Blog

Wysoka temperatura zdjęcie nr 2
22.02.2021

Ustroje rozporowe

W artykule znajdziesz:

Ustroje rozporowe

Wysoka temperatura zdjęcie nr 3
Ustroje rozporowe

Typ mostu leżajowego o belkach pojedynczych lub złożom ch spotyka się najczęściej w mostach tymczasowych.
Belki pojedyncze. Mosty o belkach pojedynczych luźnych nie związanych poprzecznie budowane są o niewielkich rozpiętościach od 3 do 6 m. Oparcie mostu leżajowego na przyczółku kamiennym lub betonowym za pośrednictwem ławy dębowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Oparcie na jarzmach i przyczółkach drewnianych stanowi oczep dębowy wpuszczony w belki.

Oparcie belek na
Jodełka mają za zadanie umożliwienie podparcia belek na jarzmach pojedynczych oraz zmniejszenie rozpiętości przez przesunięcie punktu podparcia belki poza podporę. Na skrajnych podparciach siodełek stosować nie należy. Wymiary siodełka powinny odpowiadać wymiarom belki, długość siodełka zależy od rozpiętości mostu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Belki łączy się z siodełkami przeważnie na śruby rzadziej stosuje się oprócz śrub kliny.
W mostach wysokich stosuje się siodełka podparte na obu końcach zastrzałem.

Belki złożone składają się z dwóch lub trzech belek leżących na sobie, związanych za pomocą śrub i klamer. Tarcie w belkach wywołane naciąganiem śrub nie może zespolić belki w jedną całość, szczególnie w zachodzącym procesie zsychania drewna, przesuwanie belek po sobie jest nieuniknione. Belki złożone, tak połączone, liczy się jakgdyby każda z belek pracowała osobno.
Idealne zespolenie belek leżących na sobie jest praktycznie niemożliwe; zawsze bowiem belki mogą się po sobie przesunąć w chwili ugięcia, niezależnie od sposobu ich łączenia, np. na kliny, klocki, zęby (uprawnienia budowlane).

Ustroje rozporowe stanowią belki podłużne, podparte konstrukcją rozporową o kształcie trójkątnym, trapezowym lub wielobocznym. Charakteryzują się parciem poziomym wywieranym na podpory. Działanie parcia poziomego można wyeliminować stosując
kleszcze drewniane lub ściągi stalowe. Stosuje się je dla rozpiętości 8H-25 m.
Rozróżnia się rozpornice trójkątne pojedyncze i trójkątne podwójne, zwane ustrojem Heinzerlinga. Stosowane są często w mostach kolejowych. Charakteryzują się one ustrojem sztywnym. Belka pomostowa wykonana w całości jest belką ciągłą dwu- rozpornicy trójkątnej.

Belki o rozpornicy trapezowej pojedynczej i podwójnej w przeciwieństwie do rozpornic trójkątnych stanowią ustrój chwiejny. Stosowane są one w mostach drogowych przyjmuje rozpór z zastrzałów. Dlatego obciążenia pionowe przekazuje się na podpory jako reakcje pionowe.
Rozróżnia się ustroje trójkątno-wieszarowe oraz trapezowo-wieszarowe (program egzamin ustny).
Najczęściej stosowanymi mostami tymczasowymi przy przekraczaniu rzek, strumieni czy sztucznych kanałów, w miejscach budowy obiektów przemysłowych są mosty półstałe, drewniane z dźwigarami stalowymi.

Belki wieszarowe

Belki wieszarowe stosuje się w mostach drogowych i kładkach, wtedy gdy wysokość konstrukcyjna uniemożliwia wykonanie konstrukcji zastrzałowej. W ustrojach wieszarowych pas dolny. Most drewniany o dźwigarach głównych stalowych, stężonych za pomocą blachy wygiętej w kształcie ceownika. Pokład górny składa się z bali grubości 5 cm ułożonych w jodełkę na podkładzie z bali podłużnych grubości 10 cm (opinie o programie). Poprzecznice wykonano z drewna okrągłego jednostronnie sfazowanego. Łożyska z blachy stalowej są dostosowane do szerokości stopki dźwigarów głównych.

Płyta łożyska przymocowana jest do oczepu wkrętami. Łożysko stałe różni się od łożyska ruchomego płytkami stalowymi przyspawanymi w miejscu podparcia dźwigarów głównych (zabezpieczają one dźwigar przed przesuwem).
W razie krótkiego okresu użytkowania obiektu mostowego oraz małego natężenia ruchu dźwigary można układać bezpośrednio na oczepy przymocowując za pomocą łapek i wkrętów (segregator aktów prawnych).
Wzniesienie spodu konstrukcji nad poziomem wody uzależnia się od przewidywanego okresu użytkowania mostów. Dla mostów budowanych na jeden sezon spód konstrukcji umieszcza się na wysokości 0,50 m nad przewidywanym poziomem „niskiej wody”. Dla mostów, których czas trwania przewiduje się dłuższy niż jeden rok, spód konstrukcji powinien wznosić się 0,30 m nad poziomem „dziesięcioletniej wielkiej wody”.

Niezależnie od okresu użytkowania mostu wszystkie elementy drewniane należy odpowiednio impregnować (promocja 3 w 1).
Mosty rozbieralne składane i przenośne mają konstrukcję nośną przystosowaną do wielokrotnego montażu i demontażu. Wykonuje się je najczęściej w okresie katastrof i zniszczeń (wojna, powódź itp.).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wysoka temperatura zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wysoka temperatura zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wysoka temperatura zdjęcie nr 8 Wysoka temperatura zdjęcie nr 9 Wysoka temperatura zdjęcie nr 10
Wysoka temperatura zdjęcie nr 11
Wysoka temperatura zdjęcie nr 12 Wysoka temperatura zdjęcie nr 13 Wysoka temperatura zdjęcie nr 14
Wysoka temperatura zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wysoka temperatura zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wysoka temperatura zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami