Blog

17.11.2019

Ceglany dom bez fundamentu

W artykule znajdziesz:

Ceglany dom bez fundamentu

 

Ceglany dom bez fundamentu

Dawne budownictwo oparte było głównie na ceglanych domach (program na komputer). Niewiele już pozostało takich budynków, ale ich nieliczni właściciele mogą się bardzo mocno zdziwić, gdy postanowią przeprowadzić prace renowacyjne. Jak się okazuje, modernizacja tego typu domów jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ niektóre budynki, nie posiadają fundamentu.

Całość utrzymuje się na ceglanej ścianie, która jest wkopana bezpośrednio wiele centymetrów poniżej. Domy tego typu nie wyróżniają się szczególną architekturą, są to zazwyczaj budynki proste i nie wymagają nawet dodatkowego otynkowania (program na telefon). Szkoda jednak, że wraz z pomysłem dobudowania określonej części do domu, może się okazać, że fundamentu nie ma, a całość opiera się jedynie na cegle umiejscowionej w piasku. W takich wypadkach niebezpiecznie jest przeprowadzać jakiekolwiek prace budowlane i trzeba mieć w świadomości fakt, że brak fundamentów zwiększa tylko ryzyko wypadku (program egzamin ustny). Ogólne prawo budowlane mówi wyraźnie o tym, że dom powinien być posadowiony, co najmniej poniżej głębokości przemarzania gruntu. Opis ten dotyczy głównie gruntów wysadzi-nowych, czyli takich, które podczas ogólnego zamarzania, mogą zwiększać objętość (opinie o programie).

Trzeba jednak pamiętać, że im cieplej, tym szybciej grunt rozmarza, a co za tym idzie, wysadzone ściany, mogą tracić wytrzymałość i pękać. W tym wypadku powinniśmy zatrudnić odpowiedniego projektanta z uprawnieniami budowlanymi, taka osoba pomoże nam rozwiązać problem. Cały grunt powinien być posadowiony co najmniej na głębokości 50 cm. Jeśli można, to trzeba się pokusić nawet o jeszcze większą głębokość, ale tutaj decyzja należy już w całości do projektanta domu (segregator aktów prawnych).

Zbrojone łatwy fundamentowe


Na pewno o modernizacji już istniejącego domu można całkowicie zapomnieć, ale w przypadku budowy nowego, bez problemu można zastosować zbrojone łatwy fundamentowe. Na pewno stosowne zbrojenia powstrzymają nierównomierne osiadanie gruntu, a także liczne drgania, które mogą doprowadzić do zniszczenia ścian. Warto się zabezpieczyć i skorzystać z nowego rozwiązania, które zapewni nam jakość i trwałość domu na lata (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami