Blog

02.04.2021

Budynki dla bydła

W artykule znajdziesz:

Budynki dla bydła

Budynki dla bydła

Na terenie ferm znajdują się także okólniki dla zwierząt. Powierzchnia ich jest ustalana wg wskaźników powierzchniowych przewidzianych na jedną sztukę określonego gatunku i grupy użytkowej zwierząt.
Rozmieszczenie poszczególnych obiektów musi uwzględniać powiązania funkcjonalne, linie transportu pasz i ściółki, usytuowanie względem stron świata, bezpieczeństwo ogniowe i ochronę sanitarną. W fermach tworzy się strefy zabudowy, tj. grupuje obiekty jednorodne (program uprawnienia budowlane na komputer). 

Budynki uniwersalne przeznaczone dla zwierząt różnych grup użytkowych i w różnym wieku nie zapewniają optymalnych warunków środowiskowych ani technologicznych, które można osiągnąć w budynkach specjalistycznych. Dlatego też w gospodarstwach hodujących wiele bydła przewiduje się budynki:
- dla krów - obory,
- dla jałówek - jałowniki,
- dla cieląt - cielętniki,
- dla bukatów - bukaciarnie,
- specjalne, np. porodówki i dojarnie.

Pojemność poszczególnych rodzajów budynków zależy od warunków i rodzaju produkcji. Ze względów weterynaryjnych zaleca się, aby w jednym pomieszczeniu przebywało nie więcej niż 300 sztuk krów i cieląt, 400 sztuk jałówek lub 600 sztuk bukatów (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zalecane kubatury pomieszczeń inwentarskich dla bydła kształtują się około 20 m3 na DJP. Przykładowe wskaźniki podano w tabeli 2-1. W Polsce stosuje się dla bydła budynki typu zamkniętego, które chronią zwierzęta przed wiatrem i deszczem oraz niską temperaturą. W krajach o łagodnym klimacie wznosi się budynki wolno wybiegowe typu otwartego, pozbawione całkowicie lub częściowo ścian od strony południowej, umożliwiające zwierzętom dowolne korzystanie z ruchu na wolnym powietrzu.

Budynki typu zamkniętego mogą różnić się między sobą sposobem rozplanowania i rodzajem urządzeń wewnętrznych. Występują budynki z poddaszem użytkowym lub bez poddasza. Podstawowe znaczenie ma system utrzymania zwierząt: w grupach lub na wydzielonych stanowiskach indywidualnych, na uwięzi lub bez niej oraz na ściółce płytkiej lub głębokiej albo na legowiskach bezściółkowych. Stanowiska dla zwierząt mogą tworzyć w budynku jeden, dwa lub więcej rzędów (obory jedno-, dwu- lub wielorzędowe). Na ukształtowanie budynków dla bydła wpływ mają ponadto: długości stanowisk dla zwierząt (długie, średnie, krótkie), rozwiązania posadzek (pełne lub szczelinowe), systemy stosowanych uwięzi i urządzeń do zadawania paszy i usuwania obornika. Ciągi paszowe i gnojowe (uprawnienia budowlane).

Dobra organizacja pracy

Dobra organizacja pracy w budynkach inwentarskich zależy od właściwie zaprojektowanej komunikacji wewnętrznej, która odbywa się ciągami paszowymi i gnojowymi. Mogą one być usytuowane równolegle lub prostopadle do osi podłużnej budynku, tworząc układ podłużny lub poprzeczny (program egzamin ustny). Ciągi komunikacyjne powinny zapewniać łatwy dostęp do stanowisk zwierząt, być jak najkrótsze i nie przecinać się wzajemnie.

Jeżeli w jednym rzędzie znajduje się nie więcej niż 5 stanowisk dla zwierząt, to stosuje się wspólny ciąg paszowo-gnojowy. Żłoby w tym wypadku są dosunięte do ściany budynku, a paszę zadaje się od strony stanowiska (opinie o programie).
Rozwiązanie ciągu paszowego zależy od rodzaju paszy, technicznych środków transportu i systemu utrzymania zwierząt.

Szerokość korytarza paszowego musi być dostosowana do gabarytów środków transportu i wynosi odpowiednio, jeżeli się stosuje:
- wózki ręczne - ok. 120 cm,
- kolejki podwieszone - 90-130 cm,
- wóz konny - 160-180 cm,
- wóz paszowy i ciągnik - 200- 260 cm (segregator aktów prawnych).

Paszę dostarcza się do żłobów, które składają się z miski i ścianek ochronnych zapobiegających wyrzucaniu paszy poza żłób. Pojemność miski musi być dostosowana do ilości zadawanych pasz. Dno żłobu powinno znajdować się 5-8 cm ponad poziomem legowiska. Maksymalna wysokość ścianki oddzielającej żłób od stanowiska nie powinna przekraczać na stanowiskach długich i średnich 40 cm, a na stanowiskach krótkich 30 cm.

Szerokości żłobów zależą od długości stanowiska oraz systemu żywienia i najczęściej wynoszą 90-100 cm (promocja 3 w 1). Materiał stosowany na wewnętrzne powierzchnie żłobu powinien być nienasiąkliwy i kwasoodporny.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami