Blog

Łańcuch wydm piaszczystych zdjęcie nr 2
23.09.2021

Równoczesne spełnienie

W artykule znajdziesz:

Równoczesne spełnienie

Łańcuch wydm piaszczystych zdjęcie nr 3
Równoczesne spełnienie

Z góry można przesądzić, że takie rozwiązanie układu falochronów, aby wszystkie wymienione warunki wypełnione były z całkowitym powodzeniem, jest niemożliwe. Możliwe jest jedynie szukanie rozwiązań kompromisowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Równoczesne spełnienie tylko dwu pierwszych postulatów, istotnych zresztą dla wszystkich bez wyjątku portów, rzadko bywa w pełni realne; najczęściej albo jeden, albo drugi postulat nie może być spełniony w stopniu zupełnie zadowalającym. Jednakże, jeżeli port ma w ogóle spełniać postawione mu zadania, to w pierwszym rzędzie należy dążyć do tego, aby te właśnie dwa pierwsze postulaty były spełnione równocześnie, w możliwie najpełniejszy sposób (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pod tym względem pewien szczęśliwy kompromis stanowią niektóre rozwiązania.
Następne trzy postulaty nie mają powszechnej ważności, gdyż dotyczą tylko portów leżących na piaszczystych wybrzeżach i ewentualnie w ujściach rzek. Pełne ich zrealizowanie, z równoczesnym wypełnieniem dwu pierwszych, podstawowych postulatów, jest niemal nieosiągalne, zwłaszcza wtedy, gdy wzdłuż danego wybrzeża istnieje silny transport rumowiska, a równocześnie gdy rzeka, w której ujściu port leży, prowadzi również duże ilości własnego rumowiska (uprawnienia budowlane).

Jeżeli do tego dochodzi jeszcze możliwość występowania silnych fal z różnych kierunków rozwartego wycinka morza, wówczas jest niemal pewne, że znalezienie takiego układu falochronów i wejść, które by spełniły wszystkie przedstawione postulaty w całej rozciągłości, jest niemożliwe. Wówczas bowiem albo wejście będzie niedogodne, a w pewnych okresach wręcz niebezpieczne, albo w porcie będzie niespokojnie lub też, jeżeli oba tamte postulaty uda się szczęśliwie połączyć, to będzie występowało systematyczne zapiaszczanie wejścia i redy, wymagające prowadzenia systematycznych robót pogłębiarskich o dużym nieraz nasileniu (program egzamin ustny). Także na zawietrznej stronie portu rzadko da się uniknąć zaburzenia reżimu dynamicznego i zapobiec wzmożonej erozji brzegu.

Zastosowanie urządzeń dodatkowych

Tradycyjne rozwiązania dążą przede wszystkim do możliwie pełnego urzeczywistnienia postulatu dogodności żeglugi w wejściu do portu. Pochodząc jeszcze z czasów rozkwitu transportu żaglowego, uwzględniają przy tym w dużej mierze potrzeby tego właśnie transportu (opinie o programie).
Pozostałe postulaty realizowane były w rozwiązaniach tradycyjnych niejako ubocznie, jakby mimochodem, często za pomocą nie tyle odpowiedniego zaprojektowania układu falochronów, ile za pomocą zastosowania urządzeń dodatkowych, takich jak ostrogi zewnętrzne czy wewnętrzne, osadniki, pochłaniacze fal itp.

Istnieje kilka klasycznych dziś już reguł, których zastosowanie ma zapewnić realizację wyżej omówionych postulatów. Skierowanie wejścia w stronę najwyższych możliwych fal (z ewentualnym dopuszczalnym odchyleniem od tego kierunku, nie przekraczającym 70°) ma zapewniać bezpieczeństwo żeglugi (segregator aktów prawnych). Rozwiązanie
takie, zwłaszcza gdy nie ma owego odchylenia, jest dla żeglugi istotnie idealne, gdyż statek wchodzący do portu prowadzony jest przez fale po ich promieniu i zabezpieczony przed zdryfowaniem na głowice falochronu.

Dla żaglowców ważne jest dodatkowe zalecenie, aby kierunek wejścia tworzył z kierunkiem dominujących wiatrów kąt co najmniej 65°, który stwarza najdogodniejsze warunki dla wejścia do portu lub wyjścia z niego pod żaglami. Ponieważ jednak kierunek dominujących wiatrów pokrywa się często z kierunkiem najgwałtowniejszych falowań, zalecenia te w takich wypadkach są ze sobą sprzeczne, chyba że się uwzględni owe dopuszczalne odchylenie do 70° (promocja 3 w 1).

Takie odchylenie kierunku wejścia od kierunku największych falowań wymaga jednakże pewnego przekształcenia wejścia, a mianowicie zasłonięcia głowicy zawietrznej przedłużeniem falochronu nawietrznego, tak, aby statek idący do portu po promieniu fali po dokonaniu zwrotu znalazł się pod osłoną przedłużonego falochronu.

Najnowsze wpisy

22.01.2025
Łańcuch wydm piaszczystych zdjęcie nr 4
Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z budynku w celu wykorzystania go do ogrzewania powietrza nawiewanego do wnętrza.…

20.01.2025
Łańcuch wydm piaszczystych zdjęcie nr 5
Co to są urządzenia przeciwzalewowe?

Urządzenie przeciwzalewowe to system lub mechanizm zaprojektowany w celu ochrony przed skutkami powodzi lub zalewania w wyniku gwałtownych opadów deszczu,…

Łańcuch wydm piaszczystych zdjęcie nr 8 Łańcuch wydm piaszczystych zdjęcie nr 9 Łańcuch wydm piaszczystych zdjęcie nr 10
Łańcuch wydm piaszczystych zdjęcie nr 11
Łańcuch wydm piaszczystych zdjęcie nr 12 Łańcuch wydm piaszczystych zdjęcie nr 13 Łańcuch wydm piaszczystych zdjęcie nr 14
Łańcuch wydm piaszczystych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Łańcuch wydm piaszczystych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Łańcuch wydm piaszczystych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami