Blog
Budynki inwentarskie
W artykule znajdziesz:
Budynki inwentarskie
Wytworzyły się różne typy dojami dostosowane do dojenia indywidualnego lub grupowego, ze stanowiskami stałymi lub ruchomymi. Stanowiska w dojarniach sytuuje się rzędami, ukośnie, promieniście lub na obwodzie koła, co uzasadnia różne nazwy dojami: rzędowe, szeregowe, tandem, „rybia ość" oraz różne systemy dojami karuzelowych (program uprawnienia budowlane na komputer). W niewielkich gospodarstwach, prowadzących wielokierunkową produkcję zwierzęcą, projektuje się najczęściej budynki inwentarskie wspólne dla różnych gatunków zwierząt.
Program użytkowy tych budynków obejmuje wyodrębnienie pomieszczeń na przebywanie zwierząt, zlewnię mleka oraz paszarnię dostosowaną do przygotowywania pasz dla różnych gatunków zwierząt. Pomieszczenia pomocnicze są usytuowane zazwyczaj przy ścianie szczytowej budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Podobnie, jak obok budynków specjalistycznych, projektuje się wybiegi dla zwierząt.
Wymiary stanowisk i kojców dla zwierząt najczęściej utrzymywanych w budynkach o obsadzie mieszanej, wysokość pomieszczeń zaś w omawianych budynkach kształtuje się na ogół od 2,4 do 2,6 m; wyjątkowo, jeżeli w pomieszczeniach przewiduje się stanowiska dla koni, wysokość powinna wynosić 2,5 A- 2,8 m.
W budynkach inwentarskich o obsadzie mieszanej dopuszcza się zmniejszenie wskaźnika oświetlenia dziennego nawet do 1:30, przy zapewnieniu skutecznych urządzeń wentylacyjnych (uprawnienia budowlane).
W budynkach o obsadzie mieszanej dość trudno jest zapewnić zwierzętom optymalne warunki środowiskowe, każdy gatunek bowiem, a nawet grupa użytkowa, ma w tej dziedzinie różne wymagania. Ponadto w budynkach o obsadzie mieszanej większa powierzchnia ścian przypada na DJP, co stwarza mniej korzystny bilans ciepła. Należy zatem wykonywać elementy budowlane z materiałów o dobrych właściwościach izolacji termicznej, a okna szklić podwójnie.
Przyjmuje się sposób utrzymywania zwierząt właściwy dla określonych gatunków zwierząt hodowlanych (omówione uprzednio) (program egzamin ustny). W budynkach o obsadzie mieszanej mogą też być utrzymywane konie robocze. Ze względu na stosunkowo niskie temperatury optymalne dla tych zwierząt stanowiska dla koni sytuuje się w pobliżu drzwi zewnętrznych budynku.
Stanowiska dla krów
W części wydzielonej na stajnię dolne krawędzie okien nie powinny być położone niżej niż nad podłogą. Konie nie powinny stać łbami w kierunku okna. Jeżeli nie można tego uniknąć, należy okna umieścić jak najwyżej (opinie o programie).
Stanowiska dla koni oddziela się od siebie szczelnymi ściankami z desek lub drążkami, których jeden koniec mocuje się przy żłobie, drugi zaś podwiesza się do słupów konstrukcyjnych lub specjalnie wkopanych w ziemię słupków. Zaczepy drążka muszą umożliwiać łatwe ich odpinanie.
Podłoga w pobliżu żłobów nie ma spadku, a części podłogi na długości 2/3 stanowiska nadaje się spadek 1-2% w kierunku korytarza. Żłoby są odsunięte od ściany na odległość około 40 cm w celu umieszczenia za nimi drabinek na siano. Szczeble drabinek mogą być drewniane lub stalowe z okrągłych prętów. Ich prześwit wynosi 10 cm (segregator aktów prawnych).
Stanowiska dla krów powinny znajdować się w pobliżu zlewni mleka, a kojce dla trzody chlewnej w najcieplejszym miejscu budynku i w pobliżu paszami. Jeżeli liczebność trzody chlewnej jest mała, to dopuszcza się stosowanie kojców długich, przy których występują wspólne korytarze paszowo-gnojowe.
Owce utrzymuje się luzem, w systemie ściółkowym, w pomieszczeniu, na ogół, nie podzielonym na kojce. Jedynie okresowo grodzi się pomieszczenie drewnianymi płotkami, w celu podziału stada wg płci i wieku zwierząt. Owce powinny być umieszczane blisko ścian szczytowych budynku i mieć zapewnioną możliwość bezpośredniego wypędu.
Dla drobiu wyodrębnia się pomieszczenie, które powinno mieć otwór wybiegowy i osobne wejście. Jeżeli liczebność stada jest duża (ponad 50 sztuk), to projektuje się samodzielne kurniki nie zespolone z budynkiem inwentarskim dla innych zwierząt (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32