Blog

09.09.2021

Cegła cementowa

W artykule znajdziesz:

Cegła cementowa

Cegła cementowa

Dodanie wapna do zaprawy cementowej w różny sposób wpływa na jej wytrzymałość. W tłustych zaprawach cementowych domieszka wapna w niewielkich ilościach zwiększa, a w znaczniejszych obniża wytrzymałość zaprawy (program uprawnienia budowlane na komputer). W chudych zaprawach cementowych domieszka ciasta wapiennego nawet w ilościach większych od 1 do 2 części na jedną część cementu wpływa dodatnio na wytrzymałość zaprawy. Tak więc zaprawa cementowo-wapienna o proporcji objętościowej 1:1: 7 osiąga wytrzymałość zaprawy cementowej 1 : 5, a zaprawa 1:1:12 - nawet większą wytrzymałość niż zaprawa cementowa 1:9.

Zaprawy cementowo - wapienne dzięki swym zaletom i ze względów ekonomicznych mają bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Stosuje się różne proporcje składników w tych zaprawach. Jeśli warunki wykonywania budowy nie określają proporcji zaprawy, wówczas pod pojęciem zaprawy cementowo-wapiennej należy rozumieć:
a) przy robotach murarskich - zaprawę o proporcji 1 : 2 : 10 objętościowo,
b) przy robotach tynkarskich - zaprawę o proporcji 1:1:7 objętościowo (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Cegła cementowa produkowana jest z cementu portlandzkiego, piasku i wody.
Stosunek objętościowy poszczególnych składników waha się w dość znacznych granicach: na jedną część cementu daje się 4 do 8 części piasku lub tablica 3-4 pospółki drobnoziarłość aż do równomiernego rozprowadzenia wody w masie. Mieszanie może odbywać się ręcznie lub w zaprawiarkach, albo w betoniarkach wolnospadowych bądź przeciwbieżnych.
Formowanie odbywa się za pomocą ceglarki lub w formach rozbieralnych drewnianych, okutych blachą.
Najczęściej stosuje się ceglarki 5-cegłowe (uprawnienia budowlane).

Współczynnik przewodzenia ciepła

Cegły cementowe uformowane w ceglarce pozostają na podkładkach metalowych w ciągu 1 do 2 dni, a następnie ustawia się je na rąb, gdzie pozostają nie mniej niż 4 tygodnie. Przez pierwsze 7 dni cegłę należy polewać wodą oraz chronić przed słońcem i wiatrem. Chcąc przyśpieszyć proces twardnienia cegieł, można stosować naparzanie w wodzie o temperaturze ok. 80°C lub w parze wodnej niskoprężnej. Najlepsze wyniki uzyskuje się przez stosowanie autoklawizacji, tj. naparzania w parze wodnej pod ciśnieniem 3-h5 at n.
Współczynnik przewodzenia ciepła przyjmuje się do obliczeń równy A = 1,0 kcal/mh°C.

Ze względu na stalowoszarą barwę cegły cementowe stosuje się na okładziny elewacji budynków mieszkalnych i przemysłowych (program egzamin ustny).
Budynki nie ogrzewane można wnosić z cegły cementowej. W budynkach ogrzewanych wykonanych z cegły cementowej, widoczne są po pewnym czasie (kilka lat) rysy na powierzchni ścian spowodowane, między innymi, dużym współczynnikiem rozszerzalności (wewnętrzna część ściany bardziej nagrzewa się i rozszerza niż warstwy zewnętrzne).
Dachówki cementowe są produkowane z zaprawy cementowej, tj. z cementu portlandzkiego 250, piasku i wody (opinie o programie). Poszczególne składniki (cement, woda i piasek) powinny odpowiadać wymaganiom stawianym przez odpowiednie normy. Piasek powinien ponadto posiadać minimum wolnych przestrzeni między ziarnami, ziarna zaś muszą być kwarcowe.

Stosunek objętościowy poszczególnych składników wynosi: cement : piasek = 1 : 2,5 do 3. Receptura ta uzależniona jest od uziarnienia piasku oraz grubości produkowanych dachówek. Przy dachówkach cieńszych o grubości 8-^9 mm należy stosować więcej cementu, przy grubszych zaś - powyżej 9 mm - stosunek cement : piasek =1:3 jest wystarczający.
Ilość dodawanej do zaprawy wody powinna być tak dobrana, by masa była dobrze urabialna (segregator aktów prawnych). Zbyt duża ilość wody powoduje łatwiejsze formowanie, lecz wyroby są bardziej porowate, a zatem przesiąkliwe. Najczęściej stosowana ilość wody wynosi 15-:- 20% ciężaru piasku i cementu łącznie.

Początkowo miesza się dokładnie piasek z cementem, a następnie dolewa się wodę i ponownie miesza całość.
Mieszanie może odbywać się ręcznie lub w zaprawiarkach, albo w betoniarkach wolnospadowych bądź przeciwbieżnych.

Formowanie odbywa się w dachówczarkach obsługiwanych ręcznie lub w dachówczarkach-automatach. Przy formowaniu dachówki sposobem ręcznym (na dachówczarkach) podkładki muszą być smarowane ropą naftową, aby po związaniu cementem łatwo odchodziły od dachówek (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami