Blog

Konstrukcje drewniane zdjęcie nr 2
07.08.2021

Budynek mieszkalny

W artykule znajdziesz:

Budynek mieszkalny

Konstrukcje drewniane zdjęcie nr 3
Budynek mieszkalny

Budynek mieszkalny o trzech kondygnacjach z płyt pianobetonowych został wykonany w roku 1953 w Związku Radzieckim (Bereźniki na Uralu) przy ścisłej współpracy inżynierów zatrudnionych w wykonawstwie i pracowników naukowych instytutu naukowo-badawczego (program uprawnienia budowlane na komputer). Projekt budynku oparto na założeniu wykorzystania betonu komórkowego, jako materiału nośnego, w przeciwieństwie do rozpowszechnionego uprzednio mniemania, że jest to jedynie materiał wypełniający. W wielu bowiem wznoszonych wówczas budynkach z elementów wielkowymiarowych stosowano beton komórkowy albo jako ocieplenie żelbetowych płyt żebrowych stanowiących konstrukcję ścian zewnętrznych, albo jako wypełnienie żelbetowych ram, lub też w postaci bloków ułożonych między żelbetowymi żebrami.

W zaproponowanym projekcie zerwano z dotychczasową tradycją, stosując beton komórkowy do wszystkich elementów zaprojektowanych jako jednolite (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Elementy te są łączone za pomocą spawania zakotwionych w nich kształtowników stalowych.
Konstrukcja omawianego budynku jest dostosowana do najbardziej rozpowszechnionych domów mieszkalnych o 2-5 kondygnacjach. Konstrukcję ścian zewnętrznych z niewielkimi zmianami
można również stosować w budynkach o większej liczbie kondygnacji (uprawnienia budowlane).

Stropy. Płyty stropowe są wykonane z pianobetonu o ciężarze objętościowym ok. 1200 kG/m3 i wytrzymałości na ściskanie 120-150 kG/cm2. Opierają się one na wewnętrznych ścianach nośnych i dlatego ściany zewnętrzne dźwigają tylko ciężar własny i ciężar gzymsu. Dzięki temu odpada potrzeba wykonywania w nich wycięć czy wsporników do podparcia płyt stropowych. Upraszcza to konstrukcję ściennych płyt zewnętrznych.
Naroża płyt stropowych są ścięte pod kątem 45° i zaopatrzone w narożniki z kątownika stalowego (program egzamin ustny).
Szerokości płyt stropowych, wynoszące l,45-=-2,00 m, równają się szerokościom wewnętrznych płyt ściennych nośnych. Grubość płyt stropowych wynosi 16 cm. Płyty stropowe układa się na zaprawie, a narożniki przyspawa (rys. 5-28) do odcinków ceownika, umocowanych do płyt ściennych.

Płyty stropowe

Płyty stropowe przekrywają rozpiętości osiowe 3,60 m.
Wewnętrzne ściany nośne. Płyty wewnętrznych ścian nośnych powinny być dostatecznie wytrzymałe i ciężkie
(w celu uzyskania należytej izolacji akustycznej). Wykonuje się je z piano- betonu o ciężarze objętościowym ck. 1000 kG/m3 i wytrzymałości 100-120 kG/cm2. Płyty, ścienne w stanie wykończonym ustawia się pionowo, w poprzek budynku. Łączy się je ze sobą za pomocą stalowych nakładek, przy- spawanych do odcinków ceownika umocowanych do płyt (opinie o programie).

Płyty ścian wewnętrznych wyższej kondygnacji przekazują obciążenie na niższe płyty ścienne poprzez płyty stropowe, na których są ustawiane na zaprawie.
Grubość płyt ścian wewnętrznych nośnych wynosi 12-=-14 cm.
Dla oparcia płyt stropowych w ścianach szczytowych budynku ustawia się wewnętrzne płyty ścienne, cieńsze od płyt w nośnych ścianach poprzecznych. Zewnętrzna ściana szczytowa budynku spełnia rolę izolacji cieplnej budynku.

Ściany zewnętrzne. Płyty ścian zewnętrznych o wysokich własnościach ciepłochronnych wykonuje się z piano- betonu o ciężarze objętościowym 800 kG/m3 i wytrzymałości 40- 50 kG/cm2 (segregator aktów prawnych).
Ściany zewnętrzne składają się z elementów ułożonych dłuższym bokiem poziomo (między otworami okiennymi sąsiednich kondygnacji) oraz z elementów ustawionych dłuższym bokiem pionowo (płyty po obu stronach otworu oraz płyty połączone ze ścianą poprzeczną). Płyty ścienne mają wówczas wymiary umożliwiające naparzanie płyt w autoklawach o średnicy 2 m.

Maksymalny ciężar zewnętrznej płyty ściennej o wymiarach 3590 x 1590 x 350 mm wynosi 1800-1960 kG. Przy omówionym podziale ścian zewnętrznych na płyty otrzymuje się stosunkowo niewielkie długości poszczególnych spoin i niewielką długość ogólną spoin pionowych. Długość spoiny pionowej wynosi 1,6 m (promocja 3 w 1).
Wypełnienie spoiny o tej długości jest znacznie łatwiejsze niż spoin o długości 3 m i więcej, co często się zdarza w innych znanych konstrukcjach budynków wielkopłytowych.
Spoiny pionowe utworzone są przez pozostawienie bruzd w płytach ścian zewnętrznych.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Konstrukcje drewniane zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Konstrukcje drewniane zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Konstrukcje drewniane zdjęcie nr 8 Konstrukcje drewniane zdjęcie nr 9 Konstrukcje drewniane zdjęcie nr 10
Konstrukcje drewniane zdjęcie nr 11
Konstrukcje drewniane zdjęcie nr 12 Konstrukcje drewniane zdjęcie nr 13 Konstrukcje drewniane zdjęcie nr 14
Konstrukcje drewniane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Konstrukcje drewniane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Konstrukcje drewniane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami