Blog
Rusztowania
W artykule znajdziesz:
Rusztowania
Rusztowania są to pomocnicze konstrukcje tymczasowe, które podtrzymują pomosty robocze podczas wykonywania robót na wysokości większej niż jeden metr ponad poziomem terenu, albo utrzymują stanowiska robocze i elementy ustroju konstrukcyjnego wznoszonej budowli do czasu wykonania złączy lub uzyskania przez materiał konstrukcyjny potrzebnej wytrzymałości (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rusztowania niosące stanowiska robocze nazywamy rusztowaniami roboczymi, zaś utrzymujące stanowiska robocze i elementy montowanego ustroju rusztowaniami montażowymi, a stanowiska robocze i formy kształtujące konstrukcje żelbetowe lub murowe rusztowaniami deskowań lub stemplowaniami.
Ze względu na materiał, z jakiego wykonuje się rusztowania, rozróżnia się rusztowania drewniane i metalowe.
Rusztowania powinny być mało materiałochłonne, łatwe do montowania i rozbierania, a jednocześnie zapewniać bezpieczeństwo pracującym na nich i obok nich ludzi. Rusztowanie montażowe każdorazowo dostosowuje się do rodzaju montowanej konstrukcji, podobnie stemplowanie - do rodzaju deskowań (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Natomiast deskowania robocze są stypizowane, a nawet wiele z nich jest znormalizowanych.
Rusztowanie drewniane wykonuje się z tarcicy i z okrąglaków. Tarcica stosowana na rusztowania nie może być niższej klasy od IV, a na elementy, od których zależy nośność konstrukcji, jak stojaki, leżnie, wysuwnice - nawet klasy II. Średnica dłużyc używanych na rusztowania nie powinna być niniejsza od 12 cm w cieńszym końcu. Wilgotność drewna nie może przekraczać 23%, a używanego na drabiny 18%. Drewno powinno być impregnowane. Elementy rusztowań łączy się gwoździami 2,5-3 razy dłuższymi od grubości przybijanego elementu (uprawnienia budowlane).
Rusztowanie metalowe wykonuje się ze stali pospolitej StOS o łącznikach ze stali St35 lub ze stopów aluminiowych AlCu4MglMn o łącznikach ze stopów AlMg, AlMgSi, AlMgCu.
Rusztowania stojakowe
Rusztowania stojakowe są najstarszym rodzajem rusztowania zewnętrznego. Stosuje się je do robót elewacyjnych i betonowania słupów lub ścian wysokich budowli pozbawionych stropów, jak zbiorniki, hale, wieże, kominy przemysłowe itp.
Konstrukcję stojakową mają zarówno rusztowania robocze montażowe, jak i stemplowania niosące deskowanie (program egzamin ustny). Podstawowymi elementami nośnymi są stojaki, usztywnione podłużnicami i leżniami oraz w płaszczyźnie równoległej do ściany budowli tężnikami ukośnymi w rusztowaniach przyściennych. Rusztowania wolno stojące są usztywnione leżnikami poziomymi i ukośnymi o dwóch prostopadłych płaszczyznach. Rusztowania drewniane zastąpiły metalowe, wykonywane z rur stalowych lub aluminiowych.
Najczęściej stosowanym roboczym rusztowaniem stojakowym jest dwurzędowe rusztowanie stojakowe z rur stalowych.
Stojaki, podłużnice, leżnie, krzyżulce i poręcze są wykonywane z rur 0 48,25 mm. Stojaki ustawia się na podstawkach opartych na drewnianych podkładach. Stojaki zestawia się z rur o długości 3,6 i. 5,4 m w ten sposób, aby styki wzmocnione złączami ) wzdłużnymi mijały się. Z podłużnicami i poręczami łączy się je złączami krzyżowymi (opinie o programie). Za pomocą takich samych złączy mocuje się do podłużnie leżnie i do nich tężniki. Rusztowanie mocuje się do ściany hakami za pomocą cho- mątek przyspawanych do leżni. W miejscach otworów w murze zamiast haków stosuje się leżnie długości 3,6 m i łączy się je z rurą, która powinna opierać się o pełny mur przynajmniej na długości 15 cm z każdej strony.
Haki mocujące rusztowanie rozmieszcza się w szachownicę w odstępach nie większych niż 4 m w poziomie i pionie.
Robocze rusztowania rurowe dzieli się na niskie, o wysokości do 20 m, i wysokie (segregator aktów prawnych). Te ostatnie wymagają opracowania projektu rusztowania, podczas gdy niskie można ustawiać według szkicu roboczego podającego schemat rusztowania. Projekt rusztowania powinien zawierać schemat montażu w skali co najmniej 1 : 50 i szczegółowe rysunki robocze w skali 1 : 20.
Pomosty robocze wykonuje się z gotowych tarcz.
Nad pomostami należy założyć bortnice i poręcze w postaci dwóch rur, jednej umocowanej na wysokości 0,60 m, drugiej na 1,10 m od poziomu pomostu (promocja 3 w 1). Do wożenia materiałów taczkami należy ułożyć na pomostach deski, których styki nie powinny pokrywać się ze stykami tarcz pomostu. Pod pomostem roboczym należy ułożyć pomost zabezpieczający z tych samych tarcz.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32