Blog
Cegła palona
W artykule znajdziesz:
Cegła palona
Betony o ciężarze objętościowym ok. 1800 kG/m3 mają właściwości izolacyjne zbliżone do właściwości ciepłochronnych muru ze zwykłych cegieł palonych. Natomiast betony o mniejszym ciężarze objętościowym odznaczają się większą zdolnością izolacyjną, gdyż są one bardziej porowate, a zawarte w porach powietrze jest gorszym przewodnikiem ciepła aniżeli beton (program uprawnienia budowlane na komputer).
Współczynnik przewodzenia ciepła maleje w miarę obniżania się ciężaru objętościowego (wzrostu porowatości), zwiększa się zaś ze wzrostem wilgotności materiału.
Przy sporządzaniu tablicy przyjęto zawartość wilgoci normalnie występującej w rozpatrywanych materiałach oraz uwzględniono temperaturę powyżej 0°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Jak wynika z rubryki 4 tej tablicy, normalna wilgotność materiałów jest bardzo różna; różnorodność ta jest spowodowana wyższą sorpcją wilgoci przez materiały o dużej porowatości w porównaniu z materiałami mniej porowatymi, wskutek odrębności ich struktury, kształtu, wielkości porów itp.
Cegła palona wykazuje wilgotność średnią 0,5%, natomiast wilgotność lekkiego betonu (żużlobetonu lub pianobetonu) wynosi średnio 13%. Ta różnica sorpcji wilgoci powiększa przewodność cieplną lekkich betonów i powoduje, że wartość izolacyjna żużlobetonu o ciężarze objętościowym 1,6 (X = 0,58) równa się w przybliżeniu wartości izolacyjnej = 0,59) cegły o ciężarze objętościowym znacznie większym (uprawnienia budowlane).
Porównując przytoczone zestawienie z danymi łatwo zauważyć, że w warunkach laboratoryjnych materiały o jednakowym ciężarze objętościowym wykazują w przybliżeniu tę samą wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Przejście z warunków laboratoryjnych do rzeczywistych warunków budowli niemal nie wpływa na przewodność cegły palonej, podczas gdy zdolność izolacyjna betonów lekkich przy wzroście wilgotności poważnie się obniża.
W miarę obniżania się ciężaru objętościowego lekkich betonów zmniejsza się ich sprężystość i wytrzymałość.
Jeżeli ciężar objętościowy lekkiego betonu wynosi nie mniej niż 0,6 kG/dcm3, to taki beton można uważać za materiał konstrukcyjny (program egzamin ustny).
Oznacza to, że ściana z lekkiego betonu, mająca wysokość jednej kondygnacji, może przenosić bezpiecznie obciążenie równe co najmniej ciężarowi własnemu ściany oraz obciążeniu od dachu i jednego stropu.
Lekki beton o ciężarze objętościowym mniejszym niż 0,6 kG/dcm3 można używać jako materiał wypełniający, z którego wykonana ściana o wysokości jednej kondygnacji może jedynie dźwigać własny ciężar, albo stosować do izolacji ciepłochronnej ścian, dachów lub stropów (opinie o programie).
Kruszywa sztuczne
Ze względu na ciężar objętościowy rozróżnia się dwa rodzaje lekkich betonów:
a) konstrukcyjne (gdy C0 - 600 kG/m3),
b) izolacyjne (gdy CG Podział ten jest orientacyjny, gdyż niektóre betony o ciężarze mniejszym niż 600 kG/m3 mają znaczną wytrzymałość i mogą być uważane za konstrukcyjne (np. mikroporyt).
Kruszywo stosowane do betonów lekkich odznacza się w porównaniu z kruszywem używanym do betonów zwykłych dużą różnorodnością.
Kruszywa mogą być mineralne lub organiczne, przy czym kruszywo mineralne może być naturalne lub sztuczne (segregator aktów prawnych).
Z kruszyw mineralnych stosuje się kruszywo zwykłe (używane do betonów zwykłych), lekkie kruszywa naturalne (np. pumeks) lub sztuczne, albo też kruszywa w postaci pyłów lotnych o dużej miałkości.
Do kruszyw sztucznych należy zaliczyć przede wszystkim kruszywa otrzymane przez spiekanie glin lub odpadów górniczych (np. skał płonnych).
Najczęściej stosowane kruszywa sztuczne to gliniec (glina palona, porowata) i keramzyt, otrzymywane przez spiekanie niektórych gatunków glin w piecach obrotowych. W Anglii stosuje się lekkie kruszywo sztuczne, zwane aglitem. Aglit otrzymuje się przez szybkie wyprażanie surowców w odpowiednim urządzeniu, umożliwiającym użycie nie tylko specjalnej gliny, lecz również glin mało wartościowych, odpadów z hałd górniczych (np. łupków) oraz popiołów przemysłowych (promocja 3 w 1)..
Do kruszyw organicznych zalicza się trociny, wiórki drzewne, paździerze itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32