Data publikacji: 30.05.2018
Ciężki beton - najważniejsze informacje
W praktycznym budownictwie beton to nic innego jak mieszanina cementu, wody i kruszywa posiadającego różny rodzaj uziarnienia (program na komputer). Czasem w niektórych rodzajach tego materiału stosuje się również inne domieszki czy dodatki, dzięki czemu sam produkt jest o wiele bardziej praktyczny w wykorzystaniu (program na telefon). Należy też pamiętać, że mówimy tutaj o surowcu budowlanym, który uzyskuje swoje właściwe cechy dopiero po procesie hydratacji. Ciężki materiał uzyskujemy dopiero wtedy, gdy posiada on zgodność z normą PN-EN 206-1:2003 (program na egzamin ustny).
Stabilność samego materiału

Aby uzyskać takie warunki materiał musi posiadać gęstość w stanie suchym większą od 2600 kg/m3. W tego typu betonie bardzo często stosuje się również dodatkowe wypełniacze metalowe w postaci żeliwym odpadów czy też innych dodatków (promocja 3 w 1). Chodzi tu przede wszystkim o uzyskanie większej ciężkości, co wpływa jednocześnie na lepszą stabilność samego materiału (segregator). Produkcją takiego surowca zajmują się odpowiednie zakłady, gdzie proces technologiczny surowca budowlanego, jest cały czas nadzorowany. Oczywiście w praktyce tego typu materiał lepiej pochłania promieniowanie jonizujące, niż jego lżejszy odpowiednik (opinie).







53 465

98%

32
Powiązane artykuły

Sieć ciepłownicza to system dystrybucji ciepła, który dostarcza ciepło do budynków, instytucji lub innych odbiorców na obszarze danego miasta, osiedla…

Odbiorcą gazu jest osoba, firma, instytucja lub organizacja, która korzysta z gazu jako źródła energii lub surowca do celów przemysłowych,…

Specyfikacje techniczne, często nazywane po prostu “specyfikacjami", są dokumentami zawierającymi szczegółowe informacje i opisy dotyczące materiałów, produktów, systemów lub usług,…

Plany konstrukcji, zwane również projektami budowlanymi lub dokumentacją techniczną, są kompleksowymi dokumentami zawierającymi szczegółowe informacje i instrukcje dotyczące budowy, remontu…