Blog
Stały kontakt
W artykule znajdziesz:
W pracy swej Rada Ekonomiczno-Społeczna korzysta z pomocy szeregu specjalistycznych organizacji, nazwanych komisjami, podkomisjami i komitetami, które dokonują stałej analizy międzynarodowych problemów wchodzących w ich zakres działania. Ciała te utrzymują stały kontakt z Sekretariatem ONZ na odcinku swej pracy. One to studiują właściwe ich kompetencji problemy oraz propozycje odnośnie ich rozwiązania zlecone im przez Radę Gospodarczo-Społeczną, jak również przekazują Radzie szczegółowe analizy tych problemów i propozycje co do ich rozwiązywania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ciałami Rady Gospodarczo-Społecznej, które bezpośrednio zajmują się zagadnieniami mieszkalnictwa, budownictwa oraz planowania przestrzennego, są:
- Komisja Społeczna,
- Komitet Mieszkalnictwa, Budownictwa i Planowania Przestrzennego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Komisja Społeczna została utworzona w 1946 r. W skład jej wchodzi 21 członków wybranych przez Radę Gospodarczo-Społeczną na okres trzech lat.. Jedna trzecia członków jest wybierana co roku, a członkowie ustępujący mogą być ponownie wybierani. Głównymi zadaniami Komisji Społecznej są:
- udzielanie opinii Radzie Gospodarczo-Społecznej w sprawach społecznych ogólnego charakteru, a szczególnie w tych sprawach, którymi nie zajmują się agencje specjalne;
- wysuwanie praktycznych propozycji dla rozwoju społecznego oraz koordynacji działalności na tym polu, a także w sprawie wykonania programów rozwoju społecznego;
- informowanie Rady Gospodarczo-Społecznej o zakresie, w jakim zalecenia Organizacji Narodów Zjednoczonych są realizowane (uprawnienia budowlane).
Oprócz wyżej wymienionych istnieją organizacje, które pośrednio są zainteresowane sprawami mieszkalnictwa, budownictwa i planowania przestrzennego, zajmując się tylko niektórymi aspektami tego działu (np. Komisja Statystyczna, Ludnościowa oraz Komitet Rozwoju Przemysłu itp.). Komitet Mieszkalnictwa, Budownictwa i Planowania Przestrzennego utworzony został na podstawie zalecenia Komisji Społecznej, zatwierdzonego przez Radę Gospodarczo-Społeczną w 1964 r (program egzamin ustny).
Tempo rozwoju ekonomicznego
Komitet dokonał również analizy i oceny międzynarodowego programu mieszkalnictwa, budownictwa i planowania przestrzennego, który jest aktualnie realizowany przez ONZ przy współpracy z zainteresowanymi agencjami specjalnymi oraz innymi fachowymi organizacjami. Rezolucje przyjęte na pierwszej sesji zmierzają do lepszej koordynacji i zwiększenia międzynarodowej pomocy na tym polu (opinie o programie).
W czasie drugiej sesji, która odbyła się w 1964 roku, Komitet w wyniku przeprowadzonych dyskusji uchwalił szereg rezolucji. Jedna z nich zaleca utworzenie w Sekretariacie ONZ ośrodka dla zagadnień mieszkalnictwa, budownictwa i planowania przestrzennego celem właściwszego w tym zakresie prowadzenia prac Sekretariatu. Warto tu zaznaczyć, że rezolucja ta została zatwierdzona już przez wyższe organy ONZ i wspomniany ośrodek jest w trakcie organizacji (segregator aktów prawnych).
W grudniu 1961 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych rezolucją nr 1710 (XVI) ustanowiło okres obecnego dziesięciolecia (lata tysiąc dziewięćset- sześćdziesiąte) Dekadą Rozwoju Narodów Zjednoczonych. Zgodnie z postanowieniami tej rezolucji, w Dekadzie Rozwoju wszystkie kraje i narody powinny zwiększyć wysiłek dla przyśpieszenia postępu i rozwoju ich narodowych ekonomik. Celem tego wysiłku jest osiągnięcie takiego tempa rozwoju ekonomicznego krajów zacofanych ekonomicznie (w oparciu o ich własne plany), by pod koniec Dekady wzrost dochodu narodowego tych krajów wynosił co najmniej 5% rocznie (promocja 3 w 1).
W ramach szerokiego zakresu proponowanych działów, które należy objąć aktywizacją. Dekada Rozwoju jasno i wyraźnie stawia zagadnienia mieszkaniowe i rozwoju miast jako jedne z najważniejszych jej celów. Mieszkalnictwo, budownictwo i planowanie przestrzenne uznane zostały za główne praktyczne środki stosowane dla osiągnięcia równowagi środowiska fizycznego. Osiągnięcie takiej równowagi, mówią postanowienia Dekady Rozwoju, jest tylko wtedy możliwe, jeśli zagadnienia mieszkaniowe, budownictwa i planowania przestrzennego otrzymują należne im pierwszeństwo w narodowych planach rozwoju.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32