Blog
Buty wykwintne
W artykule znajdziesz:
Odtąd ponawiano te zakazy wielokrotnie, w latach 1607, 1620, 1623, 1632, 1643 i 1645, przy czym dołączali się nieraz do tej akcji przedstawiciele cechu siodlarzy. Pokątne garbowanie skóry z surowca żuławskiego odbywało się więc prawie nieprzerwanie i można w nim widzieć źródło zaopatrzenia w surowiec żuławskich szewców-partaczy, produkujących oraz sprzedających nowe buty. Naturalnie, nie musiały to być buty wykwintne (program uprawnienia budowlane na komputer). Zarówno damskie, jak i męskie buty, stanowiące uzupełnienie strojów odświętnych, wymieniane niejednokrotnie w inwentarzach gospodarstw wsi wolnych, kupowano chyba jednak w Gdańsku. Miejscowej produkcji buty mogły natomiast z powodzeniem służyć jako codzienne, po które nie warto było wybierać się specjalnie do Gdańska, skoro były na miejscu, i to z pewnością tańsze (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Mało wiemy o rzemieślnikach żuławskich wytwarzających sprzęty potrzebne w zagrodzie i narzędzia gospodarskie. Nie wchodzili oni w drogę rzemiosłu gdańskiemu i stąd brak o nich wzmianek w źródłach, jakimi dysponujemy. Zresztą każdy prawie na wsi był po części cieślą, bo nieraz budował własnoręcznie swoje domostwo. Mimo to źródła wspominają o cieślach, bednarzach i kowalach. Skargi na tych ostatnich pojawiają się, gdy prócz kucia koni i innej pracy kowalskiej zaczynają sprzedawać swym czekającym na wykonanie pracy klientom piwo. Domy żuławskie były jednak zdobione snycerską robotą, a przede wszystkim były oszklone (uprawnienia budowlane).
Cechy rzemiosł spożywczych
Na tym polu działali partacze uzupełniający nieoperatywne gdańskie cechowe rzemiosło. Już w 1608 r. zwalczano wędrownych szklarzy przybywających na Żuławy z Tczewa lub ze Szkotów. W 1618 r. wytropiono Adolfa Traudterna, który wykonywał nielegalnie zarówno pracę snycerską, jak i szklarza. Nie wiemy, czy roboty snycerskie w steblewskim kościele wykonywali rzemieślnicy cechowi (program egzamin ustny).
Ciekawe, że na Żuławach Gdańskich zabronione było również tak nierozłącznie, zdawałoby się, związane z wsią przędzenie lnu i konopi. Taki przynajmniej wniosek wysnuć można z informacji o ukaraniu w 1618 r. mieszkańców Cedrów Wielkich, którzy wbrew zakazowi. Mimo to spotyka się na Żuławach od czasu do czasu wzmiankę o tkaczu. Nie było tu jednak większych skupisk rzemieślników tej branży. Interwencja cechu gdańskich szwaczy żagli z 1645 r. dotyczyła raczej zakazu kupowania gotowych wyrobów lub powierzania prac partaczom, a szczególnie tym, którzy mieszkali w jurydyce dominikanów (opinie o programie).
Cechy rzemiosł spożywczych, jak rzeźników i piwowarów, strzegły również naruszania swych monopolistycznych interesów na rozległych terenach wiejskich Gdańska. Rzeźnicy, jak wiemy, najmowali na terenie Żuław pastwiska dla swego bydła rzeźnego. Nie tolerowali jednak pośredników pozacechowych. W 1621 r. mieszkaniec Wiślinki ukarany został za kupno 10 wołów, ich ubój i sprzedaż mięsa restauratorowi (segregator aktów prawnych). Groźniejszym jednak konkurentem były jurydyki podgdańskie, a szczególnie rzeźnicy mieszkający w Szkotach i w posiadłościach klasztoru pelplińskiego w Hoppenbruch (dziś część Oruni). W 1636 r. zagrożono wysoką karą 20 florenów i konfiskatą sprzedawanego bydła wszystkim tym mieszkańcom Żuław Gdańskich, którzy ośmieliliby się sprzedawać bydło rzeźnikom z wymienionych jurydyk. Później wielokrotnie ponawiano te zakazy, łącząc je z zakazem sprzedaży zboża i innych płodów poza Gdańskiem. Najwidoczniej istniały dysproporcje cen oferowanych w Gdańsku i w innych ośrodkach, skoro opłacało się ryzykować transakcje nielegalne z punktu widzenia władz gdańskich (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32