Blog

03.03.2020

Cegły brudne, zakurzone

W artykule znajdziesz:

Cegły brudne, zakurzone

Cegły brudne, zakurzone

Cegły brudne, zakurzone, powinny być bezwarunkowo przed ułożeniem w murze oczyszczone i przemyte wodą (program uprawnienia budowlane na komputer). Cegły pochodzące z rozbiórki powinny być oczyszczone od pozostałej na nich zaprawy. Cegły z rozbiórki kominów są często na wskroś przesycone sadzą; nie należy ich stosować do ścian, które mają być tynkowane lub spoinowane.

Jeżeli cegła jest zbyt sucha, to dzięki swym właściwościom higroskopijnym może ona odebrać zaprawie wodę, potrzebną do wiązania i twardnienia. Okoliczność ta jest szczególnie groźna w czasie upalnego lata, zwłaszcza przy zaprawie cementowej i cienkich spoinach. Aby się zabezpieczyć od wchłaniania wody przez cegłę, polewa się w porze gorącej każdą znajdującą się w murze warstwę cegieł przed ułożeniem zaprawy pod następną warstwę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Niezależnie od tego cegły, które mają być układane na zaprawie cementowej, powinny być przed ułożeniem do muru polewane wodą, a w przypadku konstrukcji bardziej odpowiedzialnych oraz przy stosowaniu cienkich spoin powinny być moczone co najmniej przez kilka godzin w specjalnych kadziach (np. przy budowie kanalizacji).
Zgodnie z normą PN/B-06060 - ilość cegieł użytych w połówkach do murów nośnych, z wyjątkiem ścian najwyższej kondygnacji budynku, nie powinna przekraczać 15% całej ilości użytej cegły.

W filarach silnie obciążonych niedopuszczalne jest zastępowanie całych cegieł połówkami. Połówki i cegły obłamane można używać przy zastosowaniu wystarczającej ilości cegieł pełnowymiarowych i przy wystarczającym przewiązaniu spoin: w ścianach najwyższej kondygnacji, w murach podokiennych, w murach ogniochronnych na poddaszu itp. pod warunkiem, żeby naprężenia we wszystkich tych przypadkach były mniejsze od naprężenia dopuszczalnego według normy PN/B-03002 „Mury ceglane. Obliczenia statyczne".
Większą ilość cegieł połówkowych i obłamanych można użyć stosując mury w wiązaniu mieszanym według przy odpowiednim zmniejszeniu naprężenia dopuszczalnego (uprawnienia budowlane).

Przy murowaniu mają zastosowanie narzędzia i sprzęt podręczny następujących rodzajów do wyznaczania i sprawdzania płaszczyzn, kierunków i wymiarów - niwelator, pion, łata murarska, ważna linia, wąż wodny (poziomnica wężowa) (program egzamin ustny). poziomnica uniwersalna, łata kierująca lub warstwomierze, sznur murarski, kątowniki murarskie, wykrój do sprawdzania grubości muru, wykrój do murowania powierzchni krzywych lub odchylonych od pionu itp.
- do umieszczania materiałów - skrzynia drewniana (kastra) lub skrzynia stalowa, szafel, szkopek, kubły itp.
- do nanoszenia zaprawy - kielnia murarska, czerpak lub wiaderko bądź szufla czy też łopata;
- do obróbki cegły - młotek murarski.

Ceglane ławy fundamentów

W wykopie przygotowanym pod ceglane ławy fundamentowe ustala się położenie zewnętrznej krawędzi pierwszej warstwy cegieł oraz miejsca wzajemnego przenikania ścian za pomocą tymczasowo ułożonych cegieł według pionu opuszczonego z drutu między ławami (opinie o programie). Zachowanie linii prostej wyznaczonych w ten sposób kierunków sprawdza się następnie przez naciągnięcie między cegłami w wykopie sznura murarskiego. W dalszym ciągu układany jest zewnętrzny rząd cegieł pierwszej warstwy na sucho. W celu uniknięcia przycinania cegieł wskazane jest wyregulować od razu grubości spoin poprzecznych w taki sposób, aby odcinek muru w granicach między dwiema ścianami prostopadle do niego położonymi mógł mieścić całkowitą ilość główek. Jeżeliby wymiarowanie ścian oparte było na module budowlanym, a wymiar cegły zgadzał się z modułem, wówczas, należałoby ułożyć rząd zewnętrzny pierwszej warstwy według łaty modułowej (segregator aktów prawnych).

Po rozmieszczeniu cegieł zewnętrznego rzędu pierwszej warstwy ścian zewnętrznych układane są pozostałe rzędy cegieł tej warstwy, a następnie murowane są na zaprawie dalsze warstwy w porządku zależnym od przyjętego sposobu układania cegieł.
Stosując wiązanie pospolite lub krzyżykowe należy kierować się zasadą, że już przy układaniu pierwszej warstwy wszystkie ściany równoległe do jednego kierunku powinny mieć układ wozówkowy, natomiast ściany równoległe do prostopadłego kierunku powinny mieć układ główkowy.

Wskazówki dotyczące czynności związanych z wyznaczaniem i sprawdzaniem muru oraz z umieszczaniem izolacji wodochronnych we wznoszonym murze. Po wykonaniu ław fundamentowych sprawdza się ich poziom w narożnikach i charakterystycznych punktach: na większych budowach niwelatorem, a na mniejszych budowach poziomnicą wężową (promocja 3 w 1).

Następnie za pomocą tymczasowo ułożonych cegieł wyznacza się położenie murów nad ławami fundamentowymi, podobnie jak to zrobiono na dnie wykopu.

W dalszym ciągu mur wznosi się pasami o wysokości 1-1,2 m, odpowiadającej poziomom ustawienia murarzy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami