Blog
Cegły dziurawki uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Cegły dziurawki uprawnienia budowlane
Cegły dziurawki są przy tym wyjątkowo wrażliwe na wysoką temperaturę i zwykle co najmniej jedna ze ścianek cegły pęka i odpada.
Wpływ podanych uszkodzeń na wytrzymałość cegły i ścian ma tym większe znaczenie, im cieńsze są ściany i im głębiej sięgają uszkodzenia.
Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się przepalenia pilastrów i filarów silnie obciążonych (program uprawnienia budowlane na komputer). Ponieważ współczynnik rozszerzalności cieplnej dla muru z cegieł zwykłych jest stosunkowo mały (wynosi około 0,000005), to i skutki wydłużenia się ścian zwykle nie są niebezpieczne.
Wytrzymałość zapraw cementowych, cementowo-wapiennych, a zwłaszcza wapiennych pod wpływem wysokiej temperatury ulega znacznemu obniżeniu, ale zniszczenia zaprawy spoin są zwykle powierzchowne, nie są niebezpieczne i przed ponownym “tynkowaniem ścian wystarczy jedynie oczyścić spoiny z kruszącej się przypalonej zaprawy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Opalone ściany lub słupy naprawia się w ten sposób, że skuwa się odłupujące się kawałki cegieł na głębokość, na jaką sięgają rysy, a następnie przemurowuje się nową cegłę na zaprawie wapienno-cementowej lub cementowej. W przypadku pilastrów lub filarków, które zwykle bardziej bywają uszkodzone, wskazane jest wykonać w starym murze strzępie w celu lepszego powiązania. Słupy i pilastry bardziej zniszczone i silniej obciążone trzeba całkowicie usunąć po uprzednim wykonaniu odpowiednich rusztowań dla przejęcia obciążeń i na nowo wymurować. Gdyby taki sposób z jakichś względów nie był wskazany, można uszkodzony element wzmocnić przez zastosowanie dodatkowej konstrukcji żelaznej lub żelbetowej (uprawnienia budowlane).
Do drugiej grupy uszkodzeń można zaliczyć powstałe w ścianach rysy lub wychylenia się z pionu całych ścian lub niektórych ich części. Na tego rodzaju uszkodzenia zasadniczy wpływ ma rodzaj stropów. Stropy drewniane ulegają szybkiemu spaleniu. Belki drewniane praktycznie nie wydłużają się (współczynnik wydłużalności drewna w kierunku osi włókien wynosi około 0,0000035) i dlatego nie wywierają na ściany sił poziomych zdolnych do wywoływania rys w murach. Toteż ściany budynków o stropach drewnianych przeważnie nie wykazują żadnych rys ani też odchyleń od pionu i przy odbudowie najczęściej nie wymagają żadnych zabiegów wzmacniających (program egzamin ustny).
Wpływ stropów
Rozważmy teraz wpływ stropów o belkach stalowych. Stal przy wzroście temperatury 100°H-200C zmniejsza swoją wytrzymałość, przy dalszym wzroście temperatury 300°-430° wytrzymałość ta powraca do normalnej, następnie przy dalszym wzroście temperatury do 540° gwałtownie spada. Jeszcze wyższe temperatury powodują zniszczenie konstrukcji stalowej (opinie o programie).
W pierwszej fazie pożaru belki stalowe wydłużają się nie tracąc swej wytrzymałości. Wzrost temperatury np. o 300° powoduje wydłużenie dźwigara długości 6 m o l = 30 0,0001 600 = 18 mm, co może odbić się fatalnie na konstrukcji zarówno stropów, jak i murów. Przyjmując E = 2 100 000 kG/cm2 a = 0,00001235, podgrzanie o 1°C zamocowanego pręta stalowego wywoła w nim naprężenie ściskające o wielkości ot = 0,00001235 1 2 100 000 25 kG/cm2. A więc dla dźwigara INP 24 o powierzchni przekroju F = 46,1 cm2 siła ściskająca podłużna, jaka
miałaby powstać w dźwigarze, aby zrównoważyć wydłużenie termiczne wynosiłaby: P = 46,1 300 25 = 34 600 kG; o = 300 25 = 7500 kG/cm2. Stąd wniosek: albo mury są tak silne, że nie ulegają odkształceniu, a dźwigar musi się odkształcić plastycznie lub wyboczyć, albo też mury są słabsze i ulegają odkształceniu umożliwiając przynajmniej częściowe wydłużenie się dźwigara (segregator aktów prawnych).
W tym ostatnim wypadku odkształcenie ściany może się przejawiać w rozmaity sposób. Jeżeli nie ma ścian poprzecznych, to siła rozpierająca wydłużających się dźwigarów ścina ścianę wzdłuż spoin poziomych przesuwając jej część na zewnątrz lub wywołując wychylenie się jej z płaszczyzny pionowej. Gdy są ściany poprzeczne, to następuje zazwyczaj jeszcze oderwanie się ściany podłużnej od poprzecznej. Przy długich dźwigarach przesunięcia mogą powstać o wymiarach do kilku centymetrów.
Zwykle ściany pękają w ich najsłabszym miejscu, tj. tam, gdzie mają najmniejszy przekrój, a więc wzdłuż przewodów dymowych poprzez mury podokienne, nadproża itp. Przy słabej zaprawie i mocnej cegle rysy biegną wzdłuż spoin poziomych i pionowych, przy mocnej zaprawie a słabych cegłach rysy przechodzą poprzez cegły.
Przy dalszym wzroście temperatury w czasie pożaru stal traci wytrzymałość i dźwigary nie są w stanie sprostać sile rozpierającej i ulegają wyboczeniu, a wkrótce potem wyginają się i załamują pod obciążeniem stropów, powodując zwykle nowe odkształcenia ścian, a nawet i całkowite ich zniszczenie. Jeżeli nawet do całkowitego załamania się belek nie dochodzi i ulegną one jedynie ugięciu i wydłużeniu, to po ustaniu pożaru kurczą się, wywierając odwrotne siły na ścianę (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32