Blog
Izolacja wodoszczelna
W artykule znajdziesz:
Izolacja wodoszczelna
W przypadku gdy obok istniejącej budowli zabezpieczonej izolacją wodoszczelną należy wybudować nową budowlę, z poprzednią nie powiązaną, lecz jak i tamta zaizolowaną, to postępuje się następująco. Na ściance ochronnej istniejącej budowli nalepia się dwie warstwy papy, następnie muruje się ściankę pomocniczą pod izolację nowej budowli (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wówczas wykonanie izolacji nowej budowli nie nastręcza już żadnych trudności. Warstwy papy pomiędzy ściankami mają za zadanie umożliwić wzajemny poślizg i niezależne ruchy przy osiadaniu
obu budowli, a przede wszystkim budowli nowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Należy jednak zwrócić uwagę, że zarówno izolacja ściany istniejącej budowli, jak i nowej nie będzie zaciskana. Aby uzyskać wymagany docisk izolacji, można zastosować kotwy talerzowe. Wykonanie tych kotew dla nowej budowli nie przedstawia trudności, a jeśli chodzi o istniejącą budowlę, to należałoby również wykonać nową izolację wraz z nową ścianką ochronną.
Jeżeli budowla jest wykonana z betonu wodoszczelnego i nie przewiduje się wykonania izolacji ciężkiego typu z wkładkami, to rurę przepuszczoną przez konstrukcję układa się i obetonowuje równocześnie z betonowaniem konstrukcji. Na wbetonowanym odcinku rury wskazane jest zastosowanie kołnierza. Wbetonowany w ścianę kołnierz rury zapewnia większą wodoszczelność połączenia jej z betonem. Jeżeli ściana, przez którą przechodzi rura, jest cienka (np. żelbetowa płyta kilkunastocentymetrowej grubości), to w celu zapewnienia wodoszczelności wskazane jest w tym miejscu płytę pogrubić, aby beton otaczał rurę na większej powierzchni (uprawnienia budowlane).
Zostało ono zastosowane przy budowie wieży wodnej we Lwowie, gdzie pogrubiono w ten sposób płytę dna zbiornika wieżowego.
Przeprowadzanie rurociągów przez izolację przed wodą naporową powinno w miarę możliwości być ograniczone do minimum (program egzamin ustny).
Odpowiednie urządzenia
Jeżeli się nie da uniknąć przejść, to należy zastosować odpowiednie urządzenia. Różne sposoby wykonania uszczelnienia pomiędzy rurociągiem a izolacją. Jeżeli najpierw wykonuje się ścianę a następnie izoluje się ją, to w ścianie układa się i obetonowuje równocześnie z betonowaniem lub murowaniem ściany odpowiedni odcinek rury. Do tego odcinka rury (np. na połączenie kołnierzowe) będzie następnie dołączony dalszy odcinek rury na zewnątrz i wewnątrz budowli. Odcinek rury w płaszczyźnie powłoki izolacyjnej ma stały kołnierz, odlany wraz z rurą przy rurach żeliwnych, i przyspawany przy rurach stalowych w kołnierzu tym zamocowane są śruby (opinie o programie).
Śruby powinny być tak umocowane, aby w miejscu umocowania me powstała nieszczelność. Przy układaniu izolacji wycina się w niej otwór, przez który przechodzi rura, i izolacją pokrywa się kołnierz stały. Następnie nakłada się kołnierz ruchomy, ewentualnie składający się z dwóch połówek, i dociska śrubami. Dokręcenie śrub należy powtórzyć wielokrotnie w ciągu kilku dni, aby pomimo plastyczności lepiku, który ma tendencję do wypłynięcia do części izolacji niedociśniętej poza kołnierzem docisk był wystarczający.
Przy nakładaniu izolacji na kołnierz stały wskazane jest podgrzanie go za pomocą lampy do lutowania, aby rozsmarowany na kołnierzu lepik miał dobrą przyczepność. W celu lepszego umocowania rury w betonie otrzymuje ona dodatkowy kołnierz, umieszczony mniej więcej w połowie grubości ściany (segregator aktów prawnych).
Wymiary kołnierzy i śrub w zasadzie powinny być dostosowane do wielkości rury i ruchów miejscowych. W celu jednak zapewnienia należytego zacisku izolacji w kołnierzach - grubość tych kołnierzy powinna wynosić co najmniej 10, a szerokość ich co najmniej 150 mm. Odstęp między śrubami e, licząc wzdłuż obwodu kołnierzy, zależy od grubości kołnierzy.
Przy grubości kołnierzy wynoszącej 10 mm odstęp ten nie powinien być większy niż 150 mm (promocja 3 w 1). Średnica śrub d nie powinna być mniejsza niż 20 mm, a ich odstęp od brzegu kołnierza - nie mniejszy niż 75 i nie większy niż 185 mm. Jeżeli warunki te nie zostaną spełnione istnieje niebezpieczeństwo, że pod wpływem docisku śrub kołnierze odkształcą się, ich krawędzie uniosą się ponad izolację i docisk będzie niedostateczny.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32