Blog

Sztywne poszycie - kiedy warto je zrobić? zdjęcie nr 2
20.02.2023

Całkowite utwardzenie masy akryIowej

W artykule znajdziesz:

Sztywne poszycie - kiedy warto je zrobić? zdjęcie nr 3
Całkowite utwardzenie masy akryIowej

Dylatacyjna masa akrylowa utwardza się przez odparowanie wody. Świeża masa akrylowa bezpośrednio po nałożeniu w szczeliny dylatacyjne jest nieodporna na działanie wody. Po 24 godzinach na jej powierzchni powstaje warstewka gumopodobnego tworzywa, odpornego na wodę, zabezpieczająca przed uszkodzeniem masę kitową wypełniającą spoinę. Całkowite utwardzenie masy akryIowej i przejście w elastyczne tworzywo gumopodobne następuje po odparowaniu wody, co w zależności od temperatury i wilgotności powietrza trwa od kilku dni do kilku tygodni (program uprawnienia budowlane na komputer). W miarę utwardzania masy akrylowej wzrasta jej przyczepność do podłoża i wydłużenie przy zerwaniu, a w spoinie kitowej powstaje lekkie wklęśnięcie.

Masa akrylowa jest odporna na alkaliczność podłoża, nie wykazuje tendencji do powstawania rys skurczonych i pęknięć. Przeznaczona jest do wypełniania złączy w elewacjach budynków prefabrykowanych. Wykazuje ona dobrą przyczepność do podłoży chłonnych - zarówno suchych, jak i wilgotnych, takich jak betony, drewno (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Nie należy jej stosować do łączenia elementów metalowych, uszczelniania ceramiki sanitarnej, szkła itp.

Masę akrylową można nakładać ręcznie za pomocą szpachli i spoinówki lub za pomocą pistoletów do spoinowania. Masa akrylowa pakowana jest w worki polietylenowe i blaszane hoboki szczelnie zamykane (uprawnienia budowlane).

Dylatacyjna masa akrylowa jest produkowana w oparciu o świadectwo ITB dopuszczenia do powszechnego stosowania w budownictwie nr 317/78. Wyniki dotychczasowych wdrożeń doświadczalnych stosowania kitu akrylowego do uszczelniania elewacji budynków z elementów wielkowymiarowych są pozytywne.

Należy przy tym zaznaczyć, że masy uszczelniające na dyspersjach akrylowych za granicą są coraz szerzej stosowane i produkcja ich ma tendencje wzrostowe (program egzamin ustny). Do wykonywania izolacji wodochronnych, a w znacznie większym zakresie 50 do wykonywania izolacji chemoodpornych, używa się żywic epoksydowych i poliestrowych, utwardzanych na zimno przez dodanie do nich właściwej ilości odpowiedniego utwardzacza. Żywice epoksydowe i poliestrowe stosowane są jako powłoki izolacyjne niezbrojone oraz jako powłoki izolacyjne zbrojone matami lub tkaninami z włókna szklanego. Powłoki zbrojone zwane też są laminatami (opinie o programie).

Powłoki żywiczne niezbrojone mogą być stosowane do zabezpieczania elementów konstrukcji hal przemysłowych (słupy, dźwigary, stropy, ściany itp.) przed działaniem wilgotnej i agresywnej atmosfery. Powłoki żywiczne zbrojone matami lub tkaninami szklanymi należy stosować jako cieczoszczelne zabezpieczenie wnętrz zbiorników oraz jako izolacje podposadzkowe pomieszczeń mokrych, kanałów, studzienek i innych żelbetowych obiektów.

Żywice epoksydowe

Powłok z żywic syntetycznych nie należy stosować jako zewnętrznych izolacji przeciwwodnych. Żywice epoksydowe krajowe oraz wytwarzane z nich wyroby mają nazwę handlową Epidian. Cyfry umieszczone przy nazwie żywicy określają typ żywicy lub wyrobu, np.: Epidian 5 - żywica epoksydowa ciekła, stosowana głównie do kompozycji utwardzanych na zimno (segregator aktów prawnych).

Epidian 51 - modyfikowana żywica epoksydowa ciekła, zawierająca dodatek plastyfikatora, utwardzana na zimno. Epidian 4 - żywica epoksydowa półciekła, utwardzana na zimno, stosowana głównie do wyrobu kitów i szpachlówek. Epidian 430 - epoksydowy kit chemoodporny. Epidian 3 - żywica epoksydowa półciekła służąca do wytwarzania kompozycji do impregnacji na gorąco w elektrotechnice.

Epidian 311 - elastyczny kit epoksydowo-tiokolowy, utwardzany na zimno, stosowany jako masa dylatacyjna w robotach chemoodpornych. Epidian 2 - żywica epoksydowa lana, utwardzana na gorąco. Epidian 1 - żywica epoksydowa do wytwarzania klejów epoksydowych utwardzanych na gorąco, lakierów epoksydowych. Epidian 110 - antykorozyjny lakier epoksydowo-poliamidowy, o wysokiej odporności chemicznej, utwardzany w zakresie temperatur 20-150°C; Epidian 112 - lakier epoksydowo-polamidowy, utwardzany na zimno (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Sztywne poszycie - kiedy warto je zrobić? zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Sztywne poszycie - kiedy warto je zrobić? zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Sztywne poszycie - kiedy warto je zrobić? zdjęcie nr 8 Sztywne poszycie - kiedy warto je zrobić? zdjęcie nr 9 Sztywne poszycie - kiedy warto je zrobić? zdjęcie nr 10
Sztywne poszycie - kiedy warto je zrobić? zdjęcie nr 11
Sztywne poszycie - kiedy warto je zrobić? zdjęcie nr 12 Sztywne poszycie - kiedy warto je zrobić? zdjęcie nr 13 Sztywne poszycie - kiedy warto je zrobić? zdjęcie nr 14
Sztywne poszycie - kiedy warto je zrobić? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sztywne poszycie - kiedy warto je zrobić? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sztywne poszycie - kiedy warto je zrobić? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami