Blog

Hale niedużych rozmiarów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
26.08.2022

Całkowity areał gruntów

W artykule znajdziesz:

Hale niedużych rozmiarów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Całkowity areał gruntów

Podobnie jak w wielu rozwijających się gospodarczo krajach świata, gł. pozycję ekonomiczną odgrywa w Meksyku sektor usługowy. Zatrudniając 51%. czynnych zawodowo mieszkańców, wytwarza 64% ogółu dochodów państwa. Szczególne znaczenie odgrywa tu intensywnie rozwijająca się turystyka. Drugie miejsce w strukturze dochodów PNB zajmują przemysł i górnictwo (28%), zatrudniające łącznie 23% czynnej zawodowo ludności. Na ostatnie miejsce spadło dominujące niegdyś rolnictwo. Chociaż pracuje w tym sektorze aż 26% czynnych zawodowo, to jednak jego udział w tworzeniu PNB sięga zaledwie 8% (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ze względu na niejednorodność środowiska przyrodniczego Meksyku warunki rozwoju rolnic twa są bardzo zróżnicowane Najlepsze możliwości dają obszary nadmorskie pel. części kraju, gdzie występuje dostateczna ilość opadów, a jednocześnie gleby cechują się dużą żyznością (mady i marsze) i nie są narażone na erozję. Podobnie korzystne warunki występują w pd. część Wyżyny Meksykańskiej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wiele spośród pozostałych terenów Meksyku posiada potencjalnie duże możliwości rozwoju rolnictwa pod warunkiem ich właściwego nawodnienia, jako że ok. 2/3 pow. kraju cierpi na niedobór wody. Działania takie prowadzono już w czasach prekolumbijskich, a współcześnie rozwinięto je na skalę, która pozwala Meksykowi uzyskać znaczną samowystarczalność w produkcji podstawowych roślin żywieniowych (kukurydzy, fasoli, ryżu, większości owoców i warzyw). Całkowity areał gruntów poddawanych nawadnianiu przekroczył 5,2 min ha, a pow. gruntów uprawnych zwiększyła się z 7,4% w 1930 do I 3% pow. kraju (uprawnienia budowlane).

Uprawa kukurydzy

Meksyk był jednym z pierwszych krajów Ameryki Łacińskiej, który podjął i przeprowadził gruntowną reformę agrarną. Polegała ona gł. na przejmowaniu ziemi wchodzącej w skład wielkich gospodarstw prywatnych (hacjend) i przekazywaniu jej w użytkowanie tworzonym spółdzielniom rolniczym. Dziś gospodarują one na ok. 50% użytków rolnych. 5% areału gruntów znajduje się w posiadaniu pierwotnych wspólnot indiańskich (na pd. kraju), a pozostałe ziemie należą do małych gospodarstw rodzinnych i prywatnych plantatorów (program egzamin ustny).

Najważniejszą rośliną uprawną pozostaje od wieków kukurydza, stanowiąca podstawę wyżywienia ludności. W 1995 uprawiano ją na łącznym areale 7,5 min ha (ponad 1/3 pow. gruntów ornych), a uzyskane zbiory (16,2 min ton) plasowały Meksyk na 4. miejscu wśród światowych producentów tego zboża. Uprawa kukurydzy rozpowszechniona jest na terenie całego kraju, choć jej największą koncentrację notuje się w stanach: Sonora, Michoacan i Puebla. Spośród pozostałych zbóż największe znaczenie mają pszenica (Sonora, Chihuahua, równina Bajlb, Kordyliera Wulkaniczna) i ryż (wsch. wybrzeże Zatoki Kalifornijskiej, stan Morelos). Istotną rolę odgrywa także uprawa fasoli, prowadzona powszechnie na terenie całego kraju. Meksyk jest jednym z największych jej światowych producentów (5. miejsce) (opinie o programie).

Wymienione uprawy przeznaczone są prawie w całości na pokrycie zapotrzebowania wewnętrznego Meksyku. Na wielu obszarach prowadzi się jednak intensywne rolnictwo, którego produkcja kierowana jest w znacznej mierze na eksport. Do upraw takich zaliczyć można m.in. trzcinę cukrową. Duże znaczenie eksportowe ma także uprawa używek, zwł. kawy (Veracruz, Oaxaca i Chiapas). W jej produkcji (325 tys. t w 1996) Meksyk uplasował się na 4. miejscu w świecie. Niemniej ważnym produktem eksportowym jest tytoń (70% zbiorów w stanie Nayarit) (segregator aktów prawnych).

Spośród roślin przemysłowych na szczególne wyróżnienie zasługują: bawełna (Półwysep Kalifornijski, Sonora, Sinaloa, Coahuila) i henequen (agawa grubowłóknista), uprawiane w rejonie Zatoki Meksykańskiej i na Jukatanie. Meksyk jest światowym liderem w produkcji tego włókna, zaś w produkcji bawełny zajmuje 3. miejsce wśród krajów Ameryki Łacińskiej. Powszechnie uprawia się ponadto pomidory i chili, owoce cytrusowe (pomarańcze, cytryny) i banany, a w mniejszym stopniu także ananasy i winną latorośl, kierowane gł. na eksport (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Hale niedużych rozmiarów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Hale niedużych rozmiarów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Hale niedużych rozmiarów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Hale niedużych rozmiarów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Hale niedużych rozmiarów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Hale niedużych rozmiarów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Hale niedużych rozmiarów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Hale niedużych rozmiarów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Hale niedużych rozmiarów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Hale niedużych rozmiarów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Hale niedużych rozmiarów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Hale niedużych rozmiarów uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami