Blog

Usztywnienie w kierunku poprzecznym zdjęcie nr 2
03.11.2022

Ceny jednostkowe

W artykule znajdziesz:

Usztywnienie w kierunku poprzecznym zdjęcie nr 3
Ceny jednostkowe

W przypadku gdy w kosztorysie wykonawczym występują roboty zamienne lub dodatkowo zlecone, nie ujęte w KSNK, zachodzi konieczność ustalenia cen jednostkowych na te roboty. W tym celu inwestor powołuje zespół, w skład którego wchodzą oprócz jego przedstawicieli również przedstawiciele generalnego wykonawcy, podwykonawców i w przypadku wątpliwości co do danych wyjściowych dla kalkulacji również przedstawiciel biura projektów. Zespół ustala ceny jednostkowe na 14 dni przed rozpoczęciem robót lub też nie później niż w ciągu 14 dni od daty rozpoczęcia tych robót (gdy zachodzi konieczność bezzwłocznego wykonania robót dodatkowych lub zamiennych) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Po uzgodnieniu cen zespół sporządza i podpisuje analizę cen jednostkowych na wykonywane roboty, stanowiącą podstawę do rozliczeń między inwestorem a wykonawcą. Analizę cen jednostkowych załącza się do faktury (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jeżeli ustalony w umowie okres wykonywania robót na budowie składającej się z kilku obiektów jest dłuższy niż dwa lata, strony mogą ustalić w umowie, że wykonawca wystawia faktury częściowe za określone w umowie zakończone obiekty bez dokonywania ich odbioru (uprawnienia budowlane).

Ilość faktur częściowych dla jednego przedmiotu odbioru (budowy) nie może być większa niż 3. Analogiczne przepisy mają odpowiednie zastosowanie do rozliczeń generalnego wykonawcy z podwykonawcą oraz zamawiającego z wykonawcą częściowym, z tym że przedmiot faktury częściowej stanowi całość robót zakończonych w obiekcie lub poza obiektami. Podstawę do wystawienia faktury częściowej stanowi oświadczenie kierownika budowy (robót) o zakończeniu budowy obiektu (robót).

Kwoty pobrane na podstawie faktur częściowych podlegają rozliczeniu finansowemu w fakturze za wykonany przedmiot odbioru. Protokół odbioru częściowego, w którym stwierdzono bezusterkowe wykonanie odbieranych robót lub na którym odbierający potwierdził usunięcie ujawnionych w czasie odbioru wad, stanowi podstawę do wypłacenia wynagrodzenia należnego wykonawcy (program egzamin ustny).

Wartość refakturowanych konstrukcji

W razie ustalenia wynagrodzenia na podstawie uzgodnionych cen jednostkowych kosztorysu umownego, do faktury załącza się kosztorys wykonawczy rozliczanych robót (odebranych etapów) przy czym, jeżeli ilość i wartość wykonanych robót jest zgodna z kosztorysem umownym, kosztorysów wykonawczych nie załącza się do faktur, zamieszczając jedynie w protokole odbioru klauzulę stwierdzającą taką zgodność (opinie o programie).

Do faktury załącza się kosztorysy wykonawcze dotyczące robót dodatkowych i zamiennych zleconych przez inwestora, jeżeli roboty te nie są objęte wynagrodzeniem ryczałtowym. Wykonawca ma prawo refakturować pełną wartość konstrukcji stalowych i wielkowymiarowych prefabrykowanych konstrukcji żelbetowych, dostarczonych na plac budowy, jeżeli zostały one indywidualnie zaprojektowane dla danego obiektu. Wartość refakturowanych i opłaconych przez zamawiającego konstrukcji należy potrącać sukcesywnie w fakturach za wykonane obiekty lub roboty, do których zostały one użyte, w wysokości odpowiadającej wartości wbudowanych konstrukcji (segregator aktów prawnych).

Generalny wykonawca oraz wykonawcy częściowi wystawiają faktury w 5 egzemplarzach, z których 2 otrzymuje inwestor. Podwykonawcy również wystawiają faktury w 5 egzemplarzach, z których 2 otrzymuje generalny wykonawca.

Generalny wykonawca opłaca faktury podwykonawców z własnych środków obrotowych. Zapłata wynagrodzenia należnego generalnemu wykonawcy za czynności związane z jego funkcją następuje przez potrącenie 1% z wypłaconego podwykonawcom wynagrodzenia (promocja 3 w 1).

Jeżeli w toku odbioru obiektu (robót) od generalnego wykonawcy nastąpi obniżenie wynagrodzenia podwykonawcy na skutek stwierdzenia wad, które nie dadzą się usunąć, strony obowiązane są rozliczyć różnicę z tego tytułu w ciągu 14 dni od upływu terminu przewidzianego na wystawienie faktury przez generalnego wykonawcę.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Usztywnienie w kierunku poprzecznym zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Usztywnienie w kierunku poprzecznym zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Usztywnienie w kierunku poprzecznym zdjęcie nr 8 Usztywnienie w kierunku poprzecznym zdjęcie nr 9 Usztywnienie w kierunku poprzecznym zdjęcie nr 10
Usztywnienie w kierunku poprzecznym zdjęcie nr 11
Usztywnienie w kierunku poprzecznym zdjęcie nr 12 Usztywnienie w kierunku poprzecznym zdjęcie nr 13 Usztywnienie w kierunku poprzecznym zdjęcie nr 14
Usztywnienie w kierunku poprzecznym zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Usztywnienie w kierunku poprzecznym zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Usztywnienie w kierunku poprzecznym zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami