Blog

Wtórny ustrój nośny zdjęcie nr 2
24.03.2020

Cegła klinkierowa

W artykule znajdziesz:

Cegła klinkierowa

Wtórny ustrój nośny zdjęcie nr 3
Cegła klinkierowa

Odchylenia powierzchni bocznych i czołowych od pionu oraz ewentualne skrzywienia tych powierzchni nie mogą przekraczać 5 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).
W dostarczanej partii wyrobu Co najmniej 30% pustaków powinno być ocechowane znakiem wytówrni. Warunki przewozu i składowania nie różnią się od warunków podanych dla pustaków wentylacyjnych.
Odbiór techniczny i ilościowy elementów oraz ich składowanie odbiór techniczny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Odbiór techniczny elementów i podział ich na gatunki powinien być przeprowadzany w wytwórni. Na budowie zaś sprawdza się elementy tylko wyrywkowo, dokonując oględzin kilkunastu sztuk pobranych z dostarczonej partii materiału w celu zbadania, czy cechy ogólne elementów omówione w punkcie B odpowiadają warunkom określonym dla poszczególnych gatunków materiału.

W przypadku stwierdzenia. że jakość elementów odbiega od przepisanych warunków, należy zawiadomić o tym służbę kontroli technicznej przedsiębiorstwa, która powinna spowodować dokładne zbadanie materiału i ewentualnie przekwalifikować go do niższych gatunków lub odrzucić.
Odbiór ilościowy. Elementy ceramiczne ścienne odbiera się w sztukach. Cegłę dostarczaną luzem oraz pustaki układa się do obmiaru i składowania w stosy (kozły) w ilościach podanych przy omawianiu sposobu składowania poszczególnych elementów. Cegłę dostarczaną w pojemnikach klatkowych (kontenerach) przyjmuje się wg pojemności pojemnika (uprawnienia budowlane).
Składowanie. Cegłę i pustaki układa się w przylegające do siebie stosy na wyrównanym i odwodnionym terenie. Elementy otworowe należy zakładać otworami (przelotowymi) do góry.
W okresie zimowym elementy składowane na otwartej przestrzeni należy przykrywać prowizorycznymi daszkami w celu zabezpieczenia stosu przed oblodzeniem (program egzamin ustny).

Cegły kanalizacyjne

Cegły te stosowane są do budowy sieci kanalizacyjnej wymagającej szczelności i odprowadzającej ścieki nieagresywne, tj. nie zawierające kwasów i ługów przemysłowych. W zależności od formatu rozróżnia się trzy typy cegieł:
KP - cegły prostej o kształcie i wymiarach cegły zwykłej,
KG 55 - cegły klinowej o jednej płaszczyźnie pochylonej,
KQ 45 - cegły klinowej o dwu płaszczyznach pochylonych.
Wytrzymałość na ściskanie cegły prostej ok. 150 kG/cm2, cegły klinowej ok. 80 kG/cm2; dopuszczalna nasiąkliwość I2%.
Cegła kanalizacyjna powinna być mrozoodporna.
Cegły powinny mieć powierzchnie zewnętrzne równe, bez złuszczeń, odprysków i głębokich szczerb. Maksymalna liczba cegieł połówkowych w dostarczonej partii nie może przekraczać 3%. Około 30% z dostarczonej partii cegieł powinno być ocechowanych znakiem wytwórni (opinie o programie).
Każdy z typów ma 4 odmiany różniące się między sobą zbieżnością ścianek dostosowaną do typowych średnic kominów. Odpowiednio do długości (typu) cegła ma otwory przelotowe o przekroju elipsowatym prostopadłe do podstaw w liczbie od jednego do pięciu.
Kominówki wytwarzane są w dwu klasach wytrzymałości: 250 i 180.
W zakresie cech zewnętrznych wymaga się, aby cegła miała płaszczyzny podstaw i boków podłużnych płaskie, krawędzie ostre, przy czym krawędzie powierzchni płaskich powinny być proste. Skrzywienia powierzchni i krawędzi od płaszczyzn podstaw i płaszczyzn bocznych nie mogą przekraczać 3 mm (segregator aktów prawnych).
Cegła może mieć jedno pęknięcie na powierzchni licowej, z tym że szerokość tego pęknięcia powinna być mniejsza niż l mm, a jego głębokość nie może przekraczać 8 mm.
Dopuszczalne odchyłki wymiarowe kominówki.

Co najmniej 30% ogólnej liczby cegieł w dostarczonej partii powinno być ocechowane nazwą wytwórni. Cegła klinkierowa (promocja 3 w 1). Jest to rodzaj cegły (PN-71/B-12008) stosowany na konstrukcje murowe o dużym obciążeniu, budowle wodne oraz na wykładzinę konstrukcji narażonych na uderzenia mechaniczne, działanie kwasów lub stałej wilgoci.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wtórny ustrój nośny zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wtórny ustrój nośny zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wtórny ustrój nośny zdjęcie nr 8 Wtórny ustrój nośny zdjęcie nr 9 Wtórny ustrój nośny zdjęcie nr 10
Wtórny ustrój nośny zdjęcie nr 11
Wtórny ustrój nośny zdjęcie nr 12 Wtórny ustrój nośny zdjęcie nr 13 Wtórny ustrój nośny zdjęcie nr 14
Wtórny ustrój nośny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wtórny ustrój nośny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wtórny ustrój nośny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami