Blog
Budynki energooszczędne – technologia deskowań traconych
W artykule znajdziesz:
Budynki energooszczędne – technologia deskowań traconych
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem ścian zewnętrznych są przegrody dwuwarstwowe. Za takim wyborem przemawiają przede wszystkim kwestie finansowe, ponieważ układy dwuwarstwowe pozwalają na uzyskanie takich samych wartości izolacyjności termicznej co w znacznie droższych, choć zdecydowanie trwalszych, przegrodach trójwarstwowych. Tego rodzaju konstrukcje znakomicie sprawdzają się również jako tzw. deskowania tracone.
Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.
Wykorzystanie deskowań traconych do ścian dwuwarstwowych jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań. Za pomocą deskowania traconego można utworzyć formy, które wypełniane są mieszanką betonową. Pozwala to na wykonanie określonych elementów konstrukcyjnych lub ustrojów budowlanych. Deskowania te pozostają w miejscu, w którym zostały wbudowane i pełnią różne funkcje, np.:
• konstrukcyjną,
• izolacyjną,
• izolacyjno-konstrukcyjną.
W Polsce stosowane są różne metody wznoszenia konstrukcji z betonu, który układany jest w deskowaniach. Od niemal 20 lat do wznoszenia budynków wykorzystywane są kształtki styropianowe. Wykonane takim systemem ściany zachowują odpowiednią wartość współczynnika przenikania ciepła. Układ trójwarstwowy z izolacją termiczną po wewnętrznej stronie sprawia, że przegroda traci właściwości akumulacyjne.
Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest w takim wypadu konstrukcja, w której materiał izolacyjny został zastąpiony płytą konstrukcyjną. Jest to rozwiązanie pośrednie między istniejącymi na rynku systemami deskowań traconych a tradycyjnymi metodami wznoszenia ścian. Rozwiązania te zachowują właściwy układ przegrody zewnętrznej i jednocześnie wykorzystują zalety deskowania traconego. Pozwala to na zniwelowanie niedoskonałości oraz uzyskanie ściany z tradycyjnym układem warstw. W tego rodzaju systemach wewnętrzna powierzchnia ściany jest od razu gotowa do użytku, ponieważ pokrywa się ją płytami cementowo-drzazgowymi, zastępującymi tynk cementowo-wapienny i stanowiącymi idealną warstwę wykończeniową.
Najnowsze wpisy
W odniesieniu do uprawnień budowlanych, kluczowy wpływ na działanie kontrolera oraz praktyki patronackie pełnią różne funkcje. Kierownik praktyk to osoba,…
Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej może być przydatna dla osób uzyskujących uprawnienia budowlane, w tym elektryczne, ale ważne jest, aby…
53 465
98%
32