Blog

Stały kontakt
W artykule znajdziesz:

W pracy swej Rada Ekonomiczno-Społeczna korzysta z pomocy szeregu specjalistycznych organizacji, nazwanych komisjami, podkomisjami i komitetami, które dokonują stałej analizy międzynarodowych problemów wchodzących w ich zakres działania. Ciała te utrzymują stały kontakt z Sekretariatem ONZ na odcinku swej pracy. One to studiują właściwe ich kompetencji problemy oraz propozycje odnośnie ich rozwiązania zlecone im przez Radę Gospodarczo-Społeczną, jak również przekazują Radzie szczegółowe analizy tych problemów i propozycje co do ich rozwiązywania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ciałami Rady Gospodarczo-Społecznej, które bezpośrednio zajmują się zagadnieniami mieszkalnictwa, budownictwa oraz planowania przestrzennego, są:
- Komisja Społeczna,
- Komitet Mieszkalnictwa, Budownictwa i Planowania Przestrzennego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Komisja Społeczna została utworzona w 1946 r. W skład jej wchodzi 21 członków wybranych przez Radę Gospodarczo-Społeczną na okres trzech lat.. Jedna trzecia członków jest wybierana co roku, a członkowie ustępujący mogą być ponownie wybierani. Głównymi zadaniami Komisji Społecznej są:
- udzielanie opinii Radzie Gospodarczo-Społecznej w sprawach społecznych ogólnego charakteru, a szczególnie w tych sprawach, którymi nie zajmują się agencje specjalne;
- wysuwanie praktycznych propozycji dla rozwoju społecznego oraz koordynacji działalności na tym polu, a także w sprawie wykonania programów rozwoju społecznego;
- informowanie Rady Gospodarczo-Społecznej o zakresie, w jakim zalecenia Organizacji Narodów Zjednoczonych są realizowane (uprawnienia budowlane).
Oprócz wyżej wymienionych istnieją organizacje, które pośrednio są zainteresowane sprawami mieszkalnictwa, budownictwa i planowania przestrzennego, zajmując się tylko niektórymi aspektami tego działu (np. Komisja Statystyczna, Ludnościowa oraz Komitet Rozwoju Przemysłu itp.). Komitet Mieszkalnictwa, Budownictwa i Planowania Przestrzennego utworzony został na podstawie zalecenia Komisji Społecznej, zatwierdzonego przez Radę Gospodarczo-Społeczną w 1964 r (program egzamin ustny).
Tempo rozwoju ekonomicznego
Komitet dokonał również analizy i oceny międzynarodowego programu mieszkalnictwa, budownictwa i planowania przestrzennego, który jest aktualnie realizowany przez ONZ przy współpracy z zainteresowanymi agencjami specjalnymi oraz innymi fachowymi organizacjami. Rezolucje przyjęte na pierwszej sesji zmierzają do lepszej koordynacji i zwiększenia międzynarodowej pomocy na tym polu (opinie o programie).
W czasie drugiej sesji, która odbyła się w 1964 roku, Komitet w wyniku przeprowadzonych dyskusji uchwalił szereg rezolucji. Jedna z nich zaleca utworzenie w Sekretariacie ONZ ośrodka dla zagadnień mieszkalnictwa, budownictwa i planowania przestrzennego celem właściwszego w tym zakresie prowadzenia prac Sekretariatu. Warto tu zaznaczyć, że rezolucja ta została zatwierdzona już przez wyższe organy ONZ i wspomniany ośrodek jest w trakcie organizacji (segregator aktów prawnych).
W grudniu 1961 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych rezolucją nr 1710 (XVI) ustanowiło okres obecnego dziesięciolecia (lata tysiąc dziewięćset- sześćdziesiąte) Dekadą Rozwoju Narodów Zjednoczonych. Zgodnie z postanowieniami tej rezolucji, w Dekadzie Rozwoju wszystkie kraje i narody powinny zwiększyć wysiłek dla przyśpieszenia postępu i rozwoju ich narodowych ekonomik. Celem tego wysiłku jest osiągnięcie takiego tempa rozwoju ekonomicznego krajów zacofanych ekonomicznie (w oparciu o ich własne plany), by pod koniec Dekady wzrost dochodu narodowego tych krajów wynosił co najmniej 5% rocznie (promocja 3 w 1).
W ramach szerokiego zakresu proponowanych działów, które należy objąć aktywizacją. Dekada Rozwoju jasno i wyraźnie stawia zagadnienia mieszkaniowe i rozwoju miast jako jedne z najważniejszych jej celów. Mieszkalnictwo, budownictwo i planowanie przestrzenne uznane zostały za główne praktyczne środki stosowane dla osiągnięcia równowagi środowiska fizycznego. Osiągnięcie takiej równowagi, mówią postanowienia Dekady Rozwoju, jest tylko wtedy możliwe, jeśli zagadnienia mieszkaniowe, budownictwa i planowania przestrzennego otrzymują należne im pierwszeństwo w narodowych planach rozwoju.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32