Blog

Kto może kierować praktyką na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 2
30.05.2018

Budynek mieszkalny dla każdego

W artykule znajdziesz:

Budynek mieszkalny dla każdego


Budynek mieszkalny dla każdego

Do posiadania własnego mieszkania albo domu dąży każdy, kto myśli o przyszłości, rodzinie, stabilizacji. Decyzja więc o budowie czy kupnie domu należy do najważniejszych w życiu. A jej podjęcie to pierwszy, bardzo ważny krok w przyszłość. Budowa jednak takiego budynku mieszkalnego nie należy do spraw, które można załatwić szybko i łatwo. Pomimo to, efekt końcowy czyli własne, bezpieczne miejsce na Ziemi, będzie najlepszą nagrodą za poniesiony trud.

Budynki mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne

Budynek mieszkalny, jak sama nazwa mówi, przeznaczony jest do zamieszkania. Wśród tych obiektów wyróżnia się budynki mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne.
Do jednorodzinnych zalicza się budynki wolno stojące, w zabudowie bliźniaczej, w zabudowie szeregowej oraz zabudowie grupowej, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, będące jednocześnie samodzielną konstrukcją. Taki budynek może więc mieścić dwa lokale mieszkalne. Ale nazwa “jednorodzinne" będzie także dotyczyła dwóch budynków mieszkalnych w zabudowie bliźniaczej.
Natomiast określenie “budynek mieszkalny wielorodzinny" dotyczy takiego obiektu, w którym wyodrębnione zostały co najmniej trzy lokale mieszkalne, które użytkowane są przez kilka rodzin. Wszystkie takie domy mają jakąś część wspólną, na przykład klatkę schodową czy trawnik przed wejściem.

Domy wielorodzinne - projekty

Projekty domów są bardzo różne pod względem między innymi programu użytkowego mieszkań. Innego bowiem mieszkania będzie potrzebowało młode małżeństwo z dziećmi, innego osoby samotne, a jeszcze innego osoby niepełnosprawne.
Jeżeli chodzi o te ostatnie trzeba powiedzieć, że obecne przepisy prawne poruszają sprawę dostępności budynków dla takich osób, zwłaszcza poruszających się na wózkach inwalidzkich, aby zapewnione zostały dla nich niezbędne warunki do korzystania z mieszkania. Najważniejsze z nich to odpowiednie, bezpieczne dojścia do budynku oraz innych miejsc, np. miejsc postojowych dla samochodów, z których korzystają te osoby, miejsc rekreacyjnych czy tych, w których gromadzi się odpady.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kto może kierować praktyką na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kto może kierować praktyką na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kto może kierować praktyką na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 7 Kto może kierować praktyką na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 8 Kto może kierować praktyką na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 9
Kto może kierować praktyką na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 10
Kto może kierować praktyką na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 11 Kto może kierować praktyką na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 12 Kto może kierować praktyką na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 13
Kto może kierować praktyką na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kto może kierować praktyką na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kto może kierować praktyką na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami