Blog

Beton gipsowo-ceglany zdjęcie nr 2
01.12.2022

Stropy w budynku

W artykule znajdziesz:

Beton gipsowo-ceglany zdjęcie nr 3
Stropy w budynku

Jeżeli ściany bądź stropy w budynku nie mają takiego zbrojenia, zabezpieczenie konstrukcji przeciw skutkom obciążeń wyjątkowych należy sprawdzić analitycznie, posługując się jedną z dwóch metod omówionych poprzednio (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zalecenia CIB koncentrują się na budynkach, których ściany nośne odporne są na działanie podmuchu o wielkości 10 kN/m2 (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Budynki takie, o układzie poprzecznym, ze stropami o rozpiętości do 6,0 m i lekkimi ścianami podłużnymi, można bez sprawdzenia analitycznego uważać za dostatecznie zabezpieczone przed skutkami obciążeń wyjątkowych, jeśli spełnione są następujące warunki:

  1. wieńce na ścianach nośnych zdolne są przenosić siłę rozciągającą Nh > > 150 kN i są zespolone ze ścianą w sposób zapewniający jej pracę jako belka-ściana o wysokości równej wysokości kondygnacji; za dostateczne zespolenie wieńca ze ścianą uważa się zakotwienie jego na długość 2,40 m, licząc od zewnętrznej krawędzi ściany (lica budynku) (uprawnienia budowlane);
  2. stropy są połączone w kierunku ich rozpiętości zbrojeniem przenoszącym siłę rozciągającą Ns > 30 kN/m i za pomocą takiego zbrojenia połączone ze ścianą szczytową;
  3. do zbrojenia łączącego stropy przewidziano dodatkowo zbrojenie obwodowe (wieniec podłużny), przenoszące siłę rozciągającą Nh ^ 40 kN; zbrojenie to powinno być usytuowane w odległości nie większej niż 1,20 m od krawędzi zewnętrznej stropu; również i to zbrojenie powinno być zakotwione w ścianie szczytowej;
  4. nadproża w budynku są zaprojektowane na siłę poprzeczną V 60 kN i moment zginający M = ±60 kNm; gdy odległość d krawędzi otworu, mierzona w m, jest większa niż 1,50 m, ale mniejsza niż 3,60 m, wartości V (kN) i M (kNm) określa się ze wzorów (program egzamin ustny),
  5. ściana szczytowa jest usztywniona ścianą usytuowaną poprzecznie w odległości nie większej niż 2/3 długości ściany, a wieniec na ścianie usztywniającej jest zdolny do przeniesienia siły rozciągającej N„ > 40 kN.

Przekrój zbrojenia wieńca

Wszystkie wymagania dotyczące zbrojenia i sił dotyczą wielkości charakterystycznych. Wytyczne COBPBO rozróżniają budynki ze stropami ciągłymi na podporze (zbrojenie podporowe połączone ze zbrojeniem sąsiednich przęseł względnie zakotwione w wieńcu) i ze stropami wolnopodpartymi. W pierwszym przypadku, w warunkach wtórnego ustroju nośnego, można uwzględniać współpracę stropu ze ścianą nośną, w drugim natomiast współpracy tej uwzględniać nie można (opinie o programie). W obu przypadkach wymagane jest natomiast odpowiednie zespolenie wieńca zc ścianą nośną (z wyjątkiem przypadku, gdy zbrojenie wieńca znajduje się w płycie ściennej tzw. wieniec ukryty). Bardzo ważne jest także połączenie prętów wieńca w sposób zapewniający pełną nośność przekroju zbrojenia.

Jeżeli budynek o wysokości nie większej niż 16 kondygnacji zaprojektowany jest w ten sposób, że zakres zniszczenia lokalnego lw szacować należy zgodnie w ścianie szczytowej i lw < 1,80 m w wewnętrznej ścianie nośnej, to bezpieczeństwa budynku w warunkach obciążeń wyjątkowych można nie sprawdzać analitycznie, pod warunkiem że przekrój zbrojenia wieńca Faw ze stali A-III jest nie mniejszy, a zespolenie wieńca ze ścianą nośną zapewnione jest przez zbrojenie pionowe, przechodzące ze ściany do wieńca o przekroju nie mniejszym niż 1,4 Faw zbrojenia wieńca, wymaganego w przypadku stropów wolnopodpartych. Współpraca stropu ze ścianą nośną wpływa tylko na redukcję zbrojenia podłużnego w wieńcu, nie zmniejsza natomiast sił stycznych zespolenia wieńca ze ścianą nośną (segregator aktów prawnych).

Wymaganie należytego zespolenia wieńca i stropu ze ścianą niższej kondygnacji jest bardzo istotne. Jeżeli zbrojenie wieńca znajduje się w ścianie (wieniec „ukryty”), problem jest ważny jedynie z uwagi na współpracę pozostałych ścian za pośrednictwem stropu. Gdy natomiast wieniec wykonywany jest na mokro bądź jego zbrojenie jest umieszczone w płytach stropowych, zespolenie wieńca ze ścianą niższej kondygnacji decyduje o nośności ustroju wtórnego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Beton gipsowo-ceglany zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Beton gipsowo-ceglany zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Beton gipsowo-ceglany zdjęcie nr 8 Beton gipsowo-ceglany zdjęcie nr 9 Beton gipsowo-ceglany zdjęcie nr 10
Beton gipsowo-ceglany zdjęcie nr 11
Beton gipsowo-ceglany zdjęcie nr 12 Beton gipsowo-ceglany zdjęcie nr 13 Beton gipsowo-ceglany zdjęcie nr 14
Beton gipsowo-ceglany zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Beton gipsowo-ceglany zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Beton gipsowo-ceglany zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami