Blog

01.07.2021

Ceglarka

W artykule znajdziesz:

Ceglarka

Ceglarka

Ceglarkę obsługuje zwykle 2 robotników: jeden pracuje przy ceglarce i formuje cegły, drugi odnosi je na miejsce suszenia, uwalnia podkładki i odnosi je do ceglarki (program uprawnienia budowlane na komputer). Wydajność takiego 2-osobowego zespołu przy pracy na ceglarce 5-cegłowej wynosi od 1000 do 1600 sztuk cegieł dziennie, jeśli mieszanka cementowo- gliniana dostarczana jest do ceglarki przez innych robotników.

Ceglarka wykonana z desek sposobem ciesielskim (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stół ceglarki ma wycięty w środku otwór, w którym umieszczona jest stalowa forma na jedną cegłę. Boki formy są nieruchome i wystają całkowicie ponad powierzchnię stołu, natomiast dno unosi się razem z podkładką przez naciśnięcie nogą dźwigni. Po napełnieniu formy tworzywem ubija się go drewnianym ubijakiem. Następnie po wygładzeniu górnej powierzchni strychulcem kładzie się na wierzch cegły podkładkę stalową i przez naciśnięcie nogą dźwigni wypycha się cegłę z formy i zdejmuje z ruchomej podstawki. Trzymając za obie podkładki stalowe, dolną i górną, obraca się cegłę na rąb i ustawia się na półce do suszenia (uprawnienia budowlane). Ceglarkę taką obsługuje zwykle P robotnik, który w ciągu 8 godzin wykonuje przeciętnie od 400 do 600 szt. cegieł.

Bloki pełne wyrabia się zazwyczaj o wymiarach odpowiadających wielokrotności cegły 6,5x12x25 cm, a więc 2, 4, 6 lub 8 cegłowe. Produkcja bloków z tworzywa cementowo-glinianego na budowie odbywa się zazwyczaj przy użyciu prostych form wykonanych we własnym zakresie. Można stosować formy drewniane obite blachą lub lepiej metalowe. Zwykle wykonuje się formę na 2 do 4 bloków i obsługuje ją 2 ludzi. Po ubiciu i wygładzeniu powierzchni bloku w formie odwraca się formę i pozostawia świeże elementy na podkładkach drewnianych lub też układa się je na wyrównanym terenie na podsypce piaskowej.

O wiele korzystniejszą metodą produkcji bloków pełnych wielocegłowych, zwiększającą poważnie wydajność pracy przy mniejszym wysiłku robotnika, jest wyrób bloków cementowo-glinianych na stołach wibracyjnych. Stół wibracyjny jest dość prostym urządzeniem składającym się z podstawy zespawanej z ceowników, na której znajduje się stół podparty na czterech nóżkach za pomocą gumowych amortyzatorów. Do stołu przymocowany jest obracający się na wale mimośród. Wał z mimośrodem napędzany jest za pomocą przekładni pasowej lub bezpośrednio od silnika elektrycznego ustawionego obok lub pod stołem wibratora (program egzamin ustny).

Bloki pełne

Niezależnie od przyśpieszenia produkcji bloków wibracja zapewnia wyższą wytrzymałość i lepszą jakość wyrobu. Porównanie wytrzymałości bloków: wibrowanego i ubijanego ręcznie, wykonanych z mieszanki cementowo-glinianej o tym samym stosunku składników, wypadnie zawsze na korzyść bloku wibrowanego (opinie o programie).
Dlatego też tam, gdzie tylko możliwe jest zaopatrzenie wytwórni w energię elektryczną, a w szczególności w zakładach stałych wskazane jest wyposażenie ich w stoły wibracyjne.

Bloki pełne można stosować do ścian tylko wówczas, gdy jest to konieczne ze względu na duże obciążenie ścian budynków, wymagające zastosowania elementów o stosunkowo znacznej wytrzymałości. W budownictwie wiejskim i niskokondygnacjowym miejskim zamiast bloków pełnych o wiele korzystniej jest stosować pustaki ścienne.
Pustaki Alfa wyrabia się na ręcznych pustaczarkach prostej konstrukcji. Produkcja pustaków Alfa na pustaczarce ręcznej odbywa się w następujący sposób (segregator aktów prawnych).

Po oczyszczeniu i nasmarowaniu formy tłuszczem (zużytym olejem silnikowym lub ropą) napełnia się ją stopniowo mieszanką cementowo-glinianą, ubijając starannie poszczególne warstwy specjalnymi ubijarkami stalowymi. Ubijać należy dość silnie, lecz z pewnym wyczuciem, aby nie uszkodzić formy. Bardzo dobre wyniki daje wibrowanie mieszanki w formie. W tym celu należy stół wibracyjny ustawić w zagłębieniu tak, aby powierzchnia jego znalazła się na poziomie podłogi hali produkcyjnej. W ten sposób ma się wjazd pustaczarki na stół i wycofanie jej po zwibrowaniu. Pustaczarka ręczna do pro jest ułatwione (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami