Blog

Średnice i rozstaw strzemion zdjęcie nr 2
10.06.2020

Budynki z gliny i kamienia

W artykule znajdziesz:

Budynki z gliny i kamienia

Średnice i rozstaw strzemion zdjęcie nr 3
Budynki z gliny i kamienia

W Chile budynki z gliny i kamienia nie mogą przekraczać 3-j-3,5 m, drewniane - 7 m wysokości, mury zespolone zaś czterech kondygnacji, każda o wysokości maksimum 5 m.

Wreszcie w Algierii wymagane jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy budynkami w świetle. W strefie o sejsmiczności 9 stopni odległość ta musi być nie mniejsza od 0,5 wysokości budynku, a w strefie o sejsmiczności 8 stopni - 0,4 wysokości.
Jeżeli w budynkach tych zastosowane będą stropy monolityczne lub wielkopłytowe łączone monolitycznie, wówczas wolno jest zwiększyć wymiary L, co najwyżej jednak o 25% (program uprawnienia budowlane na komputer).
Sprawdzając konstrukcję budynku na nośność sejsmiczną obliczeniu poddajemy tylko te ściany i ramy, które leżą w przyjętym kierunku działania wstrząsu sejsmicznego. Ściany i ramy prostopadłe do tego kie- runku traktujemy wyłącznie jako obciążenie działające na pracujące elementy.

Mnożąc ciężar tych nie pracujących elementów budowli przez odpowiednie współczynniki, otrzymujemy obciążenie poziome działające na pracujące elementy (ściany i ramy płaskie); uwzględniając ponadto odpowiedni wpływ ciężaru własnego tych elementów, znajdujemy pełne obciążenie budowli (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Obciążenie to należy rozkładać na poszczególne elementy pracujące proporcjonalnie do sztywności tych elementów (na zginanie - ram szkieletu, na ścinanie - murów nośnych).
Zwykle elementy niosące obciążenie sejsmiczne w danym kierunku traktujemy jako płaskie.

Jednakże należy odnotować nowsze tendencje uwzględniania przestrzennej pracy konstrukcji budowli, co w licznych przypadkach może prowadzić do oszczędności.
Połączenia elementów budowlanych. Każde połączenie powinno być wykonane tak, aby mogło przejmować siły o dwukierunkowym działaniu (ścinania w obu kierunkach w przegubie, nacisk i odrywanie w łożyskach, momenty dwu znaków w połączeniach sztywnych itp.). Wszelkie połączenia elementów prefabrykowanych należy wykonywać jako sztywne i monolityczne. Łączenie elementów za pomocą kształtowników stalowych należy wykonywać przez zespawanie, łączenie za pomocą wystających prętów - na mokro, układając odpowiednie zbrojenie w szwach i łącząc je za pomocą spawania z wystającymi prętami (uprawnienia budowlane). Powierzchnie oparcia belek i płyt na innych belkach lub ścianach powinny być zwiększone; należy ponadto przewidzieć ich zakotwienia.

Ukształtowanie budynków

Należy przestrzegać symetrycznego rozmieszczania w planie w obu kierunkach nośnych ścian (względnie ram) podłużnych i poprzecznych. Niepożądane a w warunkach dużej sejsmiczności regionu wręcz zakazane jest wykonywanie załamań w planie budynku (program egzamin ustny). Przy sejsmiczności 8 lub 9 stopni w budynkach murowanych z cegły lub z wielkich bloków należy wykonywać ściany nośne na całej długości lub szerokości budynku.

Otwory ścienne i ściany działowe powinny być rozmieszczone na długości (szerokości) budynku równomiernie. Piwnice (jeżeli są przewidziane) należy zaprojektować pod całym budynkiem a nie pod częścią. Wyjścia z budynku powinny być na przeciwne strony (co najmniej dwa wyjścia).
Większe budynki dzieli się dylatacjami anty- sejsmicznymi na sekcje (zupełnie niezależne części). Przy tym podziale należy dążyć aby:

1) wymiary sekcji były możliwie jednakowe,

2) poszczególne sekcje miały jak najprostszy kształt w planie i niezmienną na długości wysokość (opinie o programie).

Niedopuszczalne jest wykonywanie kątów wklęsłych w planie w obrębie jednej sekcji. Wszystkie wyżej podane zalecenia dotyczące budynków należy stosować również do poszczególnych sekcji budynku.
Dylatacji można nic prowadzić przez fundamenty jedynie wówczas, gdy sejsmiczność regionu jest mniejsza od 8 stopni (segregator aktów prawnych).
Wszelkie stosowane w budynku dylatacje (termiczne, skurczowe, osiadaniowe itp.) należy wykonywać jako antysejsmiczne.

Szerokość szwu dylatacji antysejsmicznej zależy od wysokości budynku; wynosi ona 3 cm gdy wysokość budynku nie przekracza 5 m i zwiększa się o dalsze 2 cm na każde rozpoczęte 5 m wysokości. Szwy dylatacji antysejsmicznych nic mogą być niczym wypełnione (promocja 3 w 1). Ściany, ramy lub słupy nośne w miejscach dylatacji należy wykonywać jako podwójne.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Średnice i rozstaw strzemion zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Średnice i rozstaw strzemion zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Średnice i rozstaw strzemion zdjęcie nr 8 Średnice i rozstaw strzemion zdjęcie nr 9 Średnice i rozstaw strzemion zdjęcie nr 10
Średnice i rozstaw strzemion zdjęcie nr 11
Średnice i rozstaw strzemion zdjęcie nr 12 Średnice i rozstaw strzemion zdjęcie nr 13 Średnice i rozstaw strzemion zdjęcie nr 14
Średnice i rozstaw strzemion zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Średnice i rozstaw strzemion zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Średnice i rozstaw strzemion zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami