Blog
Budynki z prefabrykatów wielkowymiarowych blokowych i płytowych
W artykule znajdziesz:
Budynki z prefabrykatów wielkowymiarowych blokowych i płytowych
O szybkim rozwoju tych metod w Polsce świadczy fakt, że jeżeli w 1960 r. objęły one ok. 10% budownictwa mieszkaniowego osiedlowego wykonywanego przez przedsiębiorstwa państwowe, to w 1963 r. już ok. 30% planu izbowego było wykonywane tymi metodami (uprawnienia budowlane). Do 1970 r. udział ten ma wzrosnąć do ok. 70% (program na telefon).
Budownictwo wielkoblokowe rozwinęło się najwcześniej, stanowa w pewnym sensie wynik zebranych doświadczeń z udoskonaleń w budownictwie tradycyjnym i ze stosowania średnich elementów prefabrykowanych. Już ok. 1949 r. we Francji przy odbudowie Hawru powstały dzielnice w centrum, wybudowane z elementów blokowych systemem Thi-reau-Morel. Niemal równocześnie ta forma budownictwa rozpowszechniła się w Związku Radzieckim i Czechosłowacji (program na komputer).
W Polsce budownictwo z prefabrykatów wielkoblokówych wprowadzono w latach 1954—56, przy czym pierwsze większe serie budynków całkowicie prefabrykowanych były wykonywane wg prototypu znajdującego się na Osiedlu Praga II (program egzamin ustny). Otwory okienne i balkonowe osadzone były w specjalnych ramkach-obokniach z betonu fakturowego. Elementy ścian zewnętrznych produkowane były z gotową fakturą, co sprawiało, że budynek w chwili zmontowania posiadał wykończoną elewację.
Pytania testowe na uprawnienia budowlane
Ścianki działowe i wykończenie wnętrza wykonywane były tradycyjnie. Przewody spalinowe i wentylacyjne były umiejscowione w specjalnych blokach ściennych kanałowych. Również instalacje wodne i kanalizacyjne stanowiły prefabrykowane zestawy na wysokość jednej kondygnacji, zabetonowane w jednym bloku ściennym (opinie o programie). Stropy stanowiły płyty żebrowe z wypełnieniem z bloczków gazobetonowych. Scalenie elementów następowało poprzez zalanie spoin między blokami ściennymi zaprawą cementową oraz zabetonowanie wieńców opasujących obwód budynku w poziomie nadproży okiennych. Ciężar budynku tego typu wynosił ok. 450 kG/m3, przy użyciu stali w ilości ok. 6 kg/m3.
Realizacje wzorowane na prototypie Praga II lub podobne były wykonywane w latach 1956—60 na szeregu osiedli w Warszawie, Częstochowie, Łodzi, Poznaniu itd. Pewną odmianą tego klasycznego układu (podłużnego). Układ stosowany w Moskwie, przynosi tę różnicę, że oparcie stropów na ścianach dokonane jest za pośrednictwem podciągów (segregator aktów prawnych).
Odmiana ta pozwala przy większej szerokości traktów zmniejszyć rozpiętość stropów, a tym samym ich wysokość konstrukcyjną. Układ stosowany w Czechosłowacji, wprowadza w zamian ściany środkowej szereg bloków środkowych, upodobniając konstrukcję do szkieletu (promocja 3 w 1). Obok bloków żużlobetonowych w ZSRR, Czechosłowacji i na Węgrzech szerokie zastosowanie znalazły bloki ceglane, produkowane w cegielniach.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32