Blog
Praktyka zawodowa – co robić, żeby została zaliczona?
W artykule znajdziesz:
Praktyka zawodowa – co robić, żeby została zaliczona?
Do uzyskania uprawnień budowlanych nie wystarczy odpowiednie wykształcenie, ponieważ od przyszłego inżyniera wymagane jest także doświadczenie i znajomość przepisów (program na komputer). Z tego właśnie względu bardzo ważne jest odbycie praktyki zawodowej, która jest jednym z niezbędnych warunków, jakie trzeba spełnić, aby móc przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane (program na telefon).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami praktyka zawodowa może odbyć się po zdobyciu dyplomu ukończenia studiów bądź zdobyciu:
• tytułu zawodowego technika,
• tytułu zawodowego mistrza,
• dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w nauczanym zawodzie na poziomie technika (program egzamin ustny).
Praktyka zawsze musi być potwierdzona przez osobę, która jest wpisana na listę członków samorządu zawodowego i posiada uprawnienia budowlane w specjalności wybranej przez praktykanta. Należy pamiętać o tym, że zakres praktyki zawodowej musi odpowiadać zakresowi specjalności uprawnień, o jakie stara się wnioskodawca (opinie o programie).
Praktykę można też odbyć po zakończeniu 3 roku studiów, ale tylko pod warunkiem, że odbyła się ona pod nadzorem osoby mającej odpowiednie uprawnienia i wpisanej na listę członków samorządu zawodowego (segregator aktów prawnych). Do praktyki zawodowej związanej odbywającej się na budowie zalicza się prace polegające na czynnościach inspekcyjno-kontrolnych w organach nadzoru budowlanego, prace w administracji rządowej lub jednostkach samorządu terytorialnego wymagające wykonywania czynności na budowie i obejmujące samodzielne rozwiązywanie zagadnień architektonicznych bądź fachowej oceny zjawisk.
Udział praktykanta
Do praktyki zalicza się także prace wykonywane u zarządcy infrastruktury kolejowej, przy czym w przypadku wymienionych prac każde dwa lata liczy się jako rok praktyki zawodowej na budowie (promocja 3 w 1). Dokumentem, który stanowi potwierdzenie odbycia praktyk zawodowych jest oświadczenie, którego wzór znajduje się w prawie budowlanym. W dokumencie muszą być wskazane roboty budowlane oraz obiekty budowlane, przy których budowie bądź projektowaniu brał udział praktykant.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32