Blog
Całokształt liczb
W artykule znajdziesz:
Całokształt liczb
Całokształt liczb świadczy o znacznej przewadze konstrukcji stalowych z punktu widzenia zaangażowania środków transportowych, przeładunkowych i montażowych nad prefabrykowanymi konstrukcjami żelbetowymi, o konieczności obniżania ciężarów tych ostatnich oraz o konieczności dokładnego analizowania strony ekonomicznej przy wyborze miejsca wykonania prefabrykatów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przekrycie z platwi i płyt składa się z elementów o dużym stopniu elastyczności, lecz małowymiarowych. Zaletą większych wymiarów prefabrykatów mają przekrycia z panwi.
Panwie górne są dwuspadowe i są układane prostopadle do dźwigarów dachowych. Ustabilizowanie położenia panwi względem dźwigarów uzyskane jest przez ujęcie górnych pasów dźwigarów w ramiona, którymi są zakończone panwie po obu stronach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Panwie dolne układane są równolegle do dźwigarów i opierają się na podciągach, których kształt daje możność odprowadzenia wód opadowych od dźwigarów ku środkowi przekrycia dolnego. Transport podwieszony mocowany jest do podciągów. Podciągi oparte są na dolnych pasach dźwigarów łukowych. Zakończone są one rozwidleniami, które obejmują środkowe wieszaki dźwigarów. Jedna z dolnych panwi każdego przęsła konstrukcji ma wykształcone korytko, do którego spływają wody opadowe, skąd dostają się one do rury spustowej. Panwie górne i dolne oraz podciągi są identyczne w konstrukcjach dla siatek 12X6 i 12X12 m.
Szczegóły konstrukcyjne panwi górnych i dolnych dostosowane są do wymagań omawianych konstrukcji latarniowych, co ogranicza zastosowanie panwi wyłącznie do tych konstrukcji. Nie mniej jednak panwie te mogą być traktowane jako elementy typu masowego, których produkcja w zakładach stałych może być ekonomicznie uzasadniona (uprawnienia budowlane).
Celowość wykonania panwi w zakładach stałych uzależniona jest od zapotrzebowania rocznego na tego typu elementy. Dla orientacji obliczymy ilość potrzebnych panwi każdego typu (górne lub dolne) dla jednej hali dużych rozmiarów, np. o powierzchni 1 ha (10 000 m2). Na jedną sekcję hali o powierzchni 12 X 12 = 144 m2 przypada po 12 panwi każdego typu.
Matryce betonowe
Przy założeniu, że panwie wykonywane są w matrycach betonowych, że ilość matryc wynosi 10 sztuk i że z jednej matrycy przy przyśpieszonym dojrzewaniu uzyskuje się 1 panew na dobę otrzymujemy, że 830 panwi będzie wykonywane przez 830 : 10 = 83 dni roboczych, tj. około 3,5 miesięcy (program egzamin ustny). Obliczenie to jest przybliżone, otrzymane jednak liczby świadczą, że przy zapotrzebowaniu panwi dla 3 dużych obiektów matryce i odpowiednie wyposażenie mogą być wykorzystane przez cały rok. Przy przyjętych więc wyżej założeniach produkcja panwi miałaby charakter ciągły, a panwie mogłyby być uważane za element masowy.
Płaszczyzny świetlików są tu prostopadłe do płaszczyzn dźwigarów dachowych. Środek ciężkości dźwigarów znajduje się niżej poziomu podparcia ich na słupach, dzięki czemu dźwigary są stateczne. Płyty panwiowe są elementem typu masowego, który powinien być wykonywany w zakładach stałych w formach betonowych lub stalowych (opinie o programie). Dźwigary ze względu na duży ciężar należy wykonywać w zakładach polowych przy budowie. Najekonomiczniejszym sposobem ich produkcji jest wykonanie w stosach w formach podnoszonych. Zakład połowy powinien dysponować dźwigiem (najlepiej bramowym) i wózkiem transportowym o udźwigu odpowiadającym ciężarowi dźwigara, tj. równym 7,6 ton. W czasie montażu dźwigary powinny być dostarczone na wózkach w bezpośredni zasięg dźwigu montażowego, którym w danym przypadku może być samojezdny dźwig gąsienicowy typu E-1004 (segregator aktów prawnych).
W trakcie montażu dźwigary pomimo stateczności oparcia należy zabezpieczyć stężeniami montażowymi przed ewentualnym wywróceniem się, jakie może nastąpić przy przypadkowym uderzeniu w górną jego część jednym z montowanych elementów. Ramy poprzeczne składają się ze słupów skrajnych jednowspornikowych, słupów środkowych dwuwspornikowych i ram świetlików (od kształtu tych 3 elementów konstrukcja otrzymała nazwę „FMT”) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32