Budynek mieszkalny dla każdego


Budynek mieszkalny dla każdego

Do posiadania własnego mieszkania albo domu dąży każdy, kto myśli o przyszłości, rodzinie, stabilizacji. Decyzja więc o budowie czy kupnie domu należy do najważniejszych w życiu. A jej podjęcie to pierwszy, bardzo ważny krok w przyszłość. Budowa jednak takiego budynku mieszkalnego nie należy do spraw, które można załatwić szybko i łatwo. Pomimo to, efekt końcowy czyli własne, bezpieczne miejsce na Ziemi, będzie najlepszą nagrodą za poniesiony trud.

Budynki mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne

Budynek mieszkalny, jak sama nazwa mówi, przeznaczony jest do zamieszkania. Wśród tych obiektów wyróżnia się budynki mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne.
Do jednorodzinnych zalicza się budynki wolno stojące, w zabudowie bliźniaczej, w zabudowie szeregowej oraz zabudowie grupowej, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, będące jednocześnie samodzielną konstrukcją. Taki budynek może więc mieścić dwa lokale mieszkalne. Ale nazwa “jednorodzinne" będzie także dotyczyła dwóch budynków mieszkalnych w zabudowie bliźniaczej.
Natomiast określenie “budynek mieszkalny wielorodzinny" dotyczy takiego obiektu, w którym wyodrębnione zostały co najmniej trzy lokale mieszkalne, które użytkowane są przez kilka rodzin. Wszystkie takie domy mają jakąś część wspólną, na przykład klatkę schodową czy trawnik przed wejściem.

Domy wielorodzinne - projekty

Projekty domów są bardzo różne pod względem między innymi programu użytkowego mieszkań. Innego bowiem mieszkania będzie potrzebowało młode małżeństwo z dziećmi, innego osoby samotne, a jeszcze innego osoby niepełnosprawne.
Jeżeli chodzi o te ostatnie trzeba powiedzieć, że obecne przepisy prawne poruszają sprawę dostępności budynków dla takich osób, zwłaszcza poruszających się na wózkach inwalidzkich, aby zapewnione zostały dla nich niezbędne warunki do korzystania z mieszkania. Najważniejsze z nich to odpowiednie, bezpieczne dojścia do budynku oraz innych miejsc, np. miejsc postojowych dla samochodów, z których korzystają te osoby, miejsc rekreacyjnych czy tych, w których gromadzi się odpady.

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

Powiązane artykuły

Wyroby hutnicze

Wyroby hutnicze do produktów usuwanych w procesie hutniczym, czyli przetwarzania substancji metalicznych, takich jak żelazo, stal, aluminium, miedź i inne,…

Pręty stalowe

Pręty stalowe do produktów w postaci walcowanych lub ciągnionych wałków wykonanych ze stali. Są jednym z szeroko dostępnych w różnych…

Punkty geodezyjne

Punkty geodezyjne, także punktami geodezyjnymi, są dokładnie i po wycelowaniu w punkty na powierzchni ziemi, które służą jako punkty odniesienia…

Działka gruntu

Działka gruntu do fragmentu ziemi, który jest oddzielony od innych działek lub terenów na podstawie prawnych lub geograficznych granic. Działka…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami