Blog

Badania Suwalskiego zdjęcie nr 2
15.07.2020

Budynki mieszkalne z elementów średniowymiarowych

W artykule znajdziesz:

Budynki mieszkalne z elementów średniowymiarowych

Badania Suwalskiego zdjęcie nr 3
Budynki mieszkalne z elementów średniowymiarowych

Budynki mieszkalne z elementów średniowymiarowych z betonu opracował między innymi inż. Z. Drouet.

Prefabrykaty ścienne dla ścian poprzecznych wg tego projektu stanowią dyle żużlobetonowe o grubości 20 cm i szerokości 60 cm, a wysokości - na kondygnację (program uprawnienia budowlane na komputer). Ciężar takiego prefabrykatu wynosi 500 kG. Zestaw elementów ściennych zastosowanych w budynku 5-kondygnacjowym. W budownictwie wiejskim niskim można również stosować ściany z bloków kanałowych o grubości 24 cm, szerokości 82, 119 i 149 cm oraz wysokości 252 i 272 cm (dla kondygnacji o wysokości 80 i 300 cm).

W tym przypadku ściany zewnętrzne muszą być ocieplone. Zwykle stosuje się bloki kanałowe do ścian wewnętrznych przede wszystkim w układzie poprzecznym, przy czym ściany szczytowe ociepla się gazobetonem odmiany 05 o grubości warstwy 12 cm. W budownictwie wysokim obecnie nie stosuje się tych elementów ze względu na niedostateczną odporność ogniową. Spoiny między blokami wypełnia się zaprawą cementową marki 50. Ściany wewnętrzne projektuje się jako osłonowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ciężar bloków kanałowych wynosi od 780 do 1781 kG, w zależności od ich szerokości i wysokości kondygnacji. Dla celów zunifikowanego budownictwa wiejskiego BSiPWBW opracowało zestaw elementów prefabrykowanych.

Elementy ścienne wewnętrzne przewidziano pełne i kanałowe z żużlobetonu oraz kanałowe z żwirobetonu typowe i nietypowe (tabl. 7-4). Grubość elementów w zależności od przeznaczenia wynosi 20, 24 i 30 cm. Elementy ścienne wewnętrzne kanałowe nietypowe z żużlobetonu grubości 20 cm mają kanały 0 14,6 cm i przewidziane są do wykonania w dwóch wysokościach 210 i 252 cm, natomiast ze żwirobetonu 19 produkowane w czterech wysokościach. Bloki żużlobetonowe średniowymiarowe o grubości 20 cm stosuje się o wysokości 40, 60, 70, 90 i 105 cm, a szerokości 90-240 cm. Na ścianach wewnętrznych przewidziane jest zastosowanie wieńców wysokości 28 cm. W budynkach dla dużych gospodarstw zachodzi potrzeba stosowania kształtek szklanych w przegrodach budowlanych, np. w cukrowniach. W ścianach z kształtek szklanych występuje często zjawisko ich pękania, które spowodowane jest wieloma przyczynami (uprawnienia budowlane).

Przegroda szklana

Przede wszystkim przegroda szklana musi być uniezależniona od ruchów budynku, a następnie same kształtki muszą być odpowiednio odprężone, ażeby nie powstawały w nich naprężenia wewnętrzne. Te wymagania powodują przede wszystkim konieczność sprawdzenia jakości kształtek w myśl normy PN-56/B-13070, PN-57/B-13073 i PN-67/B-13074, a następnie same ścianki muszą być odpowiednio oddylatowane od konstrukcji budynku. Ścianki z kształtek szklanych nie powinny przekraczać wymiarów 3,0 X 3,0 m, aby nie miały ugięć (program egzamin ustny).

Kształtki w ściankach układa się na zaprawie cementowej z dodatkiem środków uszczelniających (np. Plasti- bet S). Środki uszczelniające mają za zadanie chronić zbrojenie przed korozją. W każdej spoinie pionowej lub poziomej stosuje się zbrojenie. Ściankę w obramowaniu z betonu dylatuje się od konstrukcji górą i na pionowych krawędziach przy pomocy taśmy elastycznej lub elastycznym kitem oraz warstwą ściśliwego materiału w postaci np. wełny mineralnej lub miękkiego spienionego plastyku. Górą grubość warstwy ściśliwej zwykle wynosi ok. 25 mm, a na krawędziach pionowych 15 mm. Dołem pod obramowaniem ścianki na murze często stosują warstwę asfaltu (opinie o programie). W przypadku ścianek większych od 3 X 3 m należy stworzyć sztuczną konstrukcję, w której osadza się ścianki. Każda z nich może mieć wtedy powierzchnię do 9,0 m".

Przy niedużej liczbie ścianek wykonuje się je „na mokro”, przy większej zaś - stosuje się metody uprzemysłowione wykonując prefabrykowane elementy ścienne z kształtkami szklanymi w specjalnych formach (segregator aktów prawnych).
Opracowując konstrukcję szkieletową z elemehtów perfabrykowanych należy brać pod uwagę:

a) rodzaj szkieletu,

b) rodzaj zbrojenia,

c) rozpiętość elementów,

d) rodzaj ścian,

e) sposoby łączenia elementów konstrukcyjnych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Badania Suwalskiego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Badania Suwalskiego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Badania Suwalskiego zdjęcie nr 8 Badania Suwalskiego zdjęcie nr 9 Badania Suwalskiego zdjęcie nr 10
Badania Suwalskiego zdjęcie nr 11
Badania Suwalskiego zdjęcie nr 12 Badania Suwalskiego zdjęcie nr 13 Badania Suwalskiego zdjęcie nr 14
Badania Suwalskiego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Badania Suwalskiego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Badania Suwalskiego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami