Blog
Cegła cementowa
W artykule znajdziesz:
Cegła cementowa
Stosunkowo znaczną ilość budynków wykonano u nas w okresie międzywojennym z elewacjami z cegły cementowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Jednakże ściany o łącznej grubości 2 cegieł z licówką z cegieł cementowych o normalnym wiązaniu (pospolitym lub krzyżykowym) z resztą muru wykonanego z cegieł z gliny palonej okazały się znacznie gorsze pod względem termicznym od jednolitego muru ceramicznego o tej samej grubości. Mieszkania z takimi ścianami są zimne, a wilgoć nierzadko przenika przez mury na wskroś. Takie ściany nie nadają się w naszym klimacie.
W oblicówkach tych nie ma cegieł cementowych główkowych, które najbardziej przewodzą ciepło i wilgoć, a grubość ściany została powiększona do 62 lub 58 cm. W odmianie a powierzchnia o wyglądzie jak w wiązaniu pospolitym licowana jest dziewiątkami i beleczkami, w odmianie b mamy oblicówkę z pionowo ustawionych beleczek przedzielonych warstwami wozówek, w odmianie c mamy deseń w szachownicę wykonany z beleczek i wozówek, w odmianie d w powierzchni widoczne są same wozówki wykonane z cegieł o normalnych wymiarach i z płytek 2,5 X 6 X X 27 cm. Tymi sposobami uzyskać można różnorodne wątki urozmaicające powierzchnię elewacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Chcąc rozjaśnić i ożywić niezbyt miłą szarą barwę cegieł cementowych można wyprodukować licówki, które by na jednym swym boku miały warstwę z zaprawy cementowej rozjaśnionej mielonym białym marmurem.
Oblicowanie cegłami cementowymi jest stosunkowo bardzo tanie w porównaniu z oblicowaniem ze specjalnych licówek ceramicznych, a nawet tańsze od dobrych szlachetnych wypraw, należy jednak zwrócić uwagę, że w wielu elewacjach po pewnym czasie powstały zniszczenia powierzchniowe polegające na odkruszaniu się i odpadaniu materiału od strony zewnętrznej licówek (uprawnienia budowlane).
Powodem tego jest zły wyrób, nie odpowiadający wymaganiom norm. przeważnie zawierający zbyt małą ilość cementu.
Przy stosowaniu licówek cementowych powierzchniowych sprawa zapewnienia przyczepności do muru jest jeszcze ważniejsza niż przy licówkach ceramicznych, a to dlatego, że mur ceglany ma współczynnik rozszerzalności liniowej cieplnej s = 5-6 • 10-6 (program egzamin ustny).
Oblicowanie cegłami cementowymi
Wyroby cementowe mają 8C = ok. 10 • 10 fi, a więc różnica wydłużeń termicznych jest prawie dwukrotna. Najlepsze są z tego względu licówki z zakotwionymi w nich prętami stalowymi. Przy licowaniu mniejszymi płytkami zakotwienie osiąga się przez przyczepność kotewek do warstwy zaprawy cementowej, na której układa się płytki. Jeżeli wymiary płyt są znaczne, np. 30 X X 30 cm i więcej, wówczas zakotwione w nich druty należy zaczepić za pręty poziome umocowane do muru kotewkami.
Zaprawa, w tym przypadku o konsystencji rzadkiej, zalewana jest od góry w przestrzeń między licówką i murem (opinie o programie).
Oblicówki z cegieł wapienno-krzemowych wykonuje się na tych samych zasadach co z cegieł cementowych.
Płyty-licówki wapienno-krzemowe powinny mieć wymiary dostosowane do formatów cegieł lub innych elementów i do grubości spoin muru, przy czym grubości spoin między płytami wynoszą 4-5 mm.
A więc przy grubości spoin muru ceglanego 12 mm płyty mogą mieć wysokość 226, 303, 380 mm. Długość płyt wynosi 255, 385, 515, 645 mm (segregator aktów prawnych).
Grubość płyt wynosi przeważnie 25 - 35 mm.
Każda płyta zaopatrzona jest od tyłu w 3 pętle z drutu o średnicy 4-6 mm w celu przepuszczenia prętów mocujących ją do
muru. Pętle te powinny się znajdować w określonych miejscach płyt, aby pasowały do kotwi umieszczonych w spoinach wspornych muru. Kotwie z drutu o średnicy 6 mm wpuszcza się w mur na głębokość co najmniej 15 cm.
Zarówno kotwie, jak i pętle powinny być przed ułożeniem powleczone mlekiem cementowym w celu zapobieżenia rdzewieniu (promocja 3 w 1).
Przestrzeń między płytami i murem ceglanym, która ma wynosić 1 cm, zapełnia się zaprawą cementową; w miejscach, gdzie są pętle, przestrzeń tę powiększa się przez przesunięcie cegieł zaplecza do wewnątrz. W ZSRR płyty ustawia się równocześnie z wykonywaniem muru.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32