Blog
Podłużne żebra płyty betonowej
W artykule znajdziesz:
Podłużne żebra płyty betonowej
Wzdłuż podłużnych żeber płyty betonowej wykonane są wycięcia z wystającymi końcami poprzecznych wkładek o zamkniętych obwodach. Zabetonowanie tych wycięć zapewnia współpracę sąsiednich płyt ze sobą (program uprawnienia budowlane na komputer).
W pobliżu obydwóch podpór w płycie stropowej wytworzone są koryta z żebrami odwróconymi do góry. Z żeber czołowych wystają wkładki podłużne sięgające po zmontowaniu płyt na podciągach do czoła płyty sąsiedniego przęsła. Z górnych powierzchni podciągów o przekroju teowym wystają strzemiona. Wypełnienie koryt betonem monolitycznym przekształca układ belek wolnopodpartych stropu w układ ciągły. Jednocześnie ulega dużemu wzmocnieniu przekrój poprzeczny podciągu przez zwiększenie wysokości z 45 do 73 cm i wytworzenie przekroju teowego o szerokich i grubych półkach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zachodzące za siebie pręty płyt wytwarzające ciągłość ustroju są w prefabrykatach dla ułatwienia montażu odginane do góry i wyprostowywane dopiero po ułożeniu płyt na podciągach.
Podciągi zostają połączone ze sobą i ze słupami w ustrój ramowy. Połączenie ramowe zostaje uzyskane przez zabetonowanie wystających z podciągów i ze słupów wkładek zbrojenia. Głowice słupów mają podwójne rozwidlenie, jedno służące do dogodnego statecznego oparcia podciągów, drugie - w kierunku prostopadłym do poprzedniego - dla oparcia belek stężających (uprawnienia budowlane).
Po zmontowaniu podciągów, belek i płyt stropowych powstają między tymi elementami zamknięte ze wszystkich stron przestrzenie przeznaczone do wypełnienia betonem monolitycznym i nie wymagające przy betonowaniu deskowania.
Podciągi zakończone są obustronnie skosami. Wykonanie skosów w prefabrykatach nieco komplikuje formy, lecz zmniejsza jednocześnie ilość zbrojenia potrzebnego do przejęcia momentów ujemnych, przez co upraszcza konstrukcję węzła podporowego i upraszcza jego betonowanie (program egzamin ustny).
Połączenie
Połączenie to wykonane jest przez obetonowanie wzajemnie przekrywających się wkładek zbrojenia wystającego z fundamentu i ze słupa. Dla umożliwienia wypełnienia betonem przestrzeni między deskowaniem i nogą słupa we wszystkich jego bocznych powierzchniach wykonane zostały ukośne otwory, przez które doprowadzony jest beton (opinie o programie).
Zaletą opisanej konstrukcji jest uzyskanie wysokiego stopnia monolityczności połączeń i dużej sztywności przestrzennej nie ustępującej w sposób istotny konstrukcjom wykonywanym metodą monolityczną. Zostało to jednak osiągnięte kosztem zastosowania skomplikowanych kosztownych w formowaniu płyt stropowych i dużej ilości procesów monolitycznych na budowie.
Zastosowany w konstrukcji sposób połączenia słupów ze sobą i z fundamentem nie jest korzystny z punktu widzenia montażowego.
Po ustawieniu słupa w pionie na właściwym poziomie może on być zwolniony z haka żurawia montażowego dopiero po ustawieniu montażowych stężeń. Stężenia te nie mogą być zdemontowane przed uzyskaniem wymaganego stopnia twardości betonu w połączeniu. Opóźnia to oczywiście i komplikuje prace montażowe. Montaż natomiast pozostałych prefabrykatów nie przedstawia żadnych trudności i nie wymaga stosowania jakichkolwiek stężeń lub rusztowań montażowych. Układanie na stropie dużych ilości betonu monolitycznego związane jest z koniecznością zorganizowania na budowie jego produkcji i transportu i ewentualnej ochrony przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, co należy do ujemnych stron tej konstrukcji (segregator aktów prawnych).
Połączenie podciągów ze sobą i słupami jest złączem uniwersalnym, w którym w jednym miejscu łączone są wszystkie wkładki nie tylko podciągów, lecz i słupów.
Połączenie to wykonane jest w miejscu, w którym występują największe momenty zarówno w podciągach, jak i słupach, a więc w miejscu niedogodnym do łączenia ze względu na duże zagęszczenie zbrojenia.
Inny sposób podziału konstrukcji na elementy przyjęty został w konstrukcji szkieletowej biblioteki w Łodzi (promocja 3 w 1). Jest to budynek 3-traktowy o 12-tu kondygnacjach z wystającymi wspornikami, na których oparte są prefabrykaty ścian zewnętrznych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32