. Komisja europejska uważa, że powinny być one stale kontrolowane pod względem efektywności energetycznej, a także certyfikowane (promocja 3 w 1).

 

Zapis ten znajduje się w dyrektywie 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. Istotne jest również zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych. Jest to w szczególności uwzględnione w przepisach recyklingu, a także wykorzystywania materiałów budowlanych przyjaznych środowisku naturalnemu. Należy również uwzględnić trwałość obiektów budowlanych. Zrównoważone budownictwo wykorzystuje wyłącznie materiały oznakowane z warunkami oznakowania CE wyrobów budowlanych. Troska o środowisku powinna przejawiać się już w momencie planowania i projektowania obiektu budowlanego. Innowacyjne rozwiązania technologiczne umożliwiają nie tylko lepsze wykorzystywanie odpadów w procesie recyklingu, ale również wzrost efektywności energetycznej oraz odpowiedni klimat wewnątrz budynków.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Roślinność zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Roślinność zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Roślinność zdjęcie nr 8 Roślinność zdjęcie nr 9 Roślinność zdjęcie nr 10
Roślinność zdjęcie nr 11
Roślinność zdjęcie nr 12 Roślinność zdjęcie nr 13 Roślinność zdjęcie nr 14
Roślinność zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Roślinność zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Roślinność zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami