Blog

Warunki środowiskowe zdjęcie nr 2
16.03.2020

Budownictwo

W artykule znajdziesz:

Budownictwo

Warunki środowiskowe zdjęcie nr 3
Budownictwo

Budownictwo stosuje wiele różnego rodzaju prefabrykatów. Jest nim stolarka okienna i drzwiowa dostarczana przez stolarnię, balustrada schodowa ze ślusarni, szkielet zbrojeniowy ze zbrojami, elementy więźby dachowej z ciesielni, belki i pustaki stropowe z betoniarni itp. (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ograniczymy się w tym rozdziale do prefabrykatów betonowych i żelbetowych.

Dzielą się one na drobno-, średnio- i wielkowymiarowe. Pierwsze można wbudować bez posługiwania się sprzętem mechanicznym, drugie wymagają sprzętu
lekkiego, tj. o udźwigu do 5 kN, wielkowymiarowe - sprzętu ciężkiego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przygotowanie szkieletów zbrojeniowych do prefabrykatów odbywa się tak samo jak dla konstrukcji monolitycznych (uprawnienia budowlane). Jedynie z uwagi na powtarzanie się kształtu szkieletu dla ułatwienia montażu wykonuje się specjalne stojaki i stoły z wycięciami, umożliwiającymi rozkładanie prętów zbrojenia i ich zgrzewanie.

Zgrzewanie stosuje się do łączenia prętów zbrojenia, zamiast wiązania drutem wiązałkowym. Szkielet zgrzewany jest dużo sztywniejszy i łatwiejszy do układania w formie oraz nie ulega deformacjom w czasie betonowania. Z tych względów w wytwórniach prefabrykatów przeważnie montuje się szkielety zgrzewane (program egzamin ustny).
Produkcja mieszanki betonowej
Produkcja mieszanki betonowej obejmuje:
- przygotowanie kruszywa,
- dozowanie składników betonu i mieszanie ich,
- transport gotowej masy.

Kruszywo

Kruszywo dostarczane jest do wytwórni betonu, zwanej też betonownią, transportem kolejowym, samochodowym lub wodnym. Istotną sprawą jest mechanizacja rozładunku i takie złożenie kruszywa, aby łatwo można je było podawać do dozowników lub urządzeń uszlachetniających.

W razie dostawy kruszywa koleją najprostszym sposobem mechanizacji rozładunku jest zgarnianie kruszywa łopatą mechaniczną do kosza przenośnika taśmowego, który podaje kruszywo na hałdę (opinie o programie). W większych zakładach obok lub pod torem bocznicy kolejowej są budowane zsypy, do których łopatą mechaniczną wprost
z wagonów jest zgarniane kruszywo. Jak poprzednio odbiera je przenośnik taśmowy.

Do podobnych zsypów zsuwają kruszywo samochody wywrotki lub zgarnia się je ze skrzyń zwykłych samochodów.
Na nabrzeżach kanałów żeglownych ustawia się przeważnie suwnicę z czerpakiem chwytakowym, który przerzuca kruszywo z barki do zasobnika na nabrzeżu. Pomiaru objętości dostarczonego kruszywa dokonuje się najczęściej bezpośrednio w środkach transportowych. Jeżeli zachodzi potrzeba ustalenia ilości kruszywa magazynowanego w hałdach, trzeba mu nadać kształt pryzmy o podstawie prostokątnej. Wysokość pryzmy powinna wynosić co najmniej 1 m. Pomiar wysokości wykonuje się miarką i łatą przyłożoną poziomo do górnej powierzchni pryzmy, natomiast pomiar długości i szerokości - taśmą stalową (segregator aktów prawnych).

Pomiary te wykonuje się z dokładnością do 1 cm, a objętość oblicza z dokładnością 0,01 m3. Do obliczeń przyjmuje się wartości średnie z co najmniej trzech pomiarów w różnych miejscach. Jeżeli jako kruszywo dostarczana jest pospółka, wymaga ona posegregowania na poszczególne frakcje. Do sortowania używane są sortowniki bębnowe lub przesiewniki wibracyjne płaskie.

Wydajność sortowników bębnowych produkcji polskiej waha się od 4-25 m3/h. Sortują one kruszywo na cztery frakcje (5 : 25 : 40 i 63 mm) oraz spad. Sortowniki bębnowe pracują na tej zasadzie, że kruszywo wrzucone do obracającego się bębna przesuwa się ku coraz większym otworom. Częściej od bębnowych stosowane są przesiewniki wibracyjne. Sortują one kruszywo za pomocą sit wibracyjnych. Kruszywo przesuwa się po sicie. Ziarna drobniejsze od oczek sita spadają w dół, większe zsuwają się z sita. Przesiewniki dzielą kruszywo na liczbę frakcji o jedną większą od liczby sit w przesiewniku.

Niektóre betonownie są też wyposażone w kruszarki do produkcji tłucznia. Składniki z reguły są dozowane wagowo za pomocą dozowników (promocja 3 w 1). Do mieszania składników betonu stosuje się prawie wyłącznie betoniarki przeciwbieżne o pojemności 500 lub 1000 1. Wielkość i liczba betoniarek zależą od przerobu dziennego wytwórni.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Warunki środowiskowe zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Warunki środowiskowe zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Warunki środowiskowe zdjęcie nr 8 Warunki środowiskowe zdjęcie nr 9 Warunki środowiskowe zdjęcie nr 10
Warunki środowiskowe zdjęcie nr 11
Warunki środowiskowe zdjęcie nr 12 Warunki środowiskowe zdjęcie nr 13 Warunki środowiskowe zdjęcie nr 14
Warunki środowiskowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Warunki środowiskowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Warunki środowiskowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami